Palisz, pijesz? Sam się prosisz o nowotwór

Palenie, alkohol, solarium, otyłość, zła dieta - te czynniki w połączeniu muszą prowadzić do raka! Zobacz najnowsze badania

Najnowsze badania brytyjskiego Ośrodka Badań nad Rakiem dowodzą, że około 40 proc. przypadków zachorowań na nowotwory można uniknąć.

Za ponad 100 tys. zdiagnozowanych w Wielkiej Brytanii zachorowań na raka można obciążyć winą papierosy, alkohol i otyłość. Ale to nie koniec. Ta liczba stale rośnie. Biorąc pod uwagę styl życia Brytyjczyków oraz ryzyko wpływu środowiska w którym żyją i porównując je z najnowszymi badaniami można się podziewać 134 tys. zachorowań (zamiast 100 tys.) rocznie.

"Przeanalizowaliśmy wszystkie dane i jasno z nich wynika, że około 40 proc. wszystkich nowotworów powstaje przez czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ. I możemy to zmienić" - powiedział Max Parkin, ekspert ds. badań nad rakiem z Uniwersytetu w Londynie.

Wybierz: Palenie albo zdrowie

Pierwsze tak dokładne badania

Nowy przegląd stanu liczby zachorowań na raka w Wielkiej Brytanii jest najbardziej wszechstronny ze wszystkich dotychczasowych raportów. Pokazuje on, że palenie i papierosy są zdecydowanie największym winowajcą, gdyż przyczyniają się do powstawania aż 23 proc. nowotworów u mężczyzn i 15,6 proc. nowotworów u kobiet.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Doktor Max Parkin dodał, że wiele osób wierzy, iż to od genów i losu zależy czy rak będzie się rozwijał w danym organizmie czy też nie. Ale to co odkryto, zaskoczyło wszystkich. "Nie spodziewaliśmy się, że jedzenie owoców i warzyw okaże się tak ważne w ochronie mężczyzn przed rakiem. Nie spodziewaliśmy się także, że nadwaga będzie miała taki sam wpływ na rozwój raka u kobiet co picie alkoholu" - dodał.

Parkin wraz ze współpracownikami odkryli, że w przypadku 158 700 zachorowań na raka u mężczyzn każdego roku, sześć pierwszych czynników które wpłynęły na zachorowanie, to (liczby zaokrąglone do 100):

 • palenie papierosów/używanie tytoniu - 23 proc. (36 500 przypadków)
 • brak w diecie owoców i warzyw - 6,1 proc. (9 600 przypadków)
 • wykonywany zawód (np. kontakt z azbestem) - 4,9 proc. (7 800 przypadków)
 • nadużywanie alkoholu - 4,6 proc. (7 300 przypadków)
 • nadwaga i otyłość - 4,1 proc (6 500 przypadków)
 • duża ekspozycja na słońce/nadużywanie solarium - 3,5 proc. (5 500 przypadków)


Dla kobiet wyniki badań były nieco inne. Dla 155 600 diagnozowanych każdego roku zachorowań na raka, sześć pierwszych czynników wpływających na rozwój choroby, to (liczby również zaokrąglone do 100):

 • palenie papierosów/używanie tytoniu - 15,6 proc. (24 300 przypadków)
 • nadwaga i otyłość - 6,9 proc. (10 800 przypadków)
 • zakażenia (np. wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV) - 3,7 proc. (5 800 przypadków)
 • duża ekspozycja na słońce/nadużywanie solarium - 3,6 proc (5 800 przypadków)
 • brak w diecie owoców i warzyw - 3,4 proc. (5 300 przypadków)
 • nadużywanie alkoholu - 3,3 proc. (5 100 przypadków)


Ponieważ większość nowotworów ma więcej niż jedną przyczynę (np. rak szyjki macicy może być powiązany z paleniem papierosów i zakażeniem wirusem HPV) po dodaniu procentów różnych czynników okazuje się, że suma może przekraczać 100 proc. A więc osoby palące, z nadwagą, nadużywające solarium i alkohol oraz niejedzące warzyw ani owoców są narażone najbardziej na nowotwory. U nich czynniki działają z połączoną siłą.


Czy wiesz, że..

Istnieje ponad 100 różnych rodzajów nowotworów, a każdy jest sklasyfikowany według typu komórki od której zaczyna się choroba.

Nowotwór powstaje w wyniku niekontrolowanego podziału komórek zakażonych, tworzących później grudki czy tkanki (z wyjątkiem białaczki, gdzie rak blokuje normalne funkcje krwi ze względu na podział komórek właśnie we krwi).

Guzy, które nie przemieszczają się i pozostają w jednym miejscu są mniej groźne. Powszechnie uważa się je za łagodne. Zaczynają być "złośliwe", gdy się przemieszczają przez układ krwionośny i limfatyczny.

Czytaj też: Chcesz rzucić palenie i nie przytyć? To niemożliwe

British Journal of Cancer, medicalnewstoday.com

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA