Nowy sklep

już ON-LINE

Palisz? Twoje kości będą się wolniej zrastać

Palenie papierosów nie pozostaje obojętne na zrastanie się kości. Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że czas leczenia złamań u palaczy jest dłuższy, niż u niepalących.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy z Zakładu Chirurgii Ortopedycznej Uniwersytetu Pensylwanii zauważyli dwa niepokojące fakty. Po pierwsze, ryzyko nieprawidłowego zrośnięcia się kości u palaczy jest 2,3 raza większe niż w przypadku osób, które nie palą. Po drugie, niezależnie od typu urazu, o ile czas leczenia złamania wynosi ok. 25 tygodni u niepalących, tak w przypadku palaczy wydłuża się do 32 tygodni.

Zobacz też: Pożegnanie z papierosem – 10 wskazówek przydatnych w walce z nałogiem.

Wyniki analizy oparto na 20 różnych badaniach, w których wzięto pod uwagę przypadki 6480 pacjentów. Osoby te cierpiały z powodu złamania kości udowej, ramiennej, piszczelowej, biodrowej oraz kości stopy i były leczone zarówno chirurgicznie, jak i pooperacyjnie.

O tym, że palenie papierosów skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, wiadomo od dawna. Palenie negatywnie wpływa na układ oddechowy i układ krążenia, nieobce są też sympatykom dymka problemy z cerą i skórą. Opublikowane badania po raz pierwszy jednak łączą palenie papierosów z jakością i długością gojenia się złamań. Jak mówią naukowcy, przeanalizowany też ma zostać wpływ bezdymnych wyrobów tytoniowych na tempo gojenia się ran.

Najnowsze wyniki opublikowano na zjeździe American Academy of Orthopaedic Surgeons (AAOS).

Źródło: PAP.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)