Pamiątka z wakacji, czyli jak się ustrzec przebarwień

Piękno promieni słonecznych i przyzwyczajenia sprawiły, że pomimo znajomości konsekwencji nadmiernego opalania, nie mamy zwyczaju chronić się przed nim. Zapominamy o tym, że przesadne przebywanie na słońcu kończy się uszkodzeniem delikatnych struktur skóry.

Ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego przyczynia się do wystąpienia różnego rodzaju zmian barwnikowych skóry zwanych przebarwieniami. Zmiany skórne występujące wyłącznie w naskórku lub w skórze właściwej i są spowodowane złogami melaniny. Charakteryzują się brązową barwą oraz nieregularnym kształtem. Obszary te najczęściej obejmują okolice czoła, ust, dekoltu, ramion oraz dłoni. Czytaj: Swędzi, piecze, zmienia barwę – skóra bije na alarm!

Jak powstaje przebarwienie

Spośród wielu czynników powodujących powstawanie przebarwień najważniejszą rolę przypisuje się promieniowaniu słonecznemu. Dlatego niezbędna jest odpowiednia ochrona przed jego działaniem, polegająca na stosowaniu preparatów światłoochronnych.

Osoby przyjmujące niektóre leki powinni zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania ich. Dotyczy to głównie tabletek antykoncepcyjnych lub specyfików z dziurawca, które predysponują do tworzenia zmian barwnikowych w wyniku reakcji fototoksycznej.

Perfumy i kosmetyki zawierające alkohol również podlegają fotoreakcji, dlatego przed wyjściem na słońce, nie należy intensywnie ich aplikować na skórę.

Sposoby leczenia

Przebarwienia to defekt kosmetyczny , który jest problemem wielu, szczególnie młodych kobiet. Leczenie jest zalecane w porach jesiennych i zimowych, gdy ekspozycja promieniowania słonecznego jest mniejsza. W terapii stosuje się kuracje dermatologiczne przeprowadzane pod kontrolą specjalisty. Polegają one na zastosowaniu preparatów o działaniu hipopigmentacyjnym, które mają właściwości hamujące procesy powstawania przebarwień i rozjaśniające te już istniejące. W razie braku efektów stosuje się zabiegi specjalistyczne takie jak peeling laserowy, laser frakcyjny, peeling chemiczny, krioterapia lub dermabrazja.

Współczesna kosmetologia jest w stanie naprawić wiele niedoskonałości cery . Ale zastanówmy się czy warto poddawać się długotrwałym i kosztownym zabiegom poprawiającym wygląd skóry., jeśli odpowiednia profilaktyka może temu zapobiec.

Poznaj: 5 naturalnych sposobów, by zapobiec starzeniu się skóry

Sprawdź: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry

Zobacz też: Makijaż permanentny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA