} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Pampersy dla noworodka - do pływania, na noc. Jakie wybrać?

Pampersy dla noworodka powinny mieć dopasowany do wagi dziecka rozmiar. Tego typu pieluchy mogą być anatomicznie zróżnicowane pod kątem płci oraz wyposażone w specjalne wycięcie na pępek. Zobacz, jak wybrać pampersy dla wcześniaków oraz noworodków, które przyszły na świat o czasie, a także starszych niemowląt. Przeczytaj, czym są pampersy do pływania i na noc.
Noworodek w pampersie
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są pampersy dla noworodka?

Pampersy dla noworodka są absolutnie niezbędnym elementem wyprawki, chyba że rodzic świadomie rezygnuje z używania tego typu pieluch na rzecz tradycyjnej tetry. Mianem pampersów zwykło się określać pieluszki jednorazowe, zapinane na rzepy, nie przepuszczające moczu ani kału na zewnątrz, wyposażone we wkład wiążący wilgoć. 

Określenie „pampersy” ma charakter potoczny i pochodzi od nazwy własnej jednej z wiodących na rynku marek, na podobnej zasadzie, jak buty „adidasy”. Nie mniej, tego typu pieluchy ma w swojej ofercie nie jeden, a wielu bardziej lub mniej znanych producentów. Czy wiesz, jakie wybrać pampersy dla noworodka? Czym się kierować? Jakie są dostępne rozmiary i kształty?

Reklama

Jakie pampersy dla noworodka?

Osoby debiutujące w roli rodziców szybko orientują się, że swoją rozmiarówkę mają nie tylko dziecięce ubranka, ale też pieluchy. I to właśnie rozmiar jest najważniejszym czynnikiem, co do którego musimy podjąć decyzję odpowiadając na pytanie, jakie pampersy dla noworodka będą najlepsze

Nie skupiając się na takich parametrach, jak wzrost (a właściwie długość) dziecka oraz obwód jego ciała w pasie, producenci stosują metodologię uproszczoną, rozmiar pieluchy odnosząc do wagi malucha.  I tak:

 • numer 1 – dla dzieci o wadze 2-5 kg,
 • numer 2 – dla dzieci o wadze 3-6 kg,
 • numer 3  - dla dzieci o wadze 4-9 kg,
 • numer 4 – dla dzieci o wadze – 7-14 kg,
 • numer 5 – dla dzieci o wadze 11 – 18 kg.

Z powyższego zestawienia łatwo wywnioskować, że idealne pampersy dla noworodków o prawidłowej masie urodzeniowej, to te w rozmiarze 1 lub 2 - i takie też należy zabrać ze sobą do szpitala, przygotowując się do porodu. Teoretycznie dzieci lokujące się powyżej 90 centyla pod względem wagi mogą też nosić pampersy w rozmiarze 3, spokojnie jednak mieszczą się w „dwójkach”. 

Reklama

Pampersy dla wcześniaków

Przedstawiona wyżej tabela z rozmiarami pampersów dla niemowląt, nie uwzględniła jednego rozmiaru – najmniejszego, czyli zero. Wspominamy o nim osobno nie przypadkiem. Są to bowiem pampersy dla wcześniaków lub też dzieci, które przyszły na świat o czasie, ale mają bardzo niską masę urodzeniową, poniżej 3 centyla. Pampersy „zerówki” zostały bowiem zaprojekowane dla maluchów ważących mniej niż 2,5 kilograma. Ale to nie wszystko – na rynku są też pieluszki w rozmiarach jeszcze mniejszych, niż 0. Jedna z wiodących marek wprowadziła produkt, którego 3 odmiany można używać w przypadku:

 • Dzieci ważących poniżej 2300 g (P1)
 • Dzieci ważących poniżej 1800 g (P2)
 • Dzieci ważących poniżej 800 g (P3).

Jak łatwo zauważyć, ostatni z wymienionych produktów służy dzieciom urodzonym bardzo wcześnie, z bardzo niską wagą i o wyjątkowo kruchej budowie ciała. 

Reklama

Pampersy z wycięciem na pępek

Innym szczególnym typem pieluch są pampersy z wycięciem na pępek. W tym przypadku wyjątkowość leży nie w rozmiarze, a w kształcie. Pieluchy jednorazowe co do zasady zapina się stosunkowo wysoko na biodrach. 

Tradycyjna pielucha może zatem zakrywać i obcierać gojący się kikut pępowiny. Pamiętajmy, że ta jedyna w swoim rodzaju pamiątka po życiu płodowym powinna odpaść samoistne po około 14 dniach od narodzin dziecka. Nie należy jednak w żaden sposób tego procesu przyspieszać. Stąd właśnie zalecenia, by nie przemywać pępka spirytusem, nie moczyć w wodzie, a także nie zasłaniać pieluszką. 

Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych aspektów, rodzice mają więc dwa wyjścia do wyboru:

 • kupić specjalne pampersy z wycięciem na pępek
 • używać normalne pieluchy dla noworodków, pamiętając o każdorazowym zawinięciu górnego brzegu.

Reklama

Pampersy na noc

Rodzice często pytają o pampersy na noc, na tyle chłonne, by nie trzeba było przewijać dziecka po ciemku. Producenci oferują pieluchy, które teoretycznie mają zapewnić maleństwu suchość przez wiele godzin. Służą temu wszelkie innowacyjne rozwiązania, ulepszone wkłady chłonące, specjalne kanaliki służące do odprowadzania wilgoci i utrzymywania jej z dala o skóry dziecka. 

Radzi się jednak zderzyć marketingowe zapewnienia z rzeczywistością i kontrolować stan czystości pod pieluszką także w nocy (np. przy okazji karmienia). Wiele może zależeć od tego, jak często i w jakich ilościach niemowlę będzie oddawać mocz w czasie spania. Pamiętajmy, że maluch w żadnym razie nie powinien leżeć w mokrej pieluszce. Sprzyja to  odparzeniom i rozwojowi zakażeń bakteryjnych. 

Reklama

Pampersy do pływania

Rodzice nieco starszych dzieci mogą wybrać się ze swoimi pociechami na basen, bez ryzyka zabrudzenia wody przez dziecko, ale też bez zagrożenia zakażeniem układu moczowego za sprawą bakterii bytujących w akwenie. Wszystko to dzięki specjalnym pampersom do pływania. Przypominają one bardziej rozbudowane majtki, niż klasyczne pieluchy. Wykonane są ze specjalnych materiałów (na przykład neoprenu), które nie pozwalają na mieszanie się cieczy znajdujących się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie (czyli wody i moczu). Na rynku dostępne są pampersy do pływania zarówno jednorazowe, jak i pampersy wielorazowe. 

Reklama

Pampersy dla chłopca i dziewczynki

W dobie standardów typu uniseks, coraz rzadziej spotykane są pampersy dla chłopca i dziewczynki z wyraźnym rozróżnieniem płci małego użytkownika. Nie mniej tego typu pieluchy wciąż są dostępne. Różnice wynikają z dostosowania do budowy anatomicznej chłopców i dziewczynek. Dotyczy to nie tylko kształtu pieluszek, ale też rozmieszczenia wkładów pochłaniających wilgoć. 

Pamiętać jednak należy, że większe zróżnicowanie w tej materii dotyczy technik przewijania, niż samych pieluch. Kluczowe są w szczególności wytyczne dotyczące wycierania dziecka po zdjęciu pampersa – u dziewczynek należy zawsze wykonywać ruchy od szpary sromowej do tyłu, w stronę odbytu, nigdy odwrotnie. Zapobiegać to ma infekcjom intymnym powodowanym przez bakterie bytujące w jelicie grubym.

Czytaj też:

Bibliografia

 • 1. Paweł Zawitkowski, Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI Warszawa 2001, 2002
 • 2. Zalecenia pielęgniarskie, pielęgnacja noworodka, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, www.su.krakow.pl
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Wcześniak w inkubatorze
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Odruch ATOS - do kiedy trwa i jak go wygasić u dziecka?
Dziecko z odruchem ATOS
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Śpiący niemowlak
Niespokojny sen niemowlaka może mieć różne przyczyny. Jakie?
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!