Paracetamol łatwo przedawkować

Stosując paracetamol regularnie kilka dni z rzędu, a nawet w odstępie tygodni czy miesięcy, z łatwością można go przedawkować. Grozi to uszkodzeniem wątroby, a nawet śmiercią
 

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeanalizowali 161 przypadków, w których zdiagnozowano przedawkowanie w długim okresie czasu. Badania prowadzono na przestrzeni 16 lat.

Osoby biorące tabletki z paracetamolem na chroniczny ból mogły sobie nawet nie zdawać sprawy, że wzięły ich zbyt wiele. Przedawkowanie zdiagnozowano dzięki badaniom wątroby, która ulega uszkodzeniu. Naukowcy powiedzieli w „British Journal of Clinical Pharmacology” (Brytyjski Dziennik Farmakologii Klinicznej), że ten stan - zagrażający nawet życiu człowieka - może pozostawać często niezauważony przez samych lekarzy i pacjentów.

Sprawdź: Paracetamol - uważaj z przedawkowaniem

Cichy zabójca

Początkowo lekarze mogą mieć problem z rozpoznaniem przedawkowania paracetamolu. Badania krwi nie są w stanie wykazać zbyt dużego poziomu tego leku. Ktoś w tym czasie mógłby połknąć nawet kilka opakowań leku.

Testy naukowców z Edynburga wykazały, że gorsze w skutkach jest przedawkowywanie paracetamolu w mniejszych ilościach ale w dłuższym okresie czasu niż w dużych dawkach w krótszym czasie.

Doktor Kenneth Simpson i jego współpracownicy sprawdzili dokumentację medyczną 663 pacjentów, u których zdiagnozowano uszkodzenie wątroby wywołane paracetamolem i skierowano do Szkockiego Oddziału Transplantacji Wątroby przy szpitalu uniwersyteckim.

U 161 osób, u których zdiagnozowano przedawkowanie rozłożone w czasie, zaobserwowano wzrost ryzyka rozwoju chorób mózgu i wątroby. Osoby te potrzebowały także dializy nerek i pomocy przy oddychaniu. Częściej też umierały z powodu powikłań. „Czas powodował rozwój szkód w organizmie. Efekt mógł być śmiertelny” – powiedział doktor Simpson.

Stosujesz różne leki? Skonsultuj się z farmaceutą

„Jeśli człowiek doświadcza dużego bólu, zażywa paracetamol, a ten mu nie pomaga, to zaczyna zwiększać dawkę w nadzieli na ukojenie. A powinien skonsultować się z farmaceutą lub pójść do jakiegoś lekarza, specjalisty” – powiedział profesor Roger Knaggs, z Królewskiego Stowarzyszenia Farmaceutycznego.

„Wyniki badań i przesłanie są jasne: jeśli weźmiesz większą dawkę paracetamolu ból i tal nie minie, a możesz jedynie zaszkodzić swojemu zdrowiu” – kontynuował profesor Knaggs.

„O tej porze roku ludzie powinni znacznie bardziej ostrożne zapobiegać przeziębieniom i grypie dzięki produktom z paracetamolem. Jest on często jednym z wielu składników leków. Łatwo więc jest go spożyć w zbyt dużej ilości. Kiedy używa się różnych rodzajów leków, najlepiej jest się skonsultować z farmaceutą” – kontynuował Roger Knaggs.

Czytaj też: Lekarze biją na alarm. Za dużo paracetamolu


Paracetamol – to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest pochodną acetanilidu. Wykazuje niskie działanie przeciwzapalne. Nie zaburza procesu krzepnięcia krwi. Można go stosować w leczeniu dorosłych jaki i dzieci. Podaje się go doustnie, doodbytniczo, jaki i dożylnie. Jest dostępny bez recepty. Dorośli najczęściej przyjmują go w tabletkach, dzieci zaś w czopkach i syropach. Występuje często w złożonych lekach przeciwbólowych, także przy leczeniu bardzo silnych bóli.

Jego działanie opiera się na blokowaniu enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez stopowanie syntezy prostaglandyn. Stale trwają badania mające na celu dokładniej opisać to zjawisko.

Nie wolno go łączyć z izoniazydem, diflunisalem, ryfampicyną i barbituranami. Nie zaleca się go osobom z niewydolnością nerek, gdyż lek kumuluje się wtedy we krwi. Efekty uboczne mogą wystąpić także u osób nadużywających alkoholu.

„British Journal of Clinical Pharmacology”

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA