Parodontoza - wypadanie zębów u dorosłych

Etap wypadania zębów jest naturalnym procesem życiowym każdego dziecka w wieku szkolnym. Jednak, gdy zębowa wróżka przychodzi do nas w średnim wieku zaczyna się poważny problem.

Wbrew pozorom parodontoza nie dotyczy wyłącznie ludzi starszych. W Polsce blisko 70 procent społeczeństwa cierpi na choroby przyzębia. W wyniku badań przeprowadzonych przez periodontologa prof. Zbigniewa Jańczuka od 5 do 15 % ludzi w wieku między 35-44 rokiem życia ma mocno zaawansowaną parodontozę i wymaga specjalistycznego leczenia odtwarzania ubytków.

Jak oszukać czas?

Problemy z uzębieniem nie muszą być wyrocznią. Nowoczesna stomatologia proponuje szereg kompleksowych rozwiązań. Lekarze z danej dziedziny na podstawie zdjęcia rentgenowskiego oceniają jaki jest stan uzębienia, zaawansowanie choroby, po czym pomagają dobrać odpowiednie pasty, płukanki i preparaty. Instruują również jak szczotkować zęby, by nie dopuścić do ponownego gromadzenia się płytki i narastania kamienia nazębnego.

Zabiegi w sanatorium

Oprócz potocznej pielęgnacji zębów, można także się skusić na zabiegi wodami leczniczymi jakie oferują sanatoria. Lecznicze natryski z solanek, wód siarkowych, morskich oraz żelazistych dokładnie wypłukują pod ciśnieniem przestrzenie międzyzębowe. A towarzyszący płukankom masaż powoduje zarastanie kieszeni dziąsłowych, dzięki czemu zęby są stabilne, nie bolą i przestają krwawić.

Specjalizacja

W przypadku bardziej zaawansowanego problemu niezbędna jest ingerencja specjalistów. Możliwość konsultacji stomatologów, ortodontów i chirurgów szczękowych pozwala dobrać najbardziej komfortową metodę leczenia dla indywidualnego pacjenta.

Fakt. Zabiegi przywracające estetykę w jamie ustnej są kosztowne, żmudne, czasochłonne, ale pozwalają zachować własny uśmiech na dłużej.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakim miejscu najczęściej pojawiają Ci się afty lub pleśniawki?

  w gardle

  na języku (lub pod nim)

  na wardze

  na dziąśle

  wewnątrz policzka

  na podniebieniu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA