Paski do glukometrów podrożeją. I to o 500 proc.

Starszy niż rok
Zła wiadomość dla chorych na cukrzycę. Od nowego roku zdrożeją paski do pomiaru cukru we krwi
 

Od 1 stycznia resort podniesie ceny pasków służących do pomiaru poziomu cukru we krwi - i to aż o 500 procent!

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w stanowisku ws. nowej listy leków refundowanych podkreśliło, że dla chorych na cukrzycę zawiera ona niemal same bardzo złe wiadomości. Brakuje na niej m.in. pasków do glukometrów trzech firm, których używa 70 proc. chorych. Prezes PTD prof. Leszek Czupryniak powiedział, że obecnie za te najbardziej popularne paski pacjenci płacą ryczałtem 3,20 zł. Te, które wpisano na listę, będą kosztowały 11-16 zł.

Sprawdź: Co zamiast insuliny - nowoczesne terapie w cukrzycy

Kontrola cukru

Według prof. Czupryniaka brak refundacji tych konkretnych pasków spowoduje ograniczenie samokontroli poziomu cukru. Dodał, że chodzi głównie o osoby z cukrzycą typu 1, czyli dzieci, młodzież, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

"Jeżeli paski będą droższe, to pacjenci będą rzadziej mierzyć poziom cukru we krwi i zaczną podawać sobie insulinę 'na oko', co spowoduje więcej przypadków hospitalizacji i przewlekłych powikłań" - podkreślił prezes PDT.

Jak wyjaśnił, na liście znalazły się paski, które będą kosztowały od 11 do 16 zł za opakowanie. "To paski, do których pacjenci będą musieli dokupić glukometry konkretnych producentów, a to kolejny wydatek" - zaznaczył.

W ocenie Czupryniaka, "bulwersujący jest też fakt, że w projekcie listy były leki inkretynowe, natomiast zabrakło ich w opublikowanym wykazie". Są to leki nowoczesne i bardzo korzystnie działające w leczeniu cukrzycy typu 2.

szo/PAP

Czytaj też: Cukrzyca jest ciągle niebezpieczna

Czytaj też: Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA