Pęcherz moczowy

Starszy niż rok
to worek mięśniowy położony za spojeniem łonowym służący jako okresowy zbiornik moczu. W zależności od stanu wypełnienia ma różny kształt i rozmiar, samo jego położenie w jamie brzusznej również może się nieznacznie zmieniać. W stanie

to worek mięśniowy położony za spojeniem łonowym służący jako okresowy zbiornik moczu. W zależności od stanu wypełnienia ma różny kształt i rozmiar, samo jego położenie w jamie brzusznej również może się nieznacznie zmieniać. W stanie opróżnionym ma wielkość małej cytryny i przypomina pusty balon, jednak w miarę napełniania stopniowo przybiera kształt kulisty, a następnie gruszkowaty. Poprzez znaczną plastyczność przede wszystkim mięśni gładkich ściany pęcherza, może on zmieniać swoją pojemność jednocześnie bez istotnego wzrostu ciśnienia wewnątrz. Przeciętna pojemność wynosi 700 cm3. Umiejętność kontroli gromadzenia moczu w pęcherzu nazywa się trzymaniem moczu. Potrzeba opróżnienia pęcherza pojawia się zwykle kiedy napełni się on do około 150 – 250 ml. Wartość powyżej 400 ml jest trudna do utrzymania.


U podstawy pęcherza znajduje się mięsień zwieracz pęcherza, który pozostaje stale napięty, nie pozwalając na odpływ moczu z pęcherza. Nieco niżej w stosunku do niego znajduje się mięsień zwieracz cewki zbudowany z mięśni poprzecznie prążkowanych, przez co jest zależny od naszej woli.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA