Peeling cukrowy - jakie są rodzaje? Jak stosować?

Peeling cukrowy to jeden z najpopularniejszych kosmetyków złuszczających. Należy do peelingów mechanicznych, które złuszczają naskórek za pomocą cząsteczek ściernych. W peelingu cukrowym taką rolę pełnią kryształki cukru. Można kupić go w drogerii lub wykonać samodzielnie w domu. Sprawdź, jak zrobić peeling cukrowy oraz jak go stosować.
Naturalny peeling cukrowy
źródło:123RF

Spis treści

Co to jest peeling cukrowy?

Co to jest peeling cukrowy? Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest peeling. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza złuszczanie. W Polsce używa się go zarówno w odniesieniu do zabiegu złuszczającego martwy naskórek, jak i kosmetyków, przy użyciu których wykonuje się zabieg. Zabieg peelingujący stosuje się w celu usunięcia warstwy rogowej naskórka, co ma wpływ także na niższe partie skóry. Po takim zabiegu skóra jest oczyszczona, zmiękczona, zregenerowana i ma wyrównany koloryt. 

W dermatologii oraz kosmetologii wyróżnia się wiele rodzajów peelingów. Podstawowy podział klasyfikuje je pod względem metody złuszczania naskórka. 

Wyróżnia się peelingi:

  • mechaniczne,które wykorzystują cząsteczki ścierne,
  • chemiczne, które złuszczają naskórek dzięki substancjom chemicznym,
  • fizyczne – wykorzystują m.in. laser lub ciekły azot,
  • mieszane– połączenie wyżej wymienionych. 

Peeling cukrowy jest najpopularniejszym peelingiem mechanicznym. Oznacza to, że usuwa on martwy naskórek za pomocą cząsteczek ścierających. Jak łatwo się domyślić, funkcję tych cząsteczek pełnią kryształki cukru. Stosuje się go zarówno do twarzy, jak i całego ciała. 

Peeling cukrowy do twarzy

Peeling cukrowy do twarzy to kosmetyk przeznaczony przede wszystkim do cery tłustej ze skłonnością do powstawania zaskórników. Cera tłusta charakteryzuje się tym, że jej gruczoły łojowe produkują za dużą ilość sebum. Zalegający w porach skóry nadmiar łoju przyczynia się do powstawania zaskórników. Zaskórniki to nie jedyny problem tłustej cery. Dodatkowo jest on gruba, żółta, ziemista, błyszcząca oraz lepka w dotyku. Taka cera potrzebuje dogłębnego oczyszczenia, a ponieważ jest odporna na ścieranie, bez obaw można wcierać w nią peelingi z cząsteczkami ściernymi. 

Peeling cukrowy do twarzy wykazuje działanie nie tylko oczyszczające. Wpływa też na poprawę krążenia krwi w naczyniach włosowatych, dzięki czemu cera po jego zastosowaniu jest lepiej ukrwiona, dotleniona oraz ma wyrównany koloryt. 

Peeling cukrowy do ciała

Peeling cukrowy jest nie tylko specyfikiem do tłustej cery. Można bowiem go stosować do pielęgnacji ciała. O ile peeling cukrowy nie będzie się nadawał do każdego typu cery, to z zabiegów na ciało może korzystać każdy. Jakiego efektu można się spodziewać po wykonaniu takiego peelingu? Dzięki usunięciu martwego naskórka skóra będzie oczyszczona i wygładzona, a gruczoły łojowe odblokowane. To jednak nie wszystko. Peeling także ujędrni i uelastyczni skórę oraz nada jej równomiernego kolorytu. 

Co warto podkreślić, peeling cukrowy do ciała może różnić się od tego przeznaczonego do twarzy cząsteczkami ściernymi. Peelingi do ciała mają z reguły większe cząsteczki ścierające, są gruboziarniste

Jak zrobić peeling cukrowy?

Peeling cukrowy do twarzy lub ciała można kupić w aptece czy drogerii lub wykonać samodzielnie w domu. Jak zrobić domowy peeling cukrowy? Do jego przygotowania wystarczą składniki wykorzystywane na co dzień w kuchni. Po pierwsze potrzebny będzie cukier, najlepiej trzcinowy. Kolejny składnik to olej bazowy. W tej roli idealnie sprawdzi się olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej arganowy lub z orzechów makadamia. Zasadniczo to dwa składniki wystarczą, by usunąć warstwę rogową naskórka, ale dla lepszego efektu można dodać inne składniki aktywne. 

Ostatnio dużą popularnością cieszą się peelingi kawowe, które poprawiają mikrokrążenie w naczyniach włosowatych i dotleniają skórę. Do domowego peelingu możemy dodać na przykład fusy z zaparzonej rano kawy. W doborze składników możemy wykazać się kreatywnością, dodając ulubione olejki eteryczne czy przyprawy. Zamiast kawy możemy zrobić kosmetyk z olejkiem pomarańczowym i cynamonem. 

Jak stosować domowy peeling cukrowy?

Jak stosować peeling cukrowy domowej roboty? Kosmetyk aplikujemy tak samo jak gotowe produkty dostępne w drogeriach, czyli nakładamy zwilżonymi dłońmi na wilgotną skórę, a następnie okrężnymi ruchami delikatnie wmasowujemy. Masaż powinien trwać co najmniej kilka minut. Po jego przeprowadzeniu myjemy skórę wodą i gotowe. 

Dla lepszego efektu po wykonaniu peelingu twarzy możemy zrobić maseczkę, wówczas jej składniki aktywne lepiej się wchłoną. Natomiast po peelingu do ciała zaleca się wetrzeć w skórę balsam odżywczy. Zabiegi peelingujące skórę powinno się wykonywać regularnie. Najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu.

Bibliografia

  • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Borgis - Nowa Medycyna 2/2005.
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/zastosowanie-cukru-trzcinowego-w-peelingach-kosmetycznych,16536

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.