Peeling kawowy - jakie ma właściwości? Jak często stosować?

Peeling kawowy można wykonać w salonie kosmetycznym lub w warunkach domowych. Do przeprowadzenia kawowego zabiegu złuszczającego w domu będziemy potrzebować kosmetyku z cząsteczkami ściernymi, który możemy kupić w drogerii lub zrobić samodzielnie w domu. Sprawdź, jak zrobić peeling kawowy oraz jak działa na twarz i ciało.
Piękna kobieta robi peeling kawowy twarzy
Źródło:123RF

Spis treści

Peeling kawowy

Peeling – tego określenia używa się w odniesieniu do produktów kosmetycznych o działaniu złuszczającym lub do zabiegu wykonywanego z użyciem tych kosmetyków tudzież specjalistycznego sprzętu. Słowo peeling pochodzi z języka angielskiego i oznacza złuszczanie. Tak w skrócie można opisać główny cel zabiegu peelingującego. Chodzi bowiem o usunięcie warstwy rogowej naskórka. Po peelingu skóra jest oczyszczona, wygładzona i zmiękczona. Zabieg złuszczający ma także wpływ na głębsze warstwy skóry, gdyż znajdujące się w kosmetyku substancje aktywne mogą lepiej wniknąć w skórę. Do złuszczenia martwego naskórka wykorzystuje się różne substancje oraz cząsteczki. 

Ze względu na metodę złuszczania, peelingi można podzielić na:

  • mechaniczne
  • chemiczne
  • fizyczne
  • mieszane. 

Najpopularniejsze są peelingi mechaniczne, które do złuszczania naskórka wykorzystują cząsteczki ścierne, takie jak kryształki cukru, soli, piasek, zmielone nasiona czy pestki. Oprócz substancji ścierających w ich składzie znajdziemy różne składniki aktywne, które przenikają w głąb złuszczonej skóry. Hitem kosmetycznym ostatnich lat jestpeeling kawowy, który stosuje się zarówno na twarz, jak i na ciało. Możemy go wykonać w salonie kosmetycznym lub w domowym zaciszu przy użyciu kosmetyków z drogerii lub wykonanych samodzielnie. 

Peeling kawowy na twarz

Jak działa peeling kawowy na twarz? Jak każdy peeling przede wszystkim usuwa martwy naskórek, dzięki czemu cera po jego wykonaniu jest oczyszczona. Peelingi zalecane są zwłaszcza osobom o cerze tłustej, która charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju. Nadmiar łoju i zalegające masy rogowe zapychają bowiem pory skórne i przyczyniają się powstawania zaskórników. Po czym jeszcze rozpoznać cerę tłustą? Zwykle jest gruba, zażółcona, ziemista, błyszcząca i lepka w dotyku. 

Regularnie stosowanie peelingu pomoże pozbyć się tych problemów. To jednak nie jedyne zalety peelingu kawowego. Znajdująca się w nim kofeina znana jest z działania antyoksydacyjnego. Zawiera bowiem polifenole, które zwalczają wolne rodniki, a zatem opóźniają procesy starzenia się skóry. Kofeina poprawia także mikrokrążenie krwi w naczyniach włosowatych. Po przeprowadzeniu peelingu kawowego cera będzie dotleniona, znikną z niej oznaki zmęczenia oraz wyrówna się koloryt. 

Peeling kawowy na cellulit

Peeling kawowy stosuje się także na ciało. Uchodzi za jeden z najskuteczniejszych peelingów o działaniu antycellulitowym. Cellulit jest defektem kosmetycznym, który powstaje na skutek zaburzeń mikrokrążenia krwi, obrzęku limfatycznego, zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych, nieodpowiedniego poziomu adipocytów. Wpływ mają także czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz tryb życia. 

Dobry peeling na cellulit  powinien wyeliminować większość czynników odpowiedzialnych za powstawanie skórki pomarańczowej. Z takiego działania znany jest m.in. peeling kawowy. Znajdująca się w nim kofeina sprawi, że tłuszcz nie będzie się odkładać w adipocytach. Masaż peelingiem poprawi mikrokrążenie w naczyniach włosowatych oraz zredukuje obrzęki limfatyczne. Innymi słowy, regularne stosowanie peelingu kawowego na cellulit wygładzi guzki i nierówności na skórze, ujędrni ją i uelastyczni.

Jak zrobić peeling kawowy? 

Peeling kawowy możemy kupić w aptece czy drogerii lub sporządzić samodzielnie w domu. 

Co będzie potrzebne do jego wykonania? Po pierwsze – kawa. Do domowego peelingu możemy użyć fusów z zaparzonej wcześniej kawy. Potrzebny nam będzie też olejek bazowy. Warto wykorzystać taki, którego składniki aktywne przyczynią się do likwidacji skórki pomarańczowej – na przykład olejek kokosowy lub olejek z orzechów makadamia. Kolejny składnik to cząsteczki ścierne. Może wykorzystać na przykład cukier trzcinowy. Dla lepszego efektu do domowego peelingu możemy dodać też inne składniki o działaniu antycellulitowym – m.in. olejek pomarańczowy, cynamon lub oba jednocześnie. 

Domowy peeling kawowy – jak stosować? 

Tak przyrządzony peeling kawowy wystarczy wmasować w ciało. Jak to zrobić? Miksturę powinno się nakładać na ciało zwilżonymi dłońmi. Kosmetyk należy rozprowadzić kulistymi ruchami, wykonując przy tym masaż. Do wykonania masażu można użyć rękawicy antycellulitowej lub specjalnej szczotki. Ciało powinno się masować co najmniej kilka minut, skupiając się na miejscach dotkniętych skórka pomarańczową. Na koniec kosmetyk zmywamy obficie wodą. O skuteczności peelingu kawowego na cellulit decyduje przede wszystkim jego regularne stosowanie. Zaleca się by taki zabieg antycellulitowy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. 

Czytaj:

Bibliografia

  • Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki redukujące cellulit, Probl Hig Epidemiol 2016, 97(4): 291-296.
  • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Borgis - Nowa Medycyna 2/2005.
  • Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!