Perfumy – wyraź siebie zapachem

Nazwa perfumy pochodzi od łacińskiego „per fumom” oznaczającego „przez dym”. „Przez dym” ofiarowywano w starożytności bogom i bóstwom wonności, oddawano im cześć i wysyłano doń prośby. Historia perfum ma kilka tysięcy lat, a pachnidła używane były w różnych celach: Egipcjanie nakładali na włosy wonne pomady, Grecy namaszczali ciało aromatycznymi olejkami (każdą część ciała innym olejkiem!), Chińczycy perfumowali pieniądze drukowane na jedwabiu… Czym, jak i po co perfumuje się współczesny człowiek?
1

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Komponowanie i dobieranie zapachów

Komponowanie i dobieranie zapachów to sztuka wymagająca od osób, które się tym zajmują, fenomenalnej pamięci do aromatów oraz wyobraźni pozwalającej na „układanie” perfum (zestawianie poszczególnych aromatów ze sobą tak, by stworzyły harmonijną, oryginalną kompozycję). Twórcy perfum mają obecnie do wyboru ponad 30 tysięcy składników pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz syntetycznych, z którym mogą tworzyć niezliczone kompozycje zapachowe. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest ogromny wybór perfum, przed którym staje współczesny człowiek. Najlepszym tego dowodem są uginające się pod ciężarem różnego rodzaju flakonów półki w drogeriach i perfumeriach, również tych internetowych – wystarczy spojrzeć choćby tutaj: https://www.hebe.pl/zapachy/zapachy-damskie. Jak wybrać zapach, który najlepiej podkreśli naszą osobowość, odzwierciedli charakter i dopasuje się do stylu życia?

Jak wybierać perfumy?

Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy być wierni jednemu zapachowi i możemy „nosić” różne perfumy do różnych stylizacji i na różne okazje. Perfumy mają najczęściej trzy warstwy zapachowe, zwane popularnie nutami zapachowymi: warstwa/nuta głowy (pojawia się jako pierwsza, jest najintensywniejsza, ale też najbardziej ulotna), warstwa/nuta serca (pojawia się jako druga, jest delikatniejsza) i warstwa/nuta bazowa (pojawia się na końcu i utrzymuje nawet przez kilka godzin, to najbogatsza i najbardziej złożona część kompozycji). Warto o tym pamiętać, by przy wyborze perfum nie kierować się pierwszym (ani drugim!) wrażeniem. Nie powinniśmy również ulegać modzie na konkretny zapach – te same perfumy mogą pachnieć zupełnie inaczej na różnych osobach, ich komponenty wchodzą bowiem w reakcje z naturalnym aromatem skóry, a ten jest kwestią bardzo indywidualną i zależy m.in. od jej pH, różnego rodzaju zmian hormonalnych w organizmie, czy diety.

Zakup perfum powinniśmy zaplanować na dzień, w którym nie jesteśmy zmęczeni, ani chorzy (przeszkodą jest zarówno zwykły katar, jak i infekcja wymagająca leczenia antybiotykami, które zmieniają naturalny aromat skóry). Nasz nos jest w stanie zapamiętać maksymalnie 3-4 zapachy, więc testowanie jednorazowo ich większej ilości nie ma większego sensu. Nie wąchajmy flakonu z perfumami – wyczuwamy wówczas przede wszystkim alkohol znajdujący się w składzie. Lepiej jest użyć specjalnych paseczków, choć i one nie dadzą nam odpowiedzi na pytanie jak dany zapach będzie się „prezentował” na naszej skórze. Najłatwiej jest psiknąć niewielką ilość zapachu na nadgarstek i powąchać skórę po kilku minutach – „obraz” zapachu będzie wówczas najprawdziwszy. Jeżeli planujemy zakup perfum z wyższej półki i zależy nam na ich perfekcyjnym zharmonizowaniu z aromatem skóry – skropmy nimi chusteczkę, którą następnie na kilka godzin umieśmy w biustonoszu lub pod pachą (w tym miejscach aromat skóry jest bardzo intensywny), a po tym czasie przekonamy się jak wybrane perfumy będą pachnieć na nas.

Reklama

Perfumy w użytku

Perfumy najlepiej uzupełniać wodami toaletowymi, dezodorantami oraz pachnącymi kosmetykami do kąpieli i pielęgnacji skóry (te ostatnie tylko pod warunkiem, że nasza skóra nie jest delikatna, wrażliwa lub atopowa) – najlepiej z jednej linii zapachowej. Dzięki tym zabiegom zapach na naszej skórze będzie spójny i trwalszy. Wszystkie kosmetyki pachnące powinny być zużywane w ciągu maksymalnie kilku miesięcy od otwarcia i przechowywane w chłodnym, zacienionym miejscy (perfumy można przechowywać w oryginalnych pudełkach). Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup niewielkiego flakonu perfum wyłącznie na specjalne okazje – możemy trzymać go w lodówce (składniki odpowiedzialne za zapach będą trwalsze). Podczas perfumowania ciała nie należy dotykać dozownikiem skóry – możemy w ten sposób przenieść do flakonu bakterie, które zmienią kompozycję zapachową perfum. Sposobów perfumowania jest kilka, można np. rozpylić perfumy przed sobą i następnie wejść w taką pachnącą mgiełkę, albo rozpylić ich niewielką ilość w miejscach, w których nasze tętno jest najsilniejsze: za uszami, po bokach szyi, na wewnętrznych stronach nadgarstków, w zgięciu łokci lub między piersiami.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!