Perfuzja płuc ex vivo – nowość w transplantacji

Dzięki nowej technice zastosowanej przy przeszczepach płuc – perfuzji ex vivo – pacjenci, dla których jedyną formą leczenia jest przeszczep, mają powody, by z większą nadzieją patrzeć w przyszłość.
 

Gdy terapie i dostępne obecnie metody leczenia zawodzą, dla chorych w schyłkowym okresie niewydolności oddechowo-krążeniowej w wyniku uszkodzenia płuc lub serca i płuc jedyną szansą może być przeszczep. Przy braku przeciwskazań do transplantacji kwalifikowani są pacjenci z pierwotnym nadciśnieniem płucnym, zaawansowanymi postaciami zespołu Eisenmengera, krańcowymi postaciami chorób restrykcyjnych i obturacyjnych płuc, u których wyczerpano możliwości leczenia zachowawczego i operacyjnego.

Czytaj też: Rewolucja w transplantologii

Nawet przy znalezieniu odpowiedniego organu nie ma jednak gwarancji powodzenia przeszczepu płuc. Jednym z powodów jest podatność narządu na uszkodzenia. Wydaje się jednak, że najnowsze osiągnięcia w dziedzinie transplantologii mogą znacznie zminimalizować ryzyko uszkodzeń.

Przeszczep płuc

Specjaliści z Newcastle w ramach projektu DEVELOP-UK przedstawili nową technikę pomocną w przeszczepach płuc – perfuzję płuc ex vivo (EVLP). Przypomnijmy, że perfuzja oznacza przepływ płynu ustrojowego przez narząd lub tkankę.

Zobacz też: Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy

W technice tej po wyjęciu od dawcy płuca zostają oczyszczone i za sprawą pompy połączonej z bypassem serce-płuca (tzw. płucoserce) są poddawane działaniu specjalnego, odżywczego płynu. Dzięki temu organ ma również zapewnioną odpowiednią ilość tlenu.

Twórcy metody podkreślają, że nasze płuca są bardzo delikatne i bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom, które zdarzają się przed pobraniem ich od dawcy. Zdaniem profesora Andrew Fishera, szefa ekipy prowadzącej badania, im więcej płuc pobieranych od dawców uda się utrzymać w stanie zdatnym do transplantacji, tym większe szanse mają pacjenci cierpiący na poważne choroby i uszkodzenia płuc, które utrudniają lub uniemożliwiają oddychanie.

Z wykorzystaniem techniki perfuzji ex vivo z powodzeniem przeszczepiono płuca ośmiu pacjentom. Można zatem powiedzieć, że pojawiła się nowa, realna szansa dla osób cierpiących na mukowiscydozę i inne choroby płuc – zarówno w odniesieniu do terapii, jak i transplantacji.

Przeczytaj o nowym odkryciu dotyczącym mukowiscydozy

Zobacz też: Transplantacja szansą na zdrowie

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA