Nowy sklep

już ON-LINE

Picie w ciąży może prowadzić do białaczki u dziecka

Nie pij w ciąży. Twoje dziecko może mieć przez to ciężką odmianę białaczki
 

Naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii, po przeanalizowaniu dużej ilości dokumentacji medycznych, stwierdzili, że picie alkoholu w czasie ciąży często było związane z zaistnieniem rzadkiej odmiany białaczki u dziecka. Chodzi o ostrą białaczkę szpikową.

Białaczka jest najczęstszą chorobą nowotworową występującą u dzieci. Choć nie wiemy zbyt wiele o jej przyczynach, zdaniem wielu naukowców jest ona wynikiem interakcji między genami a środowiskiem. Argument picia alkoholu w czasie ciąży został teraz podniesiony do rangi drugiego, istotnego czynnika tej choroby.

Analiza dużej ilości danych

Na potrzeby badań, doktor Paule Latino-Martel przeprowadził systematyczny przegląd i metaanalizę opublikowanych dotąd badań. Chciał on znaleźć wszystkie możliwe i istniejące powiązania między piciem alkoholu w ciąży przez matkę a białaczką u jej dziecka. Metaanaliza jest sposobem na łączenie i ponowną analizę danych z kilku różnych badań.

W sumie przeanalizowana 21 badań kliniczno-kontrolnych, gdzie można było analizować powiązania między białaczką dziecka a piciem alkoholu przez matkę. Oto najważniejsze wnioski:

  • Zaobserwowano statystycznie istotny związek między piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży a zdiagnozowaniem ostrej białaczki szpikowej u dziecka.
  • Przy spożywaniu przez matkę jednego drinka w tygodniu ryzyko zachorowania dziecka na ostra białaczkę szpikową wzrastało o 24 proc.

Naukowcy po analizie doszli do jednoznacznego wniosku: picie alkoholu przez ciężarną wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka ostrej białaczki szpikowej.

Według badań opublikowanych w 1998 roku, globalna roczna liczba zachorowań na białaczkę u dzieci waha się od 20 do 60 przypadków na milion urodzeń. W bardziej rozwiniętych krajach ten odsetek jest wyższy.

Badania opublikowano w czasopiśmie Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem: "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zobacz też:

7 znaków ostrzegawczych w ciąży

Palisz? Niszczysz naczynia krwionośne dziecka

Badania w ciąży

Jak zabieg in vitro wpływa na rozwój noworodków?

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA