Picie w ciąży może prowadzić do białaczki u dziecka

Nie pij w ciąży. Twoje dziecko może mieć przez to ciężką odmianę białaczki

Naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii, po przeanalizowaniu dużej ilości dokumentacji medycznych, stwierdzili, że picie alkoholu w czasie ciąży często było związane z zaistnieniem rzadkiej odmiany białaczki u dziecka. Chodzi o ostrą białaczkę szpikową.

Białaczka jest najczęstszą chorobą nowotworową występującą u dzieci. Choć nie wiemy zbyt wiele o jej przyczynach, zdaniem wielu naukowców jest ona wynikiem interakcji między genami a środowiskiem. Argument picia alkoholu w czasie ciąży został teraz podniesiony do rangi drugiego, istotnego czynnika tej choroby.

Analiza dużej ilości danych

Na potrzeby badań, doktor Paule Latino-Martel przeprowadził systematyczny przegląd i metaanalizę opublikowanych dotąd badań. Chciał on znaleźć wszystkie możliwe i istniejące powiązania między piciem alkoholu w ciąży przez matkę a białaczką u jej dziecka. Metaanaliza jest sposobem na łączenie i ponowną analizę danych z kilku różnych badań.

W sumie przeanalizowana 21 badań kliniczno-kontrolnych, gdzie można było analizować powiązania między białaczką dziecka a piciem alkoholu przez matkę. Oto najważniejsze wnioski:

  • Zaobserwowano statystycznie istotny związek między piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży a zdiagnozowaniem ostrej białaczki szpikowej u dziecka.
  • Przy spożywaniu przez matkę jednego drinka w tygodniu ryzyko zachorowania dziecka na ostra białaczkę szpikową wzrastało o 24 proc.

Naukowcy po analizie doszli do jednoznacznego wniosku: picie alkoholu przez ciężarną wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dziecka ostrej białaczki szpikowej.

Według badań opublikowanych w 1998 roku, globalna roczna liczba zachorowań na białaczkę u dzieci waha się od 20 do 60 przypadków na milion urodzeń. W bardziej rozwiniętych krajach ten odsetek jest wyższy.

Badania opublikowano w czasopiśmie Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem: "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zobacz też:

7 znaków ostrzegawczych w ciąży

Palisz? Niszczysz naczynia krwionośne dziecka

Badania w ciąży

Jak zabieg in vitro wpływa na rozwój noworodków?

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA