Pięć kroków do odpowiedzialnego leczenia

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – prawda ta, choć ogólnie znana, nie jest powszechnie stosowana. Wielu problemom zdrowotnym moglibyśmy jednak zapobiec, przestrzegając zasad zdrowego stylu życia.„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – prawda ta, choć ogólnie znana, nie jest powszechnie stosowana. Wielu problemom zdrowotnym moglibyśmy jednak zapobiec, przestrzegając zasad zdrowego stylu życia.Zdrowy tryb życia

Na zdrowy tryb życia składa się wiele czynników, takich jak regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu czy unikanie używek. Wpływają one nie tylko na nasze dobre samopoczucie, ale pozwalają też ograniczyć zapotrzebowanie na terapie lekowe.

Istotnym elementem zdrowego stylu życia jest profilaktyka zdrowotna. Dzięki niej oraz badaniom przesiewowym i okresowym możliwe jest wczesne wykrycie, a w wielu przypadkach całkowite wyleczenie chorób zagrażających życiu.Podstawą rozważnego i bezpiecznego stosowania leków jest dokładne zapoznanie się z treścią ulotek. Ulotki są zatwierdzane w procesie rejestracji leku i zawierają najważniejsze dla pacjentów informacje. Aby uniknąć niebezpiecznych błędów, przeczytaj dokładnie całą ulotkę.

Zwróć szczególną uwagę na informacje o:

- interakcji z innymi preparatami lekami, aby mieć pewność, że lek może być łączony z dotychczas stosowanymi przez Ciebie preparatami.

- sposobie stosowania leku, który zapewnia optymalne przyswajanie substancji leczniczej.

- dawkowaniu – w przypadku leku dostępnego bez recepty przestrzegaj zalecanych dawek, nigdy nie przekraczaj dopuszczalnej dawki dobowej. Jeśli objawy nie ustępują, konsultuj się z lekarzem. Przyjmując leki na receptę, bezwzględnie stosuj się do zaleceń lekarza.

- możliwych działaniach niepożądanych – w ulotce obszernie opisane są wszystkie znane działania niepożądane, które mogą wystąpić w wyniku zastosowania leku. Pamiętaj jednak, że większość z nich występuje wyjątkowo rzadko, ponadto nie istnieje lek o udowodnionej skuteczności, który nie wykazywałby działań niepożądanych.

W przypadku wątpliwości odnośnie sposobu stosowania, dawkowania lub działań niepożądanych leku koniecznie skorzystaj z fachowej wiedzy lekarza lub farmaceuty.85% osób, które w ciągu ostatniego roku brały lub podawały bliskim leki, szukało informacji o lekarstwach. Kluczowym problemem jest jednak wiarygodność źródeł tych informacji. Co czwarty Polak w ogóle nie pyta lekarza o przepisane preparaty!

- Poproś lekarza o udzielenie wyczerpującej informacji na temat działania przepisanych leków i ewentualnych działań niepożądanych.

- Podczas wizyty poinformuj szczegółowo o innych preparatach, które stosujesz (miej ze sobą listę wszystkich leków przyjmowanych leków), aby uniknąć niebezpiecznych interakcji.

- Spytaj o możliwość zastosowania tańszych zamienników.Współczesny farmaceuta stanowi niezwykle ważne ogniwo w procesie terapeutycznym. Jego rola nie polega tylko na realizacji recepty, lecz także na kompetentnym informowaniu pacjentów co zrobić, by cieszyć się zdrowiem. Zdarza się, że pacjent nie zrozumie zaleceń lekarza lub zapomni o nich – w tej sytuacji aptekarz niejednokrotnie staje się głównym źródłem wiedzy medycznej. Niestety tylko 54% respondentów informacji na temat leków poszukuje u farmaceuty.

- Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leków, w trosce o własne bezpieczeństwo koniecznie skonsultuj się z farmaceutą.

- Konsultuj z farmaceutą przyjmowanie leków bez recepty. Niewłaściwie dawkowane lub łączone z innymi preparatami, a nawet napojami czy jedzeniem, mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

- Poproś farmaceutę o sprawdzenie dostępności tańszych odpowiedników leków

Zobacz też: Mity na temat leków generycznych.Dawkowanie leków

Pacjenci w Polsce niestety mają tendencję do rezygnowania z części lub całości terapii przepisanej przez lekarzy.
Nigdy nie przerywaj farmakoterapii ani samodzielnie nie zmieniaj dawkowania zaleconego przez lekarza! Może mieć to bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, a w wielu przypadkach nawet zagrażać życiu chorego.

Czy wiesz, że:

- badanie „Jak Polacy biorą leki” wskazało, że najczęstszym powodem przerywania terapii lub całkowitej rezygnacji z wykupienia leków są przyczyny finansowe.

- sposobem na znaczne obniżenie wysokich kosztów terapii lekowej jest stosowanie tańszych odpowiedników leków. Pomimo niższej ceny są one równie skuteczne, gdyż zawierają identyczną substancję czynną.

- tylko co piąty badany deklaruje stosowanie tańszych odpowiedników leków; 60% młodych osób w wieku 24-35 lat w ogóle nie wie o istnieniu zamienników.

Zobacz też: ABC leków generycznych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA