Pielęgnacja i higiena użytkowania soczewek kontaktowych

Starszy niż rok
Pielęgnacja soczewek kontaktowych nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Najczęściej polega na umieszczeniu ich na noc w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem.

Istnieją różne rodzaje płynów i nie wszystkie nadają się do każdego rodzaju soczewek. Płyny dzieli się przede wszystkim na te przeznaczone do soczewek twardych oraz te do soczewek miękkich.

Czytaj też: Okulary czy soczewki? Rzuć okiem i podejmij decyzję

Płyny do soczewek

Wyróżnić można też starsze i coraz rzadziej stosowane płyny dwustopniowe (które zawierają osobno płyn do czyszczenia, płyn do przechowywania i środek do odbiałczania) oraz nowsze, najczęściej używane płyny jednostopniowe (które służą zarówno do czyszczenia, jak i przechowywania soczewek). W wyborze odpowiedniego rodzaju płynu zawsze powinien pomóc lekarz.

Płyn stosować należy zawsze zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Nigdy nie powinno się używać płynu po upływie jego daty ważności. Trzeba też pamiętać, by nie dotykać zakończenia butelki i zamykać ją zaraz po użyciu. Po każdym wyjęciu soczewek z pojemnika płyn powinien zostać z niego wylany, pojemnik zaś przepłukany świeżym płynem i pozostawiony do wyschnięcia na powietrzu. Pojemnik na soczewki należy co najmniej raz w miesiącu wymieniać na nowy.

Soczewki a higiena

Ważne jest, by podczas zakładania i zdejmowania soczewek zachowywać podstawowe zasady higieny. Przede wszystkim dokładnie umyć ręce, najlepiej antybakteryjnym mydłem w płynie (mydło takie trudniej ulega zanieczyszczeniu od zwykłego mydła w kostce), i osuszyć je czystym lub jednorazowym ręcznikiem, który nie pozostawi pyłków. Oprócz zachowania zasad higieny ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad użytkowania soczewek (np. by soczewki do noszenia w trybie dziennym zawsze zdejmować na noc, nie przekraczać terminów wymiany soczewek na nowe itd.).

Zobacz też: Krótka historia soczewek kontaktowych.

Należy pamiętać, że używanie soczewek zgodnie z zaleceniami (z wyjątkiem soczewek jednodniowych, które nie wymagają pilnowania terminów wymiany ani żadnych zabiegów pielęgnacyjnych) jest gwarancją zdrowia i bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że w razie wystąpienia takich objawów jak zaczerwienienie, swędzenie czy podrażnienie oczu, trzeba jak najszybciej zdjąć soczewki i skontaktować się z lekarzem. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie dzieje się nic złego, nie można zapominać o regularnych wizytach u okulisty!

Czytaj: Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA