Pielęgnacja osób starszych na co dzień

Gdy nasz starszy rodzic choruje lub traci sprawność ruchową, otaczamy go opieką. Oto ABC codziennej pielęgnacji osoby starszej w domu – podstawy, które pomogą zachować naszemu podopiecznemu dobre samopoczucie i komfort.

Sposób pielęgnacji jest zależny od stanu zdrowia i mobilności seniora. W codziennej pielęgnacji najważniejsze są przede wszystkim: dbanie o higienę, regularne badania i przyjmowanie leków, właściwe komponowanie diety, wizyty u lekarza, motywowanie seniora do aktywności społecznej, do rozwijania zainteresowań i kontaktów towarzyskich. Z opinii lekarzy i opiekunów jasno wynika, że podtrzymanie aktywności psychicznej i społecznej jest podstawą dobrego samopoczucia starszej osoby i ma istotny wpływ na stan jej zdrowia.

  • Wygospodarujmy dla seniora miejsce w domu tylko dla niego, najlepiej jeśli będzie to osobny pokój. Jeśli starsza osoba dotychczas mieszkała sama, warto, aby w nowym miejscu otaczały ją znane osobiste przedmioty. To z pewnością zmniejszy stres związany z przeprowadzką, utratą dotychczasowej stabilizacji i zmianą trybu życia. Pokój seniora warto wyposażyć (można także wypożyczyć) w łóżko rehabilitacyjne do opieki długoterminowej z materacem przeciwodleżynowym – ma ono wiele funkcji ułatwiających ruch chorego, wchodzenie i wychodzenie z łóżka, siadanie, mycie i karmienie.
  • Jeśli starsza osoba jest mobilna, zachęcajmy ją do samodzielnego dbania o higienę. Aby jej to ułatwić zamontujmy dodatkowe uchwyty w łazience (np. ułatwiające wyjście z wanny) lub zamieńmy wannę na prysznic. Pomocne będą także schodki, antypoślizgowe maty i dodatkowe oświetlenie. Jeśli choroba uniemożliwia samodzielne mycie się, wtedy warto zaopatrzyć się w zestaw podkładów na łóżko, gąbek, dodatkowych ręczników. W aptece dostępne są specjalne preparaty do skóry osób leżących, które pomagają w profilaktyce przeciwodleżynowej. Należy pamiętać, aby dokładnie osuszać skórę, masować i pobudzać mikrokrążenie w tkankach. Jeśli jest taka potrzeba (chory nie trzyma moczu i kału, nie może samodzielnie udać się do łazienki), dobrze także zaopatrzyć się w aptece w pieluchomajtki. Istnieje możliwość refundacji ich zakupu, więc warto skorzystać z takiej opcji. Można także kupić lub wypożyczyć specjalne wózki z otworem w siedzisku, które ułatwiają choremu załatwianie potrzeb fizjologicznych.
  • Gdy senior cierpi na choroby przewlekłe, podstawą jest regularne przyjmowanie leków, wykonywanie badań diagnostycznych (np. codzienne pomiary ciśnienia krwi w domu) czy kontrolne wizyty u lekarza. Warto od czasu do czasu zwrócić uwagę, czy senior sam dba o przyjmowanie leków i spotkania z lekarzem. Jeśli nie, pomóżmy mu, np. wykonując wspólnie pomiary lub poprzez prowadzenie dzienniczka przyjmowanych dawek leków i wyników badań. Warto wyznaczyć konkretną porę, o której chory powinien przyjąć lekarstwa. Bardzo pomocne w zrozumieniu choroby seniora i pomocy w radzeniu sobie z nią mogą być wspólne wizyty u lekarza. Specjalista z pewnością szczegółowo wyjaśni, w jaki sposób opiekun może wspomóc chorego, a starsza osoba będzie miała poczucie, że angażujemy się w jej problemy i wspólnie staramy się je rozwiązać.
  • Warto jak najwięcej wiedzieć o chorobie podopiecznego, w tym przede wszystkim – co mu grozi, jakie są objawy pogorszenia się stanu zdrowia, jakie czynności są wskazane (np. konkretny rodzaj aktywności fizycznej), a jakich powinno się unikać. Kluczowa jest wiedza, co robić i jak pomóc choremu, jeśli dojdzie do nagłego pogorszenia się jego stanu. Istotna jest także ogólna wiedza na temat chorób wieku podeszłego, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, demencja, depresja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zaburzenia wzroku (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej) i słuchu, choroby układu pokarmowego, nowotwory, osteoporoza, choroby zwyrodnieniowe stawów itd.
  • W zależności od stanu starszej osoby członkowie rodziny powinni tak zaplanować czas, aby móc w razie potrzeby pomóc choremu. Dobrze jest zostawić w otoczeniu chorego np. wózek inwalidzki, laskę, kulę lub tzw. balkonik i zachęcać seniora do samodzielnego poruszania się, jeśli tylko jego stan zdrowia na to pozwala. Pamiętajmy, aby chory miał zawsze do dyspozycji świeżą wodę, niezbędne lekarstwa oraz telefon komórkowy, dzięki któremu w każdej chwili może wezwać pomoc.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!