Nowy sklep

już ON-LINE

Pielęgnacja przeciw-rozstępowa

Starszy niż rok
Na rozstępy narzeka coraz więcej młodych kobiet. Na szczęście można dużo uczynić aby osłabić ich szpecący wygląd.
 

Kobiety w ciąży chcą być zadbane i pięknie wyglądać w tym wyjątkowym dla siebie okresie życia. Są świadome mających nastąpić zmian i są zdecydowane sięgnąć po preparaty pielęgnacyjne do ciała. Ważne, aby nie były to przypadkowe Kosmetyki.

Zobacz: Co warto wiedzieć o rozstępach?​

PROBLEMY
nieelastyczna skóra brzucha i bioder, skłonność do powstawania rozstępów, cellulit, zakażenia okolic intymnych, skłonność do przebarwień skóry

POTRZEBY
zapobieganie i redukcja rozstępów oraz cellulitu, potrzeba ujędrnienia piersi z uwagi na późniejsze karmienie, stosowanie łagodnych antybakteryjnych preparatów do higieny intymnej
Rozstępy we wczesnej fazie, charakteryzujące się różowym zabarwieniem można jeszcze z sukcesem próbować usunąć dobierając odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Rozstępy w kolorze białym, starsze niż rok, są już znacznie trudniejsze do usunięcia i wymagają interwencji dermatologa lub chirurga.

Czytaj: Znamiona, czyli skóra pod kontrolą

Mechanizm powstawania

Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego przeciążenia słabych włókien tkanki łącznej, czyli wtedy kiedy skóra rozciągana jest zbyt mocno w stosunku do swojej elastyczności. Dochodzi wówczas do uszkodzenia białkowej macierzy podtrzymującej skórę. W efekcie na skórze ud, pośladkach, biodrach, brzuchu lub piersiach pojawiają się wąskie paski delikatnej, różowej skóry. Z czasem stają się bardziej widoczne, charakteryzuje je obrzęk w skórze właściwej. Po pewnym czasie, czasem już po około 6 miesiącach, rozstępy bledną pozostawiając na skórze nieregularne linie. W tak zamienionych rejonach skóry naskórek jest cieńszy, a granica łącząca go ze skórą właściwą ulega spłaszczeniu. Włókien kolagenowych jest mniej, są one często zniekształcone i pofragmentowane.

Preparaty na rozstępy

Kosmetyki dla kobiet w ciąży zapobiegające powstawaniu rozstępów powinny opierać się na składnikach poprawiających elastyczność skóry, stymulujących produkcję nowych białek macierzy pozakomórkowej lub też na substancjach poprawiających mikrokrążenie pod skórą. Do klasycznych składników należy kwas foliowy, ekstrakt z Centella asiatica będący bogatym źródłem fitoestrogenów pobudzających syntezę kolagenu, czy fito kompleks przyśpieszający spalanie tkanki tłuszczowej, wyszczuplający i dotleniający. Kwas foliowy ułatwia wzrost komórkom skóry właściwej, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i przedłuża ich życie, zwiększa elastyczność skóry oraz jej odporność na rozciąganie się. Ponadto warto zastosować preparaty z proteinami z dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo), które regenerują włókna kolagenu i elastyny przywracając skórze elastyczność i odpowiednie napięcie. W kosmetykach pielęgnacyjnych znaleźć można także składniki ochronne, antyoksydanty (np. witamina E) oraz składniki poprawiające potencjał regeneracyjny skóry (np. kwas foliowy, glikoproteiny). Często polecane są również substancje wspomagające złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka takie jak ekstrakty owocowe.

Zobacz, jak wygląda: Pielęgnacja skóry

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA