Pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra szybciej się starzeje dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji.
 

Cera sucha charakteryzuje się tym, że skóra jest spierzchnięta, szorstka, widoczne jest złuszczanie naskórka, nie błyszczy się, jest cienka i często widać przez nią naczynia krwionośne. Jest mało sprężysta i elastyczna, wręcz twarda w dotyku, w dodatku bardzo wrażliwa, matowa, bardzo napięta i ma jasny kolor. Często sami nieświadomie ją wysuszamy przez  zbyt długie opalanie się, stres, nieodpowiednią pielęgnację, niewłaściwą dietę i zbyt małe ilości przyjmowanych płynów. Powodem szorstkości skóry są również długie, gorące kąpiele, korzystanie z solarium, a także nadużywanie preparatów nawilżających. Sucha cera starzeje się szybko, nawet około 20 roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół ust, oczu i szyi. W związku z tym wymaga troskliwej pielęgnacji już w młodym wieku.

Zobacz, jak wygląda: Pielęgnacja skóry

Kosmetyki do skóry suchej

Kosmetyki dla suchej cery muszą nie tylko dostarczać jej wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Podstawowe zakazy pielęgnacyjne dla suchej skóry powinny obejmować stosowanie do mycia twarzy wody z mydłem, maseczek o działaniu ściągającym, zbyt częstych peelingów ziarnistych, a także palenia  papierosów.

Pielęgnacja suchej skóry powinna polegać na demakijażu twarzy mleczkiem bądź śmietanką kosmetyczną, a następnie nałożeniu tonika. Zazwyczaj powinno się stosować dwa rodzaje preparatów. Na dzień krem z filtrami, które będą wiązać wodę w skórze i zapobiegać odparowywaniu, powinien zawierać  takie dodatki jak np. mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy, kwas hialuronowy, mukopolisacharydy, kwasy owocowe.

Stosuj kremy

Rano i wieczorem należy używać kremu pod oczy i na szyję. Na noc powinno się stosować preparaty natłuszczające, kremy tłuste i półtłuste zawierające ceramidy, kwasy tłuszczowe, najlepiej zawarte w olejach roślinnych. Związki te uszczelniają barierę naskórkową, przeciwdziałają szybkiemu odwodnieniu skóry, wydłużają działanie bardzo lekkich kremów szybko nawilżających.

Dwa razy w tygodniu można stosować maseczki odżywcze na twarz, szyję i dekolt. Wybierając kosmetyki dla cery suchej należy szukać w nich substancji, które mają wpływ na uzupełnienie wody. Są to głównie sole mineralne, sole kwasu mlekowego, hydroksykwasy, hydrofilne aminokwasy, witaminy w szczególności witamina A i E, panthenol oraz filtry przeciwsłoneczne. W wyborze odpowiedniego preparatu z pewnością pomoże farmaceuta w aptece.

RED ELKA

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA