Pielęgniarka jak policjant

Za znieważenie pielęgniarki grozi kara grzywny, a nawet do roku pozbawienia wolności
 

Wszystko przewiduje ustawa, która weszła w życie na początku stycznia 2012 roku. Co to oznacza dla pacjenta? Pielęgniarki i położne są bardziej chronione. Za ich znieważanie podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast za naruszenie nietykalności cielesnej grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech. Do tej pory było tak, że jeśli obraziliśmy pielęgniarkę mogła wytoczyć nam proces o znieważenie jako osoba prywatna. Teraz takie sprawy będą ścigane z urzędu. Jeśli więc pacjent „zwymyśla” pielęgniarkę, będzie odpowiadał tak jakby obraził np. policjanta. Sankcje za takie zachowanie są o wiele surowsze i określone przez kodeks karny.

Ministerstwo Zdrowia uzasadniało, że pielęgniarki i położne powinny być objęte ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym, gdyż często są narażone na agresję ze strony niektórych pacjentów.

Czego nie wolno pacjentowi?

Do tej pory najczęściej zdarzało się pacjentom znieważać pielęgniarki. Zwykle robili to po pijanemu. Teraz taką osobę spotka bardziej sroga kara, a sprawa może toczyć się z urzędu. Naucz się więc zasad dobrego wychowania, nie krzycz na pielęgniarki, nawet wtedy gdy jesteś bardzo zdenerwowany na personel medyczny. Jeśli zastrzyk wykonany przez pielęgniarkę sprawi Ci ból, możesz siarczyście zakląć ale nie wolno Ci obrazić przy tym pielęgniarki. Przyda się więc przypomnienie zasad dobrego wychowania. Bo jak wynika z badań branżowych, pielęgniarki, podobnie jak ratownicy medyczni, są jedną z najczęściej atakowanych słownie grup zawodowych. Tyczy się to zwłaszcza położnych. Gdy rodząca zmaga się z bólem, z jej ust mogą paść ostre słowa. Czasem może też dojść do rękoczynów. Teraz trzeba będzie się bardziej pilnować.

Pielęgniarce więcej wolno

Pielęgniarki i położne będą miały prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od lekarza pełnej informacji o stanie zdrowia chorego, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań, w zakresie niezbędnym do udzielanych przez siebie świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

SZO

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA