Dla Ciebie, na zdrowie!

Pieluchy dla dorosłych: kto ich potrzebuje? 

Problem nietrzymania moczu i opieka nad bliską osobą borykającą się z tą dolegliwością bywają nie lada wyzwaniem. Niezwykle pomocne są rozwiązania takie jak pampersy dla dorosłych z odpowiednio dobranym wkładem chłonnym. Sprawdź, jak wybrać właściwy rozmiar tego rodzaju środków higienicznych i czym różnią się one od majtek chłonnych i pieluchomajtek.
Pieluchy dla dorosłych
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym są pieluchy dla dorosłych i jakie mają zastosowanie? 

Pieluchy dla dorosłych to rodzaj artykułów higienicznych przeznaczonych dla osób z ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Jest to choroba dotykająca wielu pacjentów, zarówno w podeszłym wieku, jak i na przykład po zabiegach operacyjnych, głównie dróg moczowych, ale nie tylko. Pieluchy dla dorosłych stosuje się u osób, które nie są w stanie kontrolować odruchów fizjologicznych - przy problemie nietrzymania moczu i kału. Produkty takie jak TENA są doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów leżących, ponieważ są wyposażone nie tylko w systemy zabezpieczające przed wilgocią, przeciekaniem oraz przykrym zapachem, ale mają także wskaźnik wilgotności, co ułatwia opiekę nad osobami niekontrolującymi swoich potrzeb fizjologicznych i nieumiejącymi zasygnalizować, że nadeszła pora na zmianę pieluchy. Dodatkową zaletą jest łatwe zapinanie, co bardzo ważne w przypadku osób leżących i po operacji.

Nietrzymanie moczu występuje z różnym nasileniem, a przy lżejszych postaciach tej przypadłości odpowiednie będą np. pieluchomajtki lub majtki chłonne dla dorosłych. Ten drugi produkt jest bardzo dyskretny i praktycznie nie będzie odznaczać się pod ubraniem. Majtki chłonne są idealne dla osób aktywnych zawodowo i pragnących prowadzić dotychczasowy aktywny tryb życia pomimo pojawienia się problemu z nietrzymaniem moczu. Majtki chłonne zakłada się jak zwykłą bieliznę, a zdejmuje przez rozerwanie szwów. Pieluchomajtki natomiast mają wygodne zapięcie na rzepy.

Przy kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu odpowiednim rozwiązaniem będą natomiast specjalistyczne podpaski dla kobiet oraz wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn o odpowiednio dopasowanym, anatomicznym kształcie.

Reklama

Jak dobrać pieluchy i pieluchomajtki dla dorosłych? 

Otarcia w pachwinach i okolicach intymnych są jednym z częstszych problemów także u osób młodszych, dlatego odpowiedni dobór środków na nietrzymanie moczu jest kwestią priorytetową. Dobranie odpowiedniego rozmiaru pieluchomajtek i pieluch dla dorosłych to ważna sprawa. Zbyt małe będą sprawiać dyskomfort, a ich wkład chłonny może okazać się niewystarczający dla absorpcji moczu lub kału. Zbyt duże będą się przemieszczać i także nie spełnią swojego zadania, a dodatkowo mogą drażnić delikatną skórę w pachwinach. W doborze odpowiedniego rozmiaru pomocne jest zmierzenie obwodu pasa i bioder użytkownika. Zastosowanie znajdują również rozmiary zwykłej bielizny - pieluchomajtki i pieluchy dla dorosłych mają rozmiary od XS do XL. Szczególnie polecane są wyroby TENA, które mają sprawdzoną skuteczność i różne poziomy chłonności, co pozwala je odpowiednio dopasować do potrzeb użytkownika. Problemy z inkontynencją mogą w znacznym stopniu utrudniać życie, a u osób o ograniczonej mobilności dodatkowo być przyczyną odparzeń i stanów zapalnych cewki moczowej. Produkty marki TENA wykonane są z przyjaznych dla skóry, przepuszczających powietrze materiałów, posiadają również innowacyjne systemy chroniące przed wilgocią oraz powstawaniem przykrego zapachu z powodu nietrzymania moczu. Oddychający, miękki materiał to m.in. mniejsze ryzyko obtarć oraz wysoki komfort noszenia. Dzięki zabezpieczeniu przed wilgocią i przeciekaniem zmniejsza się zaś ryzyko następstw inkontynencji, takich jak stany zapalne pęcherza moczowego i skóry chorego. 

Reklama

Stopnie chłonności pieluch dla dorosłych: na różne rodzaje nietrzymania moczu

Pieluchy dla dorosłych dostępne są nie tylko w różnych rozmiarach, ale mają też różne stopnie chłonności. Na opakowaniach produktów TENA są one czytelnie oznaczone znakiem graficznym. W razie wątpliwości można zapytać o odpowiedni produkt w aptece. W przypadku przewlekłych chorób urologicznych skutkujących nietrzymaniem moczu idealnym rozwiązaniem jest dofinansowanie zakupu środków higienicznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku pieluch dla dorosłych jest to nawet 90 sztuk miesięcznie, przy czym refundacja przysługuje na dany miesiąc kalendarzowy i należy ją po tym czasie przedłużyć. Może to jednak zrobić także pielęgniarka środowiskowo, co jest dużym ułatwieniem dla pacjentów. Jeśli wiemy, jakie rodzaje pampersów dla dorosłych będą odpowiednie w danym przypadku, artykuły chłonne można zamówić przez internet z dostawą do domu. To duże ułatwienie, gdy zamawiamy jednorazowo 90 sztuk pieluch. Receptę można też zrealizować w dowolnej aptece lub sklepie z artykułami medycznymi. Może to zrobić opiekun osoby, na którą wystawiona jest recepta, lub ktoś z rodziny. Refundacja przez NFZ to przydatne rozwiązanie i warto z niego skorzystać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!