Pieluchy dla wcześniaków – jakie wybrać i gdzie kupić?

Pieluchy dla wcześniaków to gwarancja prawidłowej pielęgnacji. Dzieci przedwcześnie urodzone wymagają szczególnej troski i codziennej opieki. Wybór pieluch dla wcześniaka to wbrew pozorom niełatwa decyzja. Ale wystarczy poznać produkty dostępne na rynku oraz oczekiwania pielęgnacyjne wobec tak małego noworodka. Jakie pieluszki wybrać, aby były dla wcześniaka jak najzdrowsze i zapewniały mu pełen komfort?
Wcześniak w pieluszce
źródło:123RF

Spis treści

Wcześniaki mają wyjątkowo delikatną skórę, a spędzają w pieluchach całą dobę. Warto kupować takie, które od pierwszych dni życia takiego maleństwa zapewnią mu pełne bezpieczeństwo. Pieluchy nie powinny podrażniać ani też wywoływać stanów zapalnych. Wcześniak to dziecko przedwcześnie urodzone. Ta grupa obejmuje dzieci o różnym stopniu rozwoju. Niektóre są skrajnie niedojrzałe, a utrzymanie ich przy życiu jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy i medycyny.

Te urodzone bliżej zakończenia ciąży wymagają niewielkiej hospitalizacji, a ich życiu w zasadzie nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Trzeba jednak zawsze pamiętać, iż wcześniaki wymagają szczególnej opieki, odpowiedniego wsparcia terapeutycznego i medycznego. Ale bardzo duże znaczenie ma opieka rodzicielska i podstawowe czynności pielęgnacyjne. Do takich należy wybór i stosowanie jak najlepiej dobranych pieluch dla wcześniaków. 

Rodzaje pieluch dla wcześniaków

Codzienna pielęgnacja wcześniaka jest szczególnie ważna i wymaga zaangażowania, opieki już od pierwszych chwil w szpitalu i poza szpitalem. Młodzi rodzice nie powinni się bać i mocno stresować. Na oddziale szpitalnym mają fachową pomoc medyczną. Natomiast wypisanie dziecka ze szpitala oznacza, iż jest ono w stanie poradzić sobie poza oddziałem szpitalnym. Taką decyzje zawsze podejmują lekarze i jest ona w pełni uzasadniona medycznie. Jednym z głównych elementów pielęgnacyjnych wcześniaka jest stosowanie odpowiednich pieluch. Wcześniak ma zdecydowanie inne potrzeby niż dziecko urodzone o czasie. Ma z pewnością delikatniejszą skórę i mniejszą wagę. 

Dla wcześniaków przeznaczone są 2 rodzaje pieluch, biorąc pod uwagę materiał, z którego są wykonane:

  • pieluchy z materiału, wielokrotnego użytku,
  • pieluchy – pampersy, jednorazowego użytku. 

Jedne i drugie mają swoich zwolenników. Oba te rodzaje dobrze sprawdzają się przy pielęgnacji maluchów. Pieluchy wykonane z materiału (na przykład tetry) kiedyś były jedynymi dostępnymi na rynku. Ich dużą zaletą była naturalność czyli wykonanie z materiałów, które w zasadzie nie zawierają substancji chemicznych. Ten rodzaj pieluch jest nadal dostępny w sklepach. Są one z reguły przewiewne i wygodne. Ale wymagają częstej kontroli ich „zawartości” i odpowiedniego zmieniania. Niekiedy za ich zakupem przemawia czynnik ekonomiczny, są bowiem zdecydowanie tańsze od pieluch jednorazowych. Wymagają jednak prania i gotowania. Prostsze w codziennym użytkowaniu są pieluchy jednorazowego użytku. 

Pampersy dla wcześniaków 

Rynek oferuje szeroki wybór pieluch typu pampers dla wcześniaków. Są one bardzo wygodne w użyciu, nie wymagają prania i gotowania. Po zużyciu są wyrzucane, a ich miejsce zastępuje nowa jednorazowa pielucha. Producenci stworzyli je również w najmniejszym rozmiarze, nawet dla wcześniaków o masie poniżej 800 gramów. Są one trzykrotnie mniejsze niż tradycyjne pampersy. W zasadzie mieszczą się w dłoni rodzica. Można je już zakładać wcześniakom, przebywającym w inkubatorze. 

Takie pieluszki zostały opracowane we współpracy z medycznymi służbami szpitalnymi na oddziałach dla wcześniaków. Pieluchy jednorazowe idealnie sprawdzają się w nocy, a także podczas podróży. Ułatwiają też młodym rodzicom codzienną pielęgnacje wcześniaków. Czas potrzebny na pranie pieluch można spożytkować w inny sposób. 

Pieluchy dla wcześniaków – charakterystyka

Pieluchy dla wcześniaków muszą gwarantować jak największy komfort i poczucie bezpieczeństwa dla maluszka. Są tak zaprojektowane, aby idealnie dostosowywały się do danego etapu rozwoju dziecka. 

Oto główne cechy, jakie powinny spełniać pieluchy dla wcześniaków:

●      przeznaczone dla noworodków o niskiej wadze (szczegółowo określonej na opakowaniu),

●      idealne dopasowanie do ciała dziecka- miękkie boczne falbanki, zapobiegające przeciekom; elastyczne rzepy, gwarantujące idealne dopasowanie pieluszki,miękkie rzepy, które nie uciskają brzucha,

●      anatomiczny kształt, powodujący właściwe dopasowanie wkładu chłonnego w części krokowej,

●      materiał i wykonanie, nie powodujące ucisku w pachwinach,

●      wykonanie z bezpiecznych materiałów- bez elementów lateksowych; bez elementów barwionych czy nadruków; bez substancji zapachowych; bez bielenia chlorem cząsteczkowym.

Pieluchy dla wcześniaków powinny zapewniać komfort i wygodę, a także pełne bezpieczeństwo. Idealne dopasowanie jest bardzo ważne dla tak małego dziecka, ale jednocześnie ułatwia zakładanie pieluch.  Nowym elementem, który pojawił się w pieluchach dla wcześniaków jest indykator wilgoci.

Jego zadaniem jest zapewnienie poczucia pełnej suchości. To specjalny pasek na froncie pieluchy, który zmienia kolor, tym samym informując o potrzebie przewinięcia dziecka. Ma to duże znaczenie w przypadku wcześniaków. Rodzice nie muszą często „rozwijać” dziecka z pieluchy i sprawdzać jej zawartości. Ten element zapobiega też niepotrzebnemu wyjmowaniu dziecka z inkubatora i męczeniu przy kolejnej zmianie pieluchy.

Zalety pieluch dla wcześniaków

Pieluchy dla wcześniaków przeznaczone są dla dzieci z bardzo małą masą urodzeniową.  Noworodki przedwcześnie urodzone wymagają szczególnej troski i opieki. 

Zaletami tych specjalnych pieluch są:

  •  maksymalna ochrona przed podrażnieniemdelikatnej skóry, jaką posiadają wcześniaki,
  • niewielki i wystarczająco mały kształt, aby spełniać wszystkie potrzeby tak malutkiego dziecka,
  • wysoka chłonność z każdej strony - wcześniaki są układane w różnych pozycjach (na plecach, boku czy na brzuchu),
  • zapięcia na całej powierzchni zapewniają zmianę pieluchy w każdej pozycji (wcześniaki podłączane są do przeróżnej aparatury),
  • ochrona nie tylko przed moczem (mnogość podawanych lekarstw powoduje częste i luźne stolce).

Niewątpliwie pieluchy dla wcześniaków spełniają potrzeby nawet najmniejszych wcześniaków, zapewniając im komfort i spokój. Gwarantują też jak najlepszą i najbezpieczniejszą zmianę pieluchy noworodka, przebywającego w inkubatorze. 

Gdzie kupić pampersy dla wcześniaków?

Rynek oferuje ogromny wybór pieluch dla wcześniaków. Można je kupić w każdej drogerii, aptece czy nawet supermarkecie. Sklepy internetowe posiadają pieluchy dla wcześniaków wszystkich producentów. Rodzice mogą dowolnie wybrać sposób dostawy i sposób płatności. W zasadzie każdy sklep, który posiada akcesoria dla dzieci, posiada także gamą pieluch. Przed dokonaniem zakupu należy określić swoje potrzeby i wymagania. Niektóre sklepy oferują pieluchy swoich marek. Warto zapoznać się ze szczegółowym opisem produktu, aby idealnie dopasować go do potrzeb wcześniaka. 

Bardzo często sklepy, sprzedające aparaturę i sprzęt medyczny, posiadają także pieluchy dla wcześniaków. Ten produkt jest dostępny w różnych rozmiarach, nawet tych najmniejszych. Czasem pierwsze pampersy dla wcześniaków młodzi rodzice otrzymują w szpitalu. Warto także zapytać personel medyczny o różne możliwości zakupu takich pieluch.   

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.