Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Pieluchy dla wcześniaków. Jaki rodzaj wybrać i gdzie kupić?

Pieluchy dla wcześniaków to gwarancja prawidłowej pielęgnacji. Dzieci przedwcześnie urodzone wymagają szczególnej troski i codziennej opieki. Wybór pieluch dla wcześniaka to wbrew pozorom niełatwa decyzja. Ale wystarczy poznać produkty dostępne na rynku oraz oczekiwania pielęgnacyjne wobec tak małego noworodka. Jakie pieluszki wybrać, aby były dla wcześniaka jak najzdrowsze i zapewniały mu pełen komfort?
Wcześniak w pieluszce
źródło:123RF
W skrócie
 • Skóra wcześniaków jest wyjątkowo delikatna, a spędzają w pieluchach całą dobę. Dlatego przy wyborze pieluch dla wcześniaków warto szukać tych, które zapewnią im pełne bezpieczeństwo.
 • Ze względu na materiał, z którego są wykonane, rozróżniamy dwa rodzaje pieluch. Pierwszy to pieluchy wielokrotnego użytku - wykonane z materiału (np. tetry); drugi to pieluchy jednorazowe - pampersy.
 • O ile pieluchy materiałowe są zdecydowanie tańsze od pieluch jednorazowych, to wymagają jednak prania i gotowania. Prostsze w codziennym użytkowaniu są pieluchy jednorazowego użytku.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak dobrać ubranka dla wcześniaków?
Spis treści

Wcześniak to dziecko przedwcześnie urodzone. Ta grupa obejmuje dzieci o różnym stopniu rozwoju. Niektóre są skrajnie niedojrzałe, a utrzymanie ich przy życiu jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy i medycyny.

Te urodzone bliżej zakończenia ciąży wymagają niewielkiej hospitalizacji, a ich życiu w zasadzie nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Trzeba jednak zawsze pamiętać, iż wcześniaki wymagają szczególnej opieki, odpowiedniego wsparcia terapeutycznego i medycznego.

Reklama

Dlaczego potrzeba specjalnych pieluch dla wcześniaków?

U wcześniaków bardzo duże znaczenie ma opieka rodzicielska i podstawowe czynności pielęgnacyjne. Do takich należy wybór i stosowanie jak najlepiej dobranych pieluch dla wcześniaków.

Wcześniaki mają wyjątkowo delikatną skórę, a spędzają w pieluchach całą dobę. Warto kupować takie, które od pierwszych dni życia takiego maleństwa zapewnią mu pełne bezpieczeństwo. Pieluchy nie powinny podrażniać ani też wywoływać stanów zapalnych. 

Reklama

Rodzaje pieluch dla wcześniaków

Codzienna pielęgnacja wcześniaka jest szczególnie ważna i wymaga zaangażowania, opieki już od pierwszych chwil w szpitalu i poza szpitalem. Młodzi rodzice nie powinni się bać i mocno stresować. Na oddziale szpitalnym mają fachową pomoc medyczną.

Natomiast wypisanie dziecka ze szpitala oznacza, iż jest ono w stanie poradzić sobie poza oddziałem szpitalnym. Taką decyzje zawsze podejmują lekarze i jest ona w pełni uzasadniona medycznie.

Jednym z głównych elementów pielęgnacyjnych wcześniaka jest stosowanie odpowiednich pieluch. Wcześniak ma zdecydowanie inne potrzeby niż dziecko urodzone o czasie. Ma z pewnością delikatniejszą skórę i mniejszą wagę.

Dla wcześniaków przeznaczone są 2 rodzaje pieluch, biorąc pod uwagę materiał, z którego są wykonane:

 • pieluchy z materiału, wielokrotnego użytku,
 • pieluchy – pampersy, jednorazowego użytku. 

Reklama

Które pieluchy dla wcześniaków są lepsze?

Oba te rodzaje dobrze sprawdzają się przy pielęgnacji maluchów. Pieluchy wykonane z materiału (na przykład tetry) kiedyś były jedynymi dostępnymi na rynku. Ich dużą zaletą była naturalność czyli wykonanie z materiałów, które w zasadzie nie zawierają substancji chemicznych.

Ten rodzaj pieluch jest nadal dostępny w sklepach. Są one z reguły przewiewne i wygodne. Ale wymagają częstej kontroli ich „zawartości” i odpowiedniego zmieniania.

Niekiedy za ich zakupem przemawia czynnik ekonomiczny, są bowiem zdecydowanie tańsze od pieluch jednorazowych. Wymagają jednak prania i gotowania. Prostsze w codziennym użytkowaniu są pieluchy jednorazowego użytku. 

Reklama

Pampersy dla wcześniaków 

Rynek oferuje szeroki wybór pieluch typu pampers dla wcześniaków. Są one bardzo wygodne w użyciu, nie wymagają prania i gotowania. Po zużyciu są wyrzucane, a ich miejsce zastępuje nowa jednorazowa pielucha.

Producenci stworzyli je również w najmniejszym rozmiarze, nawet dla wcześniaków o masie poniżej 800 gramów. Są one trzykrotnie mniejsze niż tradycyjne pampersy. W zasadzie mieszczą się w dłoni rodzica. Można je już zakładać wcześniakom, przebywającym w inkubatorze. 

Takie pieluszki zostały opracowane we współpracy z medycznymi służbami szpitalnymi na oddziałach dla wcześniaków.

Pieluchy jednorazowe idealnie sprawdzają się w nocy, a także podczas podróży. Ułatwiają też młodym rodzicom codzienną pielęgnacje wcześniaków. Czas potrzebny na pranie pieluch można spożytkować w inny sposób. 

Reklama

Charakterystyka pieluch dla wcześniaków

Pieluchy dla wcześniaków muszą gwarantować jak największy komfort i poczucie bezpieczeństwa dla maluszka. Są tak zaprojektowane, aby idealnie dostosowywały się do danego etapu rozwoju dziecka. 

Oto główne cechy, jakie powinny spełniać pieluchy dla wcześniaków:

 • przeznaczone dla noworodków o niskiej wadze (szczegółowo określonej na opakowaniu),
 • idealne dopasowanie do ciała dziecka- miękkie boczne falbanki, zapobiegające przeciekom; elastyczne rzepy, gwarantujące idealne dopasowanie pieluszki,miękkie rzepy, które nie uciskają brzucha,
 • anatomiczny kształt, powodujący właściwe dopasowanie wkładu chłonnego w części krokowej,
 • materiał i wykonanie, nie powodujące ucisku w pachwinach,
 • wykonanie z bezpiecznych materiałów- bez elementów lateksowych; bez elementów barwionych czy nadruków; bez substancji zapachowych; bez bielenia chlorem cząsteczkowym.

Reklama

Czym kierować się przy wyborze pieluch dla wcześniaków?

Pieluchy dla wcześniaków powinny zapewniać komfort i wygodę, a także pełne bezpieczeństwo. Idealne dopasowanie jest bardzo ważne dla tak małego dziecka, ale jednocześnie ułatwia zakładanie pieluch.  

Nowym elementem, który pojawił się w pieluchach dla wcześniaków jest indykator wilgoci. Jego zadaniem jest zapewnienie poczucia pełnej suchości. To specjalny pasek na froncie pieluchy, który zmienia kolor, tym samym informując o potrzebie przewinięcia dziecka.

Ma to duże znaczenie w przypadku wcześniaków. Rodzice nie muszą często „rozwijać” dziecka z pieluchy i sprawdzać jej zawartości. Ten element zapobiega też niepotrzebnemu wyjmowaniu dziecka z inkubatora i męczeniu przy kolejnej zmianie pieluchy.

Reklama

Zalety pieluch dla wcześniaków

Pieluchy dla wcześniaków przeznaczone są dla dzieci z bardzo małą masą urodzeniową.  Noworodki przedwcześnie urodzone wymagają szczególnej troski i opieki. 

Zaletami tych specjalnych pieluch są:

 • maksymalna ochrona przed podrażnieniemdelikatnej skóry, jaką posiadają wcześniaki,
 • niewielki i wystarczająco mały kształt, aby spełniać wszystkie potrzeby tak malutkiego dziecka,
 • wysoka chłonność z każdej strony - wcześniaki są układane w różnych pozycjach (na plecach, boku czy na brzuchu),
 • zapięcia na całej powierzchni zapewniają zmianę pieluchy w każdej pozycji (wcześniaki podłączane są do przeróżnej aparatury),
 • ochrona nie tylko przed moczem (mnogość podawanych lekarstw powoduje częste i luźne stolce).

Niewątpliwie pieluchy dla wcześniaków spełniają potrzeby nawet najmniejszych wcześniaków, zapewniając im komfort i spokój. Gwarantują też jak najlepszą i najbezpieczniejszą zmianę pieluchy noworodka, przebywającego w inkubatorze. 

Gdzie kupić pampersy dla wcześniaków?

Rynek oferuje ogromny wybór pieluch dla wcześniaków. Można je kupić w każdej drogerii, aptece czy nawet supermarkecie. Sklepy internetowe posiadają pieluchy dla wcześniaków wszystkich producentów. Rodzice mogą dowolnie wybrać sposób dostawy i sposób płatności.

W zasadzie każdy sklep, który posiada akcesoria dla dzieci, posiada także gamę pieluch. Przed dokonaniem zakupu należy określić swoje potrzeby i wymagania. Niektóre sklepy oferują pieluchy swoich marek.

Warto zapoznać się ze szczegółowym opisem produktu, aby idealnie dopasować go do potrzeb wcześniaka. 

Bardzo często sklepy, sprzedające aparaturę i sprzęt medyczny, posiadają także pieluchy dla wcześniaków. Ten produkt jest dostępny w różnych rozmiarach, nawet tych najmniejszych. Czasem pierwsze pampersy dla wcześniaków młodzi rodzice otrzymują w szpitalu.

Warto także zapytać personel medyczny o różne możliwości zakupu takich pieluch.   

Czytaj również

Bibliografia

 • Sadowska-Przytocka A., Operacz M., Pieluszkowe zapalenie skóry i odparzenia skóry u dzieci. Forum Pediatrii Praktycznej. Studium przypadków 2017; 15.
 • Jałowska M., Pielęgnacja skóry w każdym wieku, Forum położnictwa i ginekologii, nr 42, październik 2018.
 • Zgoda M. M., Wróblewska M., Nowak S., Marczyński Z., Produkty kosmetyczne stosowane w pielęgnacji skóry noworodka i niemowlęcia. Część I, Polish Journal of Cosmetology, rok 2021, vol 24, nr 1.
 • Rozalska-Walaszek I., Lesiuk W., Aftyka A., Lesiuk L., Opieka pielęgniarska nad wcześniakiem leczonym na oddziale intensywnej terapii noworodka, Problemy pielęgniarstwa, rok 2012, tom 20, zeszyt nr 3.
 • Suder A., Dziad A., Opach I., Kulig A., Ostrogórska P., Gniadek A., Podstawowe zasady pielęgnacji i wczesnej stymulacji rozwoju u wcześniaków [w] Fizjoterapia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych i ich leczeniu, pod red. Jaworek J., Gaździk T., Kraków 2014.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Pomarańczowa gruszka do nosa
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Zasypka dla dzieci na dłoni
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Niemowlę w kąpieli
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!