Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Pieluchy tetrowe czy jednorazowe? Jakie wybrać?

Pojawienie się pieluszek jednorazowych zrewolucjonizowało pielęgnację niemowląt i znacznie uprościło przewijanie. Dziś, mimo dużego wyboru jednorazowych pieluch, rodzice sięgają także po te wielokrotnego użytku. Jakie są plusy i minusy obu tych rozwiązań? Jakie pieluchy dla noworodka wybrać?
Dziecko w pieluszce jednorazowej
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Pieluchy tetrowe - czy warto ich używać?

Pieluchy tetrowe dziś traktujemy z reguły jak relikt przeszłości i jeśli w ogóle ich używamy, służą nam one jedynie podczas odbijania niemowlęcia. W dobie pieluch jednorazowych, które można szybko założyć i zdjąć, mało kto rozważa korzystanie z pieluch tetrowych, które trzeba przecież w specjalny sposób składać, prać i prasować. 

Dzieci o szczególnie wrażliwej skórze, u których pojawia się problem pieluszkowego zapalenia skóry czy alergii mogą jednak źle reagować na pieluchy jednorazowe, a te w niektórych przypadkach mogą wywołać podrażnienia. Jeśli do tego dojdzie, warto przetestować pieluszki wielorazowe. Nie oznacza to jednak skomplikowanego wiązania czy płukania we wrzątku. Wystarczy kupić kilka dodatków, dzięki którym pielucha tetrowa będzie znacznie bardziej wygodna w użyciu.

Reklama

Pielucha wielorazowa - czyli jaka?

Nowoczesne wielorazowe pieluchy nie mają zbyt wiele wspólnego z tetrowymi chustami, z których korzystały mamy i babcie. Producenci zadbali o to, by ich używanie było znacznie prostsze i sprawniejsze. Wielorazowe pieluchy dla noworodka znajdziemy dziś w wielu kolorach i wzorach. Tetrowe, flanelowe, a nawet bambusowe - wybór jest naprawdę duży. Chętnie kupowane przez rodziców są wielorazowe pieluchy z kieszonką. Są one uszyte z dwóch warstw materiału. Między nimi tworzy się specjalna kieszonka, w której umieszcza się wkład chłonący. Tego rodzaju pieluszki, choć są wykonane z tkanin nieprzemakalnych, umożliwiają skórze dziecka oddychanie i dobrze izolują zabrudzone wkłady zarówno od skóry dziecka, jak i jego ubranek, dzięki czemu nie trzeba zmieniać ich przy każdym przewijaniu (wymianie ulegają jedynie wkłady). 

Wielorazowe pieluszki formowane, wykonane z tetry czy tkaniny bambusowej, wymagają dokupienia tak zwanego otulacza, który zabezpieczy ubrania przez zabrudzeniem. Na rynku znajdziemy także pieluszki wielorazowe, do których nie trzeba dokupować już żadnych dodatkowych elementów - otulacz, wkład chłonny i materiał, który przylega bezpośrednio do skóry dziecka są zszyte w całość. Ich wadą jest jednak fakt, że po każdym przewijaniu trzeba je wyprać. 

Reklama

Zalety i wady pieluch wielorazowych

Myśląc o zaletach wielorazowych pieluch na pierwszy plan najczęściej wysuwa się cena. Korzystanie z tego rozwiązania może okazać się nawet dwa razy tańsze (zakładając, że zaczniemy odzwyczajać dziecko od pieluszek po skończonych dwóch latach życia) od kupowania jednorazowych pieluszek. Choć wymagają one prania, a co za tym idzie zużycia wody, prądu i środków piorących, nadal jest to spora oszczędność.

Kolejna zaleta wielorazowych pieluch to ich ekologiczność. Korzystając z nich generujemy znacznie mniej odpadków, które później latami się rozkładają. Plusem jest także niewątpliwa przyjazność skórze dziecka - nawet tej alergicznej czy atopowej. Wada wielorazowych pieluch to konieczność ich prania i suszenia. Wiele mam właśnie dlatego wybiera jednorazówki - przy małym dziecku pracy jest na tyle dużo, że każda czynność mniej jest na wagę złota.

Reklama

Zalety i wady pieluch jednorazowych

Zakładasz, zdejmujesz, wyrzucasz, zapominasz - tak w czterech słowach można opisać największą zaletę pieluszek jednorazowych. Plusem jest także szybkość wchłaniania moczu i jego odseparowanie od ciała dziecka. Jednorazówki zdecydowanie upraszczają przewijanie maluszka, nie są jednak pozbawione wad. 

Do niedawna jedną z nich była cena - obecnie dobrej jakości pieluchy można kupić za niewygórowaną kwotę, choć nadal jest to rozwiązanie droższe od pieluch wielorazowych. Kolejny minus to możliwość wywołania niepożądanej reakcji skórnej. Choć w większości przypadków pieluchy jednorazowe nie powodują ani podrażnień, ani odparzeń, maluszki o szczególnie wrażliwej skórze mogą reagować na pieluszki jednorazowe np. zaczerwienieniem skóry. Producenci zapewniają jednak, że dzieje się tak wyłącznie, gdy pieluchy nie są zmieniane wystarczająco często. Jak widać, wybór pieluszek nie jest wcale sprawą tak prostą, jak mogłoby się to wydawać. Zarówno te jednorazowe, jak i wielorazowe posiadają wady i zalety. Najlepiej przetestować zatem każdą możliwą opcję i wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiadała nam i naszemu dziecku.

Reklama

Jakie pieluchy do pływania wybrać?

Gdy postanawiamy nauczyć naszego malca pływać pojawia się konieczność kupienia specjalnych pieluch na basen- zwykłe jednorazówki i wielorazówki zbyt szybko nasiąkną bowiem wodą. Jeśli jesteśmy zwolennikami pieluszek wielorazowych, przed pójściem na basen warto zaopatrzyć się w specjalną pieluchę neoprenową. 

Nie przepuści ona wody nie tylko ze względu na rodzaj materiału, ale również dobrze przylegające do nóżek i brzuszka dziecka ściągacze. Pod spód należy włożyć pieluszkę formowaną lub inną wielorazówkę, której używamy na co dzień. Naprzeciw rodzicom uczącym pływać małe dzieci wyszli także producenci pieluch jednorazowych. W sklepach znajdziemy specjalne jednorazówki na basen, które zostały wykonane tak, by zapewnić dziecku komfort podczas zabawy w wodzie. Nie pęcznieją one pod jej wpływem i idealnie dopasowują się do ciała dziecka. Średni koszt opakowania to około 20 zł. Cena pieluszki neoprenowej to zaś mniej więcej 50 zł.

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Co nieco o rozwoju dziecka”, P. Zawitkowski
  • „Pierwszy rok życia dziecka”, H. Murkoff
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Butelki w sterylizatorze
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!