} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Pieluszki dla niemowlaka - jak wybrać te idealne?

Z wielką troską kompletujemy wyprawkę naszego maluszka. Jednym z jej najistotniejszych elementów są odpowiednio dobrane pieluszki. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby dany produkt służył niemowlęciu.
Pieluszki dla niemowlaka
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Pieluszki jednorazowe czy tetrowe?

Kto z młodych rodziców nie spotkał się z komentarzem "No teraz to wszystko jest takie wygodne, kiedyś to tylko pieluszki tetrowe"? Miały one swoje zalety – przede wszystkim, stanowiły produkt wielorazowego użytku, dzięki czemu skutecznie ograniczyć można było ilość odpadów higienicznych powstających w związku z opieką nad maleństwem. Z drugiej strony, każdorazowa konieczność prania tego rodzaju pieluszki zwiększała zużycie wody, tak czy inaczej nie było to rozwiązanie doskonałe z ekologicznego punktu widzenia.

Zwolennicy tetrowych pieluch zwracają uwagę na inną kwestię – bawełna, z jakiej są one wykonane, jest przewiewna, sprawia, że delikatna niemowlęca skóra się nie odparza.

Z drugiej strony, często czasu przy małym dziecku brakuje na tyle, że niemożliwym wydaje się poświęcanie go jeszcze na pranie pieluszek.

Jakie jest więc rozwiązanie? Jeśli decydujemy się na pieluszki jednorazowe, wybierzmy produkt wysokiej jakości, biodegradowalny, który nie tylko posłuży dobrze niemowlęciu, ale też nie będzie szkodził środowisku.

Reklama

Na co zwracać uwagę, wybierając pieluszki?

Niestety, nie da się znaleźć idealnych dla naszego maluszka pieluszek, nie testując ich na dziecku. Model pasujący niemowlęciu nie odparzy go, będzie odpowiednio chłonny. Często więc wypróbowujemy pieluszki kilku marek, zanim znajdziemy odpowiednie. Warto jednak wiedzieć, na jakie szczegóły zwrócić uwagę przed zakupem.

Wybierając pieluszki, zwróćmy uwagę na ich "konstrukcję". Z tyłu powinny mieć one wyższy, elastyczny pas, który będzie dobrze trzymał pieluszkę na plecach, a więc tam, gdzie najczęściej zdarza się, że kupka wypływa i brudzi skórę dziecka i ubrania. Z przodu z kolei dany model powinien mieć miękki pasek, który nie będzie gniótł brzuszka maluszka. Zbyt ciasna pieluszka może powodować dyskomfort, szczególnie jeśli niemowlę cierpi z powodu kolek. Boki i gumki pieluszek powinny być elastyczne, ponieważ to te części pieluszki opinają skórę i powodują często odparzenia. Przydatny jest pasek pokazujący poziom wilgoci – dzięki niemu, żeby sprawdzić, czy pieluszka jest pełna, wystarczy zajrzeć pod tkaninę śpioszka, nie trzeba rozbierać dzidziusia.

Najistotniejszą kwestią jest odpowiedni materiał. Dziecko spędza w pieluszce prawie całą dobę, niezwykle ważne jest więc, aby materiał, z jakiego jest ona wykonana, był oddychający, dobrze chłonący wilgoć. Warto zwrócić też uwagę na to, w jaki sposób wybrane przez nas pieluchy są barwione. Produkt tego typu nie powinien bowiem zawierać szkodliwych substancji – ftalanów, PVC, lateksu, chloru.

Osobną kwestią jest odpowiedni dobór rozmiaru. Ma to olbrzymie znaczenie dla komfortu i skuteczności pieluszek.

Reklama

Jak dobierać rozmiar pieluszek?

Dobór rozmiaru pieluszek zależy w głównej mierze od wagi dziecka. O ile ubranka są oznaczane centymetrami (na przykład 56, 62), tak pieluszki najczęściej mają widełki wagowe. Dla najmniejszych noworodków o średniej wadze, urodzonych w terminie wybieramy rozmiar 1 (czasem S). Zazwyczaj jest to pieluszka dla dzieci o wadze od 3 do 6 kilo, chociaż widełki te różnią się w zależności od marki.

Kiedy wiadomo, że przyszedł czas na większe pieluszki? Kiedy dotychczasowo noszone są ciasne (na przykład odgniatają się na udach maleństwa), wypełniają się bardzo szybko, albo przelewają. Pieluszka nie może być jednak zbyt luźna – wtedy mamy gwarancję, że kupki dziecka będą dosłownie wszędzie.

Warto sprawdzić stronę https://kolorky.pl. Dostępna jest tam oferta wysokiej jakości pieluch dla najmłodszych, wykonanych z użyciem nowoczesnych technologii, biodegradowalnych i komfortowych dla maluszka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt
Dziecko na macie sensorycznej
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Śpiący niemowlak na materacu
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!