Pierwsza pomoc. Czego nie wie większość Polaków?

Starszy niż rok
Największym zagrożeniem dla życia przy nagłym zatrzymaniu akcji serca nie jest ani zbyt późny przyjazd ratowników, ani brak profesjonalnego sprzętu medycznego. To strach. Aż 63% młodych Polaków nie udzieliłoby pierwszej pomocy, ponieważ boi się, że mogłoby zaszkodzić.
 

Nie znamy faktów, boimy się mitów

Tylko w jednym na pięć przypadków zdarzeń pozaszpitalnego, nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja oddechowo-krążeniowaii. Problem bierności polskiego społeczeństwa w konieczności udzielenia pierwszej pomocy jest bardzo powszechny. Najczęstszą przyczyną takiej postawy jest strach. Strach przed tym, że osoba, która udziela pierwszej pomocy zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej, jeśli u poszkodowanego wystąpią komplikacje oraz przekonanie, że z braku profesjonalnego przygotowania, zamiast pomóc można bardziej zaszkodzić.

Jak podkreśla lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED – „są to jedne z najpopularniejszych mitów dotyczących pierwszej pomocy. Do odpowiedzialności karnej możemy być pociągnięci przede wszystkim wtedy, gdy nie podejmiemy próby ratowania ludzkiego życia. Bez natychmiastowej reakcji, pacjent z zatrzymaniem krążenia nie ma szans na przeżycie. Nie można zatem zaszkodzić bardziej niż nie udzielając pomocy”.

W przypadku zatrzymania akcji serca i nieudzielenia pierwszej pomocy szanse na uratowanie życia spadają o 10% co minutę, a po 2-4 minutach bez wykonywania oddechów ratowniczych znajdujące się we krwi tętniczej rezerwy tlenu wyczerpują się. Każda minuta naszego strachu może zatem kosztować kogoś utratę życia.

Czytaj też: Jak postępować w przypadku zranienia lub krwotoku?

Mechanizm lęku

Skoro nie można zaszkodzić bardziej niż poprzez nieudzielenie pierwszej pomocy,
to gdzie leży przyczyna lęku?

W sytuacji zagrożenia ludzkiego życia paraliżuje nas przede wszystkim stres oraz przekonanie, że inni mogą zrobić coś za nas. Prosta reguła 30 uciśnięć i 2 oddechów ratowniczych zaczyna przybierać wtedy rozmiary skomplikowanej logistycznie operacji.

Specjaliści twierdzą jednak zgodnie, że wyzwolenie się od lęku związanego
z udzielaniem pierwszej pomocy jest bardzo proste. Wystarczy zastosować kilka rad
i przełamać swój strach, aby ocalić czyjeś życie.

1. Myśl pozytywnie

Uświadom sobie, że udzielona przez Ciebie pierwszą pomoc może uratować ludzkie życie. Gdy pacjent nie oddycha, nie obawiaj
się, że spowodujesz u niego uraz kręgosłupa – życie zawsze jest nadrzędną wartością.

2. Poświęć 15 minut dla życia

Podstaw udzielania pierwszej pomocy, które umożliwią Ci uratowanie człowieka, możesz nauczyć się już w 15 minut! Z ogólnodostępnymi materiałami edukacyjnymi możesz zapoznać się nawet przy porannej kawie.

3. Użyj telefonu nie tylko do wezwania pomocy

Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że jesteś przygotowany na każdą sytuację pobierz na swój telefon np. aplikację mobilną „Pierwsza Pomoc” LUX MED i Orange. Aplikacja poprowadzi Cię krok po kroku przez udzielanie pierwszej pomocy. Warto z niej skorzystać także przy innych codziennych zdarzeniach np. oparzeniach, odmrożeniach, porażeniu prądem czy zatruciach.

4. Bądź liderem

Wyobraź sobie, że jesteś liderem w projekcie „Uratuj ludzkie życie”. Przejmij inicjatywę, nawet jeśli wokół są osoby starsze od Ciebie. Podejmuj osobiście najważniejsze decyzje, działaj bez wahania, rozdziel poszczególne zadania na stojących obok gapiów. Uświadom sobie,
że to najbardziej wartościowe zadanie, które przyszło Ci wykonać, a będziesz skłonny do wielkich czynów.

5. Spójrz na zegarek

Pomyśl sobie, że masz tylko kilka minut, aby uratować ludzkie życie. Pamiętaj, że każda minuta Twojego działania zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego. Nie czekaj – działaj!


Im więcej będziesz wiedział o udzielaniu pierwszej pomocy, tym bardziej będziesz pewny, że nie ma się czego bać.

Czytaj też: Pierwsza pomoc podczas zimowych wyjazdów

graf. Grupa LuxMed

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA