Pierwsze dziecko łagodzi obyczaje mężczyzny

Starszy niż rok
Kiedy mężczyzna staje się łagodny jak baranek? Po narodzinach pierwszego dziecka - dowodzą amerykańscy naukowcy.

Pierwsze dziecko łagodzi obyczaje mężczyzn - do takich wniosków doszli naukowcy z Oregon State University oraz z University of Houston (USA), którzy śledzili losy ponad 200 chłopców z zagrożonych środowisk.

Przez 19 lat zbierali informacje na temat nałogu palenia papierosów i marihuany, picia alkoholu oraz angażowania się w działalność przestępczą w badanej grupie.

Młody tata

Okazało się, że po narodzinach pierwszego dziecka młodzi mężczyźni często zrywali z niebezpiecznymi dla zdrowia nałogami oraz wracali na drogę prawa. Większy spadek spożycia alkoholu oraz rezygnację z działalności kryminalnej stwierdzano zwłaszcza wśród mężczyzn, którym pierwsze dziecko urodziło się przed 30. lub po ukończeniu 30 lat, w porównaniu z tymi, którzy zostali ojcami jeszcze w wieku nastoletnim lub tuż po 20.

Wyniki badań psychologa Davidaa Kerr sugerują, że posiadanie dziecka jest doświadczeniem przeobrażającym mężczyzn, nawet tych, którzy zwykli angażować się w ryzykowne zachowania. Dotyczy to zwłaszcza panów tuż przed lub tuż po 30., gdyż mogą oni chętniej wchodzić w rolę ojca i rezygnować z niebezpiecznego stylu życia.

az, SZO/PAP

Zobacz: Kobieta i mężczyzna - psychologiczne różnice

Sprawdź: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA