Pierwsze smaki twojego maleństwa

Pierwsze smaki twojego maleństwa
Starszy niż rok
W żywieniu małego dziecka nie musisz opierać się wyłącznie na jedzeniu ze słoiczków. Dające się łatwo i szybko przygotować, zdrowe i smaczne potrawy dla maleństwa, możesz robić samodzielnie.

Pierwsze posiłki dziecka powinny być zmiksowane i dość rzadkie (podobne do gęstej zupy krem). Kiedy dziecko przyzwyczai się już do jedzenia z łyżeczki, możesz powoli zagęszczać konsystencję. Pamiętaj, jeśli dziecko ma kłopoty z przełykaniem, posiłek powinien być rzadszy.

Na początek warzywa i owoce

Już od piątego miesiąca życia niemowlęcia możesz wprowadzać powoli warzywa i owoce. Najpierw wprowadzaj przetarte przez sitko i zmiksowane warzywa. Na początku dobrze sprawdza się marchewka, dynia i słodkie ziemniaki, następnie możesz podawać przetarte i zmiksowane owoce: banany, gruszki, jabłka, brzoskwinię. Jedzenie to trzeba podawać w bardzo niewielkich porcjach - jedna łyżeczka od herbaty, a potem stopniowo zwiększaj ilość pokarmu. Maksymalnie możesz zwiększyć do 4 łyżek stołowych dziennie.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Pora na kolejne produkty

Od siódmego miesiąca możesz podawać produkty białkowe. Dobre pokarmy białkowe na początek to: żółtka jaj, rozgnieciona fasola bez skórki, zmiksowane mięso, cielęcina, jagnięcina, drób. Gdy zamierzasz sama przygotowywać posiłki będą ci potrzebne: blender, robot kuchenny oraz naczynia do gotowanie na parze.

Zobacz: Wakacyjne drugie śniadanie - co wybrać dla siebie i dla dziecka

A oto kilka podstawowych zasad przygotowywania posiłków:

1. Gotuj warzywa na parze lub w małej ilości wody do miękkości.

2. Mięsko gotuj w małej ilości wody, przed gotowaniem pokrój w małe kawałki.

3. Łatwe do przygotowania mięsa to: pierś z kurczaka, cielęcina, tuńczyk, chude mielone mięso, polędwica wieprzowa.

4. Owoce, które możesz miksować bez uprzedniego gotowania to: banan, awokado, jagoda, mango, brzoskwinia, gruszka, melon. Truskawki, maliny i jagody możesz także miksować surowe, ale należny je przetrzeć, aby usunąć nasionka. Przed miksowaniem winogron wypestkuj je i obierz ze skórki.

5. Jeśli chcesz podać dziecku suszoną śliwkę, najpierw ją ugotuj.

6. Wszystkie warzywa przed podaniem trzeba ugotować. Warzywa, które łatwo się miksują to: buraki, brokuły, marchew, ziemniaki, kalafior, groszek, dynia, szpinak.

Czy wiesz, że: Dobre śniadanie to dobre stopnie twojego dziecka

Ewelina Polna

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA