Pierwsze zakupy dla niemowlaka

Starszy niż rok
Przez wiele miesięcy przygotowujesz się do roli rodzica. Często nie możesz oprzeć się pokusie kupowania ubranek, pościeli i innych akcesoriów dla przyszłego dziecka.

Kusi cię, aby kupić kolorowe śpioszki, falbaniastą sukieneczkę czy śliczna zabawkę. Jednak zanim zrobisz zakupy, usiądź wygodnie z kartką i długopisem i zapisz wszystkie rzeczy, które rzeczywiście są ci potrzebne.

Oto kilka wskazówek dotyczących potrzebnych ubrań i  pościeli:

1. Zawsze miej na uwadze, o jakiej porze roku urodzi się dziecko. Gdy dziecko rodzi się wiosną, nie kupuj zimowego skafandra, bo z pewnością dziecko będzie za duże po kilku miesiącach. Nie kupuj  też pięknych i słodko wyglądających sukieneczek letnich, gdy dziecko przyjdzie na świat zimą. Takie zakupy zrobisz, gdy już trochę podrośnie.

2. Gdy wybierasz ubranka dla dziecka kieruj się przede wszystkim dwiema zasadami - z jakiego materiału wykonane jest ubranie oraz czy jest wygodne. Pamiętaj, ze sukieneczka z kapelusikiem do kompletu lepiej wygląda w sklepie na wieszaku niż na twojej córeczce. A o wygodzie nie ma mowy - ty zmęczysz się przy zakładaniu, a dziecku będzie wyjątkowo niewygodnie. Unikaj haftek zapinanych pod szyją, falbanek, koronek, tasiemek,  toczków, sznureczków, niewygodnych aplikacji. Inwestuj w bawełniane ubrania, które łatwo możesz prać z innymi ubraniami. Zamiast guzików lepsze są zatrzaski, dół śpioszków powinien łatwo się odpinać. Kaftaniki i sweterki powinny mieć łatwe zakładkowe otwory, aby główka mogła z łatwością się zmieścić. Unikaj też kaftaników zapinanych na plecach - niemowlak, który leży na plecach męczy się w takim stroju.

3. Młodzi rodzice często obdarowywani są przez rodzinę i znajomych ubrankami. Gdy padnie z ich ust pytanie  co jest potrzebne, śmiało możesz wymienić kilka rzeczy w różnych cenach. Będziecie wówczas pewni, że prezent jest trafiony i potrzebny, a wasi ofiarodawcy nie będą mieli kłopotu z wyborem.

4. Nie kupuj gotowych kompletów - są drogie i często niepotrzebne. Lepiej samemu skompletować wyprawkę.

5. Nie wzbraniaj się, gdy ktoś chce podarować ci używane ubranka dla dziecka. Przyjmij pomoc, a potem ty oddaj ubranka, gdy twoje dziecko dorośnie. To fajna wymiana.

6. Na noworodka wystarczą Ci 2-3 komplety ubranek, na dziecko 3-4 miesięczne kup 4 komplety ubioru.  Pamiętaj, że rozsądniej podwijać rękawki i śpioszki. Dziecko naprawdę szybko rośnie.

Sprawdż teź: Jak uchronić dziecko przed słońcem?

Zobacz wideo: Wyprawka dla niemowlaka

Pierwszy zestaw ubrań:

- 5-7 koszulek z rozcięciem z zapięciem na zatrzaski i zapinane na pupie, takie body nie podwija się i nie drażni delikatnych plecków dziecka;

- 5 śpioszków ze stópką;
- 3 pary miękkich skarpetek;
- 2 czapeczki, które używamy w domu po kąpieli;
- kilka zmywalnych śliniaków;
- 2 sweterki z cienkiej bawełny;
- 1 grubszy i cieplejszy sweterek;
- 1 kombinezon z rękawiczkami i kapturem na zimę lub jesień;
- 1 ciepła czapka;
- 2 czapeczki na wiosnę;
- 2 czapeczki na lato;
- 5 letnich ubranek - ale tylko gdy rodzimy wiosną lub latem;

Bielizna pościelowa:

- 3 kocyki;
- 3 poszewki na kocyk;
- 2-3 ręczniki frote z kapturkiem;
- 2 prześcieradła kąpielowe;
- kilka pieluch tetrowych;
- 2 komplety pościeli dziecięce\kołderka oraz płaską poduszeczkę;
- 4 prześcieradełka;
- 2 podkłady pod prześcieradło;
- śpiwór do spania

Czytaj: Gdy mama karmi dziecko

Zobacz też: Katar u niemowlaka. Jak leczyć?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA