Pierwszy raz na nartach? Koniecznie przeczytaj!

Starszy niż rok
Jeśli wybierasz się pierwszy raz na narty, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i towarzyszy na stoku!
 

Jeśli jest to Twój pierwszy raz na stoku, możesz przeżyć szok. Już niedługi przekonasz się, że jazda nie jest tak łatwa i przyjemna jak myślałeś. Zwłaszcza jeśli masz niewygodne buty, a do tego bolą kolana. Tak jest na początku, dopóki ciało nie przystosuje się do nowych warunków. Przyznam szczerze, że nawet ja mam problem "niewygodnych butów" na początku sezonu narciarskiego. Nie ukrywajmy, chodzimy w wygodnych butach i założenie obuwia, które wymuszaja prawidłową pozycję zjazdową na nas, może być niekomfortowe.

Zobacz: Narciarski trening na sucho

Sprzęt

Jeśli chcemy "spróbować" narciarstwa, to nie warto inwestować od razu w drogi sprzęt. Nie każdemu pasuje narciarstwo. Można niedrogo wypożyczyć sprzęt. W wypożyczalniach sprzętu można wypożyczyć prakycznie cały sprzęt od butów, kijków kończąc na nartach już za 15 złotych dziennie.

Miejsce

Mierzmy siły na zamiary i nie zjeżdzajmy z najwyższej górki. Początkujący powinni zaczynać od łagodnych wzniesień nazywanych tzw. "oślimi łączkami". Dużo osób, szczególnie na początku chce zjechać z jak najwyższej górki, bo skoro dzieci mogą to co ja nie dam rady? Pamiętajcie! Zjeżdzanie na nartach bez wiedzy na ten temat może się skończyć kontuzją i już na pewno zniechęci Was do tego sportu.

Instruktor

Intruktor jest dobry w każdej "fazie" pogłębiania wiedzy na temat narciarstwa. Jeśli zaczynamy, pokaże nam podstawy, a gdy już potrafimy prawidłowo zjeżdzać, koryguje nasze błędy. Ceny instruktora nie są wygórowane wahają się w granicach 30-50 zł/h. Pamiętajmy, że im bliżej większych miast tym ceny są wyższe. Jeśli mamy kolegę czy koleżankę, którzy jeżdzą już pare lat i proponują nam nauke to korzystajmy, ale jeśli jest to osoba, która jeździ dopiero drugi sezon to zdecydowanie odmówmy. Jest to jednak zbyt małe doświadczenie aby ktoś mógł Cię uczyć.

Czytaj: Jak przygotować się do zimowego szaleństwa

Niezbędnik narciarza:

  • kask
  • ciepłe nieprzemakalne rękawice, spodnie i kurtka
  • bielizna termiczna
  • gogle
  • krem z filtrami ( na stoku wbrew pozorom można się opalić)
  • sztyft do ust i krem do rąk
  • czapka 
  • grube bawełniane lub oddychające skarpety

Gdy już jesteś gotowy możesz ruszać w drogę!

fot. Skistar Trysil/flickr.com

Sprawdź: Pomysły na aktywność zimą

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA