Pigułka antykoncepcyjna zagraża twojemu mężczyźnie?

Starszy niż rok
Konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań, w celu sprawdzenia, czy stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie wpływa na rozwój raka prostaty – apelują naukowcy.

Kanadyjscy naukowcy poinformowali, że znaleźli istotne przesłanki potwierdzające powyższą tezę. Inni, niezależni eksperci skomentowali natychmiast, że to jeszcze nie są dowody i głoszenie powyższej tezy może być pochopne.

Estrogen szkodzi panom?

Naukowcy którzy przeprowadzili badania sądzą jednak, że estrogen uwalniany z pigułek antykoncepcyjnych w moczu kobiet ich używających, może zanieczyszczać łańcuch pokarmowy i wodę pitną. Estrogen znany jest jako sprzyjający rozwój niektórych nowotworów.

Ostatnie dokładne badania sprawdzające powyższą tezę zostały przeprowadzone w 2007 roku. Przeprowadzono je na poszczególnych kontynentach i narodach na całym świecie. Wówczas nie zauważono żadnego związku ani innych niepokojących wyników.

W najnowszych badaniach naukowcy odkryli jednak istotny związek pomiędzy pigułkami antykoncepcyjnymi w całej populacji a liczbą nowych przypadków zachorowań i zgonów z powodu raka prostaty.

Wyniki badań nie wykazały różnic pomiędzy bogatymi i biednymi państwami w tej kwestii. Stawia to pod znakiem zapytania tezę, że wykrywalność chorób w zamożniejszych krajach, w których również przyjmowanie antykoncepcji doustnej jest bardziej rozpowszechniona, jest bardziej skuteczna. Chodzi tu głównie o Europę.

Poza tym nie stwierdzono żadnego związku między rakiem prostaty a innymi formami antykoncepcja-zalety-i-wady,897,1.html">antykoncepcji.

Prowokująca teza

Doktorzy David Margel i Neil Fleshner, z Uniwersytetu w Toronto są autorami badań i obawiają się, że skażenie ludzkiego układu pokarmowego hormonami pochodzącymi z pigułek jest jednak przyczyną i sprzyja rozwojowi raka prostaty. Sami podkreślają jednak, że wykonana przez nich praca jedynie sugeruje związek a nie jest twardym dowodem. „Musimy stawiać hipotezy i prowokować do myślenia” – napisali naukowcy w raporcie w „British Medical Journal Open”. Badacze zaznaczyli w dokumencie, że należy prowadzić dalsze badania i stale monitorować środowisko pod kątem wpływu antykoncepcji doustnej.

Doktor Kate Holmes z Fundacji Raka Prostaty zgodziła się naukowcami, że kolejne badania są uzasadnione. „Badania dają do myślenia i wnoszą kilka interesujących pytań, ale generalnie nie przyczyniają się do zwiększenia naszej wiedzy o raku prostaty” – dodała Holmes. Doktor Jessica Harris, z Centrum Badania Raka w Wielkiej Brytanii, również potwierdziła niepewność co do wpływu pigułek na rozwój raka.

Jak działają tabletki

Tabletki antykoncepcyjne są doustnymi środkami zapobiegającymi ciąży. Zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów, które to blokują owulację u kobiet i zmieniają konsystencje śluzu.

Pigułki antykoncepcyjne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jedne zawierają niskie dawki odpowiednika hormonu jednego rodzaju (gestagen), a drugie dwa rodzaje (gestagen i etynyloestradiol). Jedne dostarczają taką samą dawkę odpowiedników hormonów w całym cyklu, a inne różną – w zależności od tego, czy są one jedno, dwu, czy trójfazowe.

Ten doustny środek antykoncepcyjny dla kobiet charakteryzuje się największą skutecznością w zapobieganiu ciąży. Zażywa się je codziennie przez 21 dni cyklu o tych samych porach dnia. Systematyczność jest tu kluczowa.

Czy wiesz, że…

W Polsce lekarz może odmówić wydania tabletek antykoncepcyjnych? Zapewnia mu to „klauzula sumienia”. Ponieważ udowodniono wszechstronny negatywny wpływ pigułek na organizm kobiety, lekarz postępując zgodnie ze swoim sumieniem, może nie wypisywać na nie recept.

"British Medical Journal Open"

ZOBACZ TAKŻE

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA