Pigułka przeciw starości

Starszy niż rok
I będziesz żył pełen sił, aż do późnej starości - to nie magiczne zaklęcie wróżki, ale niedaleka przyszłość
 

Okazuje się, że znaleziono sposób na zahamowanie  chorób związanych z podeszłym wiekiem. Pojawienie się zaćmy, osłabienia mięśni, zmarszczek, podatności na choroby serca i nowotwory – te przypadłości można odsunąć w czasie. Naukowcy z Mayo Clinic po przeprowadzeniu badań  na zwierzętach laboratoryjnych odkryli, jak ważną rolę w mechanizmach starzenia się odgrywa tzw. senescencja komórek.

Czytaj także: Jak opiekować się osobą starszą?

Lek na starość

Co to takiego? Każda komórka ma swój wbudowany licznik podziałów. Później traci zdolności replikacji i przechodzi w stan uśpienia – senescencji. Produkuje natomiast związki chemiczne, które uszkadzają sąsiednie komórki i wywołują stany zapalne. Zdaniem naukowców to zjawisko jest naturalną formą obrony przed narastającymi uszkodzeniami mogącymi prowadzić do nowotworów.

U każdego człowieka układ odpornościowy radzi sobie z usuwaniem takich komórek. Jednak u osób starszych ten mechanizm zawodzi. Uśpione komórki mogą stanowić u nich od 10 do nawet 15 proc. wszystkich.

Zobacz też: Optymizm receptą na długie życie.

Według badaczy to właśnie one odpowiadają za zmniejszenie się tkanki tłuszczowej (objawiające się m.in. zmarszczkami na skórze), zwiotczenie mięśni i inne objawy, które zwykle łączymy ze starością.

Aby sprawdzić te podejrzenia, zmodyfikowanym genetycznie myszom podano lek usuwający te komórki. Ze zdumieniem zaobserwowano, że normalne oznaki starzenia się organizmu zniknęły. Nawet u tych już zaawansowanych wiekiem myszy pojawiła się poprawa zdolności motorycznych. Lek nie miał jednak wpływu na długość życia.

Odkrycie dowodzi, że w naszych ciałach gromadzą się takie nie do końca sprawne komórki i to one odpowiadają za schorzenia związane z wiekiem mówi dr Jan van Deursen. Terapie, które sprawią, że pozbędziemy się tych komórek lub zablokujemy efekty ich działania, mogą się stać sposobem na większą witalność i zdrowie. To pozwoli nam pozostawać samodzielnymi nawet do późnej starości.

źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz: Uzależnienia osób starszych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA