Pigułki antykoncepcyjne a zakrzepy

Starszy niż rok
Pigułki antykoncepcyjne nowej generacji mogą podwajać ryzyko występowania zakrzepów krwi. Co prawda ryzyko to nadal jest niskie, ale warto skonsultować się z lekarzem
 

Kobiety, które przyjmują pigułki antykoncepcyjne nowej generacji, są 2 razy bardziej narażone na występowanie u nich zakrzepów krwi, niż kobiety, które przyjmują starszego typu pigułki. Ryzyko powstania zakrzepu pozostaje wciąż niewielkie. Mimo to, eksperci zalecają kobietom konsultacje z prowadzącym je lekarzem ginekologiem.

Zakrzepy krwi są znanym od dawna możliwym efektem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli taki skrzep powstanie w żyle (często w nodze), później odłączy się, zacznie wędrować do różnych części ciała, to może dojść także do mózgu. W najcięższych przypadkach może się to skończyć nawet śmiercią.

Poznaj: Negatywne skutki antykoncepcji

Ryzyko nadal niskie

Jak podaje portal webmd.com, omawiane badania przeprowadzono w Danii na kobietach pomiędzy 15 a 49 rokiem życia. Trwały one 15 lat.

Badaniami objęto 1,3 mln kobiet. 30 proc. z nich nie stosowało antykoncepcji, a 70 proc. używało jakiejś jej formy. W tej drugiej grupie odnotowano 4307 przypadków zakrzepów, które wymagały leczenia (2 proc. z nich zakończyło się udarem mózgu).

Gdy wzięto pod uwagę rodzaj przyjmowanej antykoncepcji, okazało się, że u kobiet przyjmujących pigułki starszej generacji zakrzep występował 2 razy rzadziej niż u kobiet przyjmujących pigułki nowej generacji. Finalnie, około 10 na 10000 kobiet przyjmujących pigułki nowej generacji miało jakiś rodzaj zakrzepów wymagających leczenia.

Zobacz: Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk – jakich leków nie wolno łączyć?

Czy wiesz, że:

Ryzyko zachorowania na zakrzepicę rośnie wraz z wiekiem. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety w ciąży  oraz kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Dlatego zdiagnozowana zakrzepica wyklucza możliwość stosowania antykoncepcji hormonalnej!

szo

ZOBACZ TAKŻE

Pigułki antykoncepcyjne nie skracają życia

Nowa generacja implantów

Negatywne skutki antykoncepcji

Szczęśliwy związek dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA