Pigułki antykoncepcyjne nie skracają życia

Starszy niż rok
Pigułki antykoncepcyjne nie wpływają na skrócenie życia kobiet. Kiedyś, nie dziś...
 

Badania w tej sprawie, na Uniwersytecie Aberdeen (Szkocja), prowadził doktor Philip Hannaford. "Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które korzystały z pierwszej generacji doustnych środków antykoncepcyjnych wiele lat temu, może być pewnych tych wyników. Jednakże badania mogą nie być odzwierciedleniem obecnego stanu rzeczy, ponieważ dziś dostępna doustna antykoncepcja hormonalna wiąże się z innym ryzykiem" - napisał badacz w artykule opublikowanym w "British Medical Journal" (BMJ).

Naukowiec dodał przy tym, że kobiety przyjmujące kiedyś doustną antykoncepcję hormonalną, były częściej narażone na gwałtowną lub przypadkową śmierć.

Zobacz: Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk – jakich leków nie wolno łączyć?

Przebadano 46 tys. kobiet

Doktor Philip Hannaford przeanalizował wraz z zespołem badawczym dokumentację medyczną około 46 tys. kobiet. W długim okresie czasu, kobiety te miały niższe ryzyko śmierci z powodów takich jak: choroby serca, nowotwory szyjki macicy czy jajników.

Z drugiej jednak strony, kobiety, które brały tabletki przed 40-tym rokiem życia, miały nieco wyższe ryzyko wczesnej śmierci. Mimo to autorzy badań w podsumowaniu napisali, że tabletki antykoncepcyjne generalnie związane są z dłuższym okresem życia kobiet.  

O tabletkach w pigułce

Tabletki antykoncepcyjne to doustne środki zawierające odpowiedniki hormonów: estrogenu i progesteronu. Ich działanie opiera się głównie na blokowaniu owulacji u kobiety i powodowaniu niepłodności. Warunkiem działania jest ich systematyczne przyjmowanie: codziennie, o stałej porze.

Wskaźnik Pearla tabletek antykoncepcyjnych wynosi 0,3 (Bez stosowania antykoncepcji wskaźnik ten wynosi 85. Im mniejszy wskaźnik dla środka antykoncepcyjnego - tym skuteczniejsze jego działanie).

W Polsce pigułka została wprowadzona do sprzedaży w 1966 roku. Choć dopuszczono ją do użytku, i stosują ją tysiące kobiet, wciąż istnieją środowiska lobbujące za zakazem ich używania.

W polskim prawie istnieje nawet przepis, mówiący iż lekarz ma prawo odmówić wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne: "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego."

ZOBACZ TAKŻE

Pigułka antykoncepcyjna zagraża twojemu mężczyźnie?

Antykoncepcja - zalety i wady

Szczęśliwy związek dzięki tabletkom antykoncepcyjnym

Nowa generacja implantów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA