Pij kawę! Twoja wątroba będzie zdrowsza

Picie dwóch filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu marskości wątroby aż o 66 procent. Co roku schorzenie to jest przyczyną 17 tys. zgonów w Europie.

Marskość wątroby polega na włóknieniu miąższu wątroby, co utrudnia jej pracę i niszczy strukturę. Chorobę wywołują m.in. toksyny (w tym alkohol), choroby autoimmunologiczne, zapalenie wątroby czy zakażenie wirusem. Uszkodzenie narządu jest nieodwracalne. Powszechnie stosowane metody leczenia jedynie spowalniają lub powstrzymują dalszy postęp włóknienia. Konsekwencje choroby są zaś bardzo poważne: pojawiają się wybroczyny, krwawienia, swędzenie skóry, problemy z pamięcią i koncentracją, wreszcie insulinoodporność i cukrzyca typu 2, nowotwór czy nadciśnienie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 1,3 procent wszystkich zgonów na Ziemi jest spowodowanych przez tę chorobę.

Czy wiesz, że: Kawa może powstrzymać rozwój próchnicy

Wpływ kawy na wątrobę

Jak donieśli niedawno naukowcy z Singapuru, marskości wątroby zapobiegać może codzienne picie kawy. Dane są bardzo wiarygodne, ponieważ badaniu podlegało ponad 60 tys. mieszkańców Singapuru w wieku od 45 do 74 roku życia. Obserwowano ich średnio przez 15 lat, analizując wpływ konsumpcji alkoholu, napojów, herbaty - czy właśnie kawy. Jedna czwarta z uczestników badania zmarła w jego trakcie. 0,7% przypadków spowodowanych było marskością wątroby. Czym charakteryzowały się te przypadki?

Największe ryzyko dotyczyło osób, które piły dziennie co najmniej 20 g etanolu (alkoholu). Najmniejsze zaś - wśród tych, które piły dwie lub więcej filiżanek kawy. Pozytywny efekt nie dotyczył jednak przypadków, gdy chorobę wywoływało wirusowe zapalenie wątroby.

Warto pamiętać, że to nie jest koniec zalet picia kawy - i nie chodzi tylko o wybudzenie. Według naukowców z USA spożycie 200 mg kofeiny dziennie może poprawić pamięć długotrwałą. Co więcej, pozytywnie wpływa ona na ukrwienie mózgu. Zmniejsza też prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Pijmy więc - na zdrowie!

Czytaj też: Kawa ochroni Cię przed rakiem?

Zobacz też: Zioła na wątrobę - ostropest, dziurawiec i mniszek lekarski

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA