Pijesz? Grozi ci rak żołądka

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Mężczyźni, którzy piją co najmniej 4 drinki dziennie, są najbardziej narażeni na wystąpienie raka żołądka. Badania europejskich naukowców publikuje The American Journal of Clinical Nutrition.

Spis treści

Najnowsze badania naukowców pokazują, że najbardziej na raka żołądka narażeni są mężczyźni, którzy w dużych ilościach (co najmniej 4 porcje alkoholu dziennie) piją piwo. To u nich ryzyko zachorowania w ciągu najbliższych dziesięciu lat jest dwukrotnie wyższe, niż u panów, którzy piją średnio najwyżej pół drinka dziennie.

Czytaj też: Alkoholizm - długa droga w dół

Rak żołądka u alkoholików

W wyniku badań okazało się również, że osoby, które piją inne alkohole - wino czy likiery - są w grupie mniejszego ryzyka. Po przebadaniu 500 tysięcy Europejczyków, naukowcy zauważyli także, że szansa wystąpienia raka żołądka jest znacznie mniejsza u kobiet. Prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że kobiety w ogóle piją mniej napojów alkoholowych.

Sprawdź: Czy masz problem z alkoholem?

Oczywiście badania nie wykazały, że rodzaj czy ilość wypijanego alkoholu są jednoznaczne z wystąpieniem raka żołądka. Zauważono jednak podwyższone ryzyko. Na wszelki wypadek dobrze więc, by ilość wypijanego alkoholu nie przekraczała jednego-dwóch drinków dziennie. Zwłaszcza, że alkohol może się wiązać także z rakiem jamy ustnej czy poważnymi chorobami wątroby. 

BG/PAP

Czytaj też: Co jest groźniejsze alkohol czy narkotyki?

Pytanie: Skąd czerpiesz inspirację na potrawy wigilijne?

  z internetu

  od kogoś bliskiego z rodziny

  z głowy

  z książki kucharskiej

  z prasy kobiecej

  od znajomych