Pijesz kawę? Nie zachorujesz na raka

Czy kawa ochroni nas przed nowotworem? Prawdopodobnie tak – kolejne badania dowodzą, że filiżanka małej czarnej spowalnia rozwój chorób nowotworowych.
 

Jak informuje dziennik „Daily Mail”, kobiety, które piją od czterech do sześciu filiżanek dziennie kawy, są mniej narażone na ryzyko wystąpienia raka trzonu macicy (średnio o 25 proc.), niż panie, które piją np. jedną filiżankę kawy dziennie. Ta sama dawka małej czarnej działa na panów, u których ryzyko zachorowania na raka prostaty maleje o 18 proc. Dane te potwierdziły długofalowe badania na grupie 117 tysięcy wolontariuszy.

Właściwości lecznicze kawy

Dotychczas wielokrotnie udowadniano już antynowotworowe działanie kawy – zawarty w płynie przeciwutleniacz zapobiegać ma rakowi wątroby, skóry, piersi i jelita grubego. Regularne spożywanie kawy obniża też ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, kamicy żółciowej oraz choroby Parkinsona. Badania, jakie przeprowadzili uczeni z Uniwersytetu Harvarda, przypisują terapeutyczne działanie zarówno kawie kofeinowej, jak i bezkofeinowej.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Czy wiesz, że: Kawa może powstrzymać rozwój próchnicy

Nie zawsze jednak picie kawy jest tak zbawienne. Kawa nie działa na ludzki organizm wyłącznie w pozytywny sposób – jak przekonują lekarze, ma ona również niekorzystny wpływ na nadciśnienie, a także przyswajanie niektórych pierwiastków i mikroelementów. Uczeni alarmują, że ze względu na dużą ilość kalorii szkodzić nam może także dodawanie do kawy cukru i śmietanki.

Czytaj też: Pijesz kawę? Nie zachorujesz na raka

Zobacz: Pij kawę! Twoja wątroba będzie zdrowsza

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA