Nowy sklep

już ON-LINE

Pijesz mleko? Możesz mieć problemy z płodnością

Trzy plasterki sera dziennie, łyżka tłustej śmietany lub gałka lodów wystarczą, by męska płodność drastycznie się zmniejszyła. Powodem tego są estrogeny, jakie znajdują się w krowim mleku.
 

Przed nadmiernym spożywaniem pełnotłustych produktów mlecznych, takich jak ser żółty, śmietana czy lody, przestrzegają mężczyzn amerykańscy naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie. Według badaczy panowie, którzy często spożywają mleko i jego przetwory, są bardziej narażeni na obniżenie płodności.

Zobacz: Nastolatki łamią kości, bo nie piją mleka

Mleko a płodność

W badaniach wzięło udział 189 wolontariuszy w wieku 19-25 lat. Badani panowie nie tylko nie mieli nadwagi, lecz także odznaczali się tężyzną fizyczną (trenowali przynajmniej 1,5 godziny tygodniowo). Jak wynika z analiz, sperma mężczyzn, którzy preferują produkty mleczne, jest blisko o 25 proc. mniej skuteczna niż sperma tych, którzy od takich produktów stronią. Według prowadzących badania przyczyną mniejszej płodności są bowiem estrogeny, jakie znajdują się w krowim mleku i jego pochodnych.

Co ciekawe, na możliwości reprodukcyjne wpływały nawet niewielkie ilości produktów pełnotłustych. Na problemy z płodnością wpływać mogą już trzy plasterki sera dziennie, łyżka tłustej śmietany czy gałka lodów.

Choć wyniki opublikowane zostały na dorocznej konferencji American Society for Reproductive Medicine w San Diego, nie wszyscy się z nimi zgadzają. Dla dr. Allana Pacey’a z University of Sheffield and Chairman of the British Fertility Society, eksperta od spraw płodności, badania nie są jeszcze miarodajne - mężczyźni nie powinni zatem pochopnie skreślać nabiału ze swojej diety.

Czytaj też: Krowie mleko bezpieczne dla alergików?

Zobacz też: Dieta kefirowa (oczyszczająco-odchudzająca) - efekty, zasady i jadłospis

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA