Pilotaż Centralnego Rejestru Ubezpieczonych – wystarczy dowód 1

1 października rusza pilotażowy program Centralnego Rejestru Ubezpieczonych. O tym, czy pacjentowi będzie przysługiwać wizyta u lekarza, zadecyduje PESEL, a nie RMUA czy książeczka ubezpieczeniowa.

Oficjalnie Centralny Wykaz Ubezpieczonych (CWU) ruszy na początku 2013 r. – zanim to się jednak stanie, będziemy mogli się przekonać, jak wybrane placówki medyczne radzą sobie z programem pilotażowym. System ma na celu ułatwienie weryfikacji danych pacjentów, a dokładnie – sprawdzenie, czy chory posiada aktualne ubezpieczenie i przysługują mu leki refundowane. Dzięki temu zamiast RMUA albo książeczki ubezpieczeniowej wystarczy, że podamy numer PESEL i przedstawimy odpowiedni dokument. Jeśli jednak w systemie dane chorego nie zostaną pozytywnie zweryfikowane, pacjent i tak będzie mógł liczyć na wizytę u lekarza – wystarczy wówczas, że złoży odpowiednie oświadczenie o ważnym ubezpieczeniu.

Projekt powstał po protestach lekarzy, którzy odmówili wystawiania recept pacjentom bez zaświadczenia o ubezpieczeniu. Był to efekt przepisów, zgodnie z którymi medycy przepisujący leki osobie nieubezpieczonej, musieli zwracać pieniądze za refundację.

Mimo działań podjętych przez NFZ, nie każda placówka będzie mogła wziąć udział w programie pilotażowym. Problemem może być bowiem brak odpowiedniego sprzętu – niestety, jeszcze nie w każdej przychodni sprawdzimy ubezpieczenie online. Dookreślone muszą być także przepisy dotyczące danych osobowych – zastrzeżenia dotyczą m.in. braku regulacji dotyczących weryfikacji dostępu do bazy danych z informacjami o ubezpieczeniu, a także uwierzytelnienia dla osób, które będą mogły z bazy korzystać.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA