Pionierska metoda leczenia stawów w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach

O Brzezinach, niewielkim mieście nieopodal Łodzi, głośno nie tylko w Polsce. A to za sprawą wyjątkowych lekarzy ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach i wyjątkowej operacji.
Medycyna regeneracyjna wykorzystuje osocze bogatopłytkowe
Źródło: 123RF

Spis treści

Zespół lekarzy z Brzezin wykonał operację uszkodzonego stawu kolana z wykorzystaniem przełomowej metody - stosując „Chrząstkę w sprayu”.  Lekarze mogą być dumni, bo to ich sposób, a samą operację zarejestrowały nawet kamery telewizyjne.

Pionierska metoda leczenia stawów rodem z Brzezin

„Chrząstka w sprayu” to cudowny sposób na uszkodzone stawy – niepozorny żel, błyskawiczny zabieg i odbudowa chrząstki jak z filmu science fiction. W szpitalu w Brzezinach zoperowano pacjenta, który znalazł się w szpitalu przez jeden źle rozegrany mecz. Zderzył się kolegą biegnąc za piłką. Uszkodził kolano. Pacjent trzy lata czekał na poprawę, niestety z miesiąca na miesiąc było coraz gorzej. Doszło do tego, że kolano odmawiało posłuszeństwa podczas zwykłych czynności. Przyszedł czas na operację.

Lekarze z Brzezin zaproponowali pacjentowi zastosowanie pionierskiej metody. Alternatywą była zwykła operacja i endoproteza. „Zrobiliśmy zabieg kompleksowy. Podaliśmy do kolana bank tkanek. Zrobiliśmy w uszkodzonym kolanie rodzaj laboratorium, w którym rozwinie się chrząstka” - powiedział chirurg ortopeda, który dokonał operacji, dr Grzegorz Sobieraj.

Pierwotną przyczyną urazu kolana pacjenta było zerwane więzadło krzyżowe, a to doprowadziło do kolejnych uszkodzeń, czyli do destrukcji chrząstki powierzchni stawowej. Ubytek uzupełniony został swego rodzaju sprayem uzyskanym z mieszanki pobranych od pacjenta komórek macierzystych i fibryny czyli białka wytrącającego się z osocza krwi podczas procesu jej krzepnięcia. To coś w rodzaju gumy czy też rusztowania, na którym ma odbudować się tkanka chrzęstna. Od razu po zabiegu staw jest ruchomy, co oznacza, że od razu też można rozpocząć rehabilitację.

Metoda ta rokuje wielka nadzieje nie tylko dla pacjentów ortopedii. Odpowiednio skomponowane mieszanki brzezińscy specjaliści chcieliby stosować także w chirurgii miękkiej. „Można ja także stosować w terapii nie gojących się ran czy oparzeń, a także w medycynie estetycznej w regeneracji zmarszczek czy rekonstrukcji owłosienia”  - dodaje dr Maciej Onufruk, genetyk.

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!