Płukanka - stary sposób na domową kurację

Płukanie ust i gardła służy nie tylko odświeżaniu oddechu. W zależności od składników płukanki mogą poradzić sobie z wieloma innych schorzeniami, a przy tym są łatwe w przyrządzeniu.

Spis treści

Płukanki należą do znanych metod domowego leczenia, o których, zdaje się, nieco już zapomnieliśmy. Nieraz zapewne babcia czy mama powtarzały, że na ból gardła najlepsza jest płukanka z szałwii, wody utlenionej czy soli. I miały rację. Płukanki działają kojąco na podrażnione tkanki. Pomagają też w usuwaniu resztek pokarmu, śluzu i innych zanieczyszczeń.

Z wieloma drobnymi schorzeniami można poradzić sobie przy pomocy płukanki, którą sporządzamy sami. Wystarczy tylko gorąca woda i kilka dodatków. Należy jednak pamiętać o kilku drobiazgach:

  • Płukanki nie połykamy. Po oczyszczeniu gardła należy ją wypluć.
  • Zimne płukanki nie pomagają. Woda powinna być tak gorąca, jak jesteś w stanie wytrzymać.
  • Do każdego płukania powinieneś sporządzić nowy płyn. W pozostawionym roztworze mogą rozwijać się bakterie.

W zależności od dolegliwości, do płukanki dodajemy określone składniki. Z czym poradzi sobie domowa płukanka?

Płukanka na zatkany nos

Kiedy głowa zaczyna boleć, a nos ulega zatkaniu, sięgnij po sos tabasco. Wystarczy rozpuścić kilka kropli w gorącej wodzie i przepłukać gardło. Płukanka taka natychmiast odblokuje zatkany nos. Należy tylko uważać, by nie dodać go zbyt wiele, ponieważ jest dość pikantny.

Jeśli jednak tabasco jest dla ciebie za ostre, możesz użyć jeżówki – to roślinny lek przeciwwirusowy. Przyrządzisz płukankę, rozpuszczając w gorącej wodzie 2 łyżeczki wyciągu z jeżówki. Płucz gardło 3 razy dziennie. Wzmocnisz dzięki temu system odpornościowy.

Płukanka na bolące gardło

Z bolącym gardłem można poradzić sobie na wiele sposobów. Jednym z nich jest płukanka z sokiem z cytryny. W szklance gorącej wody wystarczy wymieszać łyżeczkę soku cytrynowego. Pomaga zmniejszyć obrzęk gardła, działa bakteriobójczo.

Inną skuteczną płukanką jest gorąca woda połączona z solą. By ją sporządzić, należy do wody dodać ¼ łyżeczki soli, uzupełniając roztwór o łyżeczkę dwudziestoprocentowej wody utlenionej. Działa bakteriobójczo.

By poradzić sobie z bólem gardła, a przy tym uśmierzyć ból, przygotowuj płukankę z łyżeczki sproszkowanego imbiru lekarskiego, soku z połówki cytryny oraz łyżeczki miodu, wszystko to zalewając połową szklanki gorącej wody. Imbir ma działanie przeciwzapalne, a miód łagodzi podrażnienia.

Płukanka ból zębów

Płukanką można poradzić sobie także z bólem zębów. Do przyrządzenia płynu potrzebny będzie zielony jęczmień, z którego wyciska się sok. Miesza się go z gorącą wodą i trzyma w ustach przez około 5 minut. Działa przeciwbólowo i wzmacnia dziąsła. Zobacz: Jak wybrać pastę do zębów? Porady

Płukanka na zgagę

Przy problemach ze zgagą pomocna okaże się płukanka z soli. Podobnie jak w przypadku płukanki na bolące gardło, płyn przyrządza się z ¼ łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody. Sól neutralizuje w tym przypadku kwasy żołądkowe i zmniejsza uczucie pieczenia w gardle.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij