Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Płyn do kąpieli dla dzieci - jaki wybrać? Rodzaje

Płyn do kąpieli dla dzieci wolny musi być od silnych detergentów, parabenów i substancji zapachowych – wszystkiego tego, co naraża delikatną skórę na przesuszenie, infekcje i reakcje alergiczne. Zobacz, jak wybrać płyn do kąpieli dla noworodka i niemowlaka, w tym także dla dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry.
Dzieci w kąpieli
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Płyn do kąpieli dla dzieci

Delikatny i naturalny płyn do kąpieli dla dzieci jest jednym z najważniejszych akcesoriów służących pielęgnacji noworodków, niemowląt i maluchów do ukończenia 4-5 roku życia. W pierwszych miesiącach po przyjściu na świat, skóra człowieka jest bowiem niezwykle cienka i delikatna, podatna na infekcje bakteryjne i grzybicze, reakcje alergiczne, przesuszenie oraz urazy. Po zmyciu mazi płodowej, którą pokryty jest noworodek, jego ciało staje niemal bezbronne wobec zagrożeń świata zewnętrznego. 

Kluczowe znaczenie ma niedojrzałość tak zwanego płaszcza lipidowego, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka, zapewniającej ochronę przed utratą wody oraz czynnikami środowiskowymi.  Dlatego tak istotną rolę odgrywa właściwie dobrany płyn do kąpieli dla dzieci. Czym powinien się charakteryzować tego typu kosmetyk? W jaki sposób powinien być używany? O czym należy pamiętać w czasie kąpieli dziecka?

Reklama

Płyn do kąpieli dla noworodka

Pierwszych 30 dni w życiu dziecka to czas wyjątkowy. W tak zwanym okresie noworodkowym dziecko przystosowuje się dopiero do życia poza bezpiecznym środowiskiem znanym z brzucha mamy. Płyn do kąpieli dla noworodka wobec powyższego musi spełniać najbardziej wyśrubowane normy dotyczące między innymi hipoalergiczności – kompozycja zawartych w nim składników do minimum powinna ograniczać ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. 

Kosmetyk nie powinien też wysuszać skóry dziecka. Zapomnijmy zatem o fotogenicznej pianie, w której nurza się nasza pociecha. Efekt spieniania zazwyczaj związany jest z obecnością silnych środków myjących typu SLS lub podobnych. Tak mocne detergenty nie są potrzebne do utrzymania czystości dziecka, a mają działanie mocno wysuszające i uczulające. Oprócz SLS, płyn do kąpieli dla noworodka oraz niemowlaka nie powinien zawierać innych silnych detergentów, a także sztucznych substancji zapachowych i bawiących oraz parabenów. Co zamiast tego powinno się znajdować w składzie płynu do kąpieli dla dzieci w pierwszych tygodniach życia?

Reklama

Co powinien zawierać płyn do kąpieli dla niemowląt?

Zarówno noworodki jak i niemowlęta (do końca 1 roku życia) kąpane powinny być w płynach, które zawierają w pełni naturalne komponenty, o działaniu nie tylko myjącym, ale też natłuszczającym, zapobiegającym utracie wody, kojącym, łagodzącym, antyseptycznym. 

W tym kontekście, analizując dostępne na rynku produkty, wymienić można takie substancje, jak między innymi:

  • Bisabolol – związek chemiczny pozyskiwany z rumianku lekarskiego. Działa łagodząco i antyseptycznie, a przy tym nadaje kosmetykom lekki, rumiankowy zapach,
  • gliceryna – prosty, delikatny alkohol, będący humektantem o działaniu higroskopijnym. Ułatwia absorbcję wody z otoczenia, jednocześnie pozwalając utrzymać jej cząsteczki w komórkach skóry,
  • Betaina kokamidopropylowa – łagodny detergent, pozyskiwany z oleju kokosowego, o działaniu antybakteryjnym. Odpowiada też za lekkie pienienie się płynu, nie jest jednak tak szkodliwa, jak SLS,
  • ekstrakty z roślin o właściwościach kojących i antybakteryjnych, takich jak granat czy rokitnik.

Reklama

Płyn do kąpieli z oliwką

Skóra małych dzieci różnie reaguje na wodę i używane środki do pielęgnacji, co warunkowane jest wieloma czynnikami. Część dzieci nie ma większych problemów skórnych, inne natomiast cierpią między innymi z powodu nadmiernej utraty wilgoci. W ich przypadku przesuszona skóra staje się jeszcze bardziej podatna na wszelkiego rodzaju urazy. W takiej sytuacji zadaniem rodziców jest nawilżenie i natłuszczenie ciała niemowlęcia. Można to uczynić na różne sposoby, na przykład stosując płyny z emolientami do kąpieli, lub używając emolientów po myciu. 

Dobrym rozwiązaniem jest też płyn do kąpieli z oliwką – naturalną substancją natłuszczającą, pozyskiwaną z olei roślinnych, bogatych w wysokonienasycone kwasy tłuszczowe. Najłatwiej tego typu kosmetyk stworzyć jest samodzielnie, dodając kilka mililitrów zwykłej oliwki do płynu, którym myjemy dziecko. Uważać należy jedynie w takiej sytuacji na bezpieczeństwo malucha – jego skóra, a także powierzchnia wanienki mogą się stać bardzo śliskie. 

Reklama

Płyn do kąpieli dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry

U części niemowląt, już w pierwszych miesiącach życia objawiać zaczynają się przewlekłe choroby skóry o charakterze alergicznym, warunkowane zazwyczaj czynnikami genetycznymi. Do najczęściej występujących należy atopowe zapalenie skóry (AZS), w przebiegu którego dochodzi do skrajnego przesuszenia, a następnie rogowacenia skóry, czemu towarzyszy bardzo silny świąd.

U najmłodszych pacjentów zmiany obejmują głównie twarz, szyję oraz plecy i klatkę piersiową. Choroba wymaga zaawansowanego leczenia farmakologicznego, a także stosowania się do szczególnych zaleceń dotyczących między innymi pielęgnacji. 

Płyn do kąpieli dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry wolny powinien być, co oczywiste, od wszelkich sztucznych składników, silnych detergentów, parabenów etc. Właściwości zawartych w nim komponentów powinny chronić skórę przed utratą wody, natłuszczać ją i redukować świąd. Dlatego w składzie tego typu kosmetyków znajdziemy między innymi olej słonecznikowy, czy witaminę E.

Czytaj również

Bibliografia

  • Paweł Zawitkowski, Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Wydanie II Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI Warszawa 2001, 2002
  • Magdalena Millan, Jarosław Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, Nowa Pediatria 2017; 21(4)
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Zasypka dla dzieci na dłoni
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!