Reklama
Płyn do kąpieli dla dzieci
Delikatny i naturalny płyn do kąpieli dla dzieci jest jednym z najważniejszych akcesoriów służących pielęgnacji noworodków, niemowląt i maluchów do ukończenia 4-5 roku życia. W pierwszych miesiącach po przyjściu na świat, skóra człowieka jest bowiem niezwykle cienka i delikatna, podatna na infekcje bakteryjne i grzybicze, reakcje alergiczne, przesuszenie oraz urazy. Po zmyciu mazi płodowej, którą pokryty jest noworodek, jego ciało staje niemal bezbronne wobec zagrożeń świata zewnętrznego.
Delikatna skóra dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto sięgać po emolienty, które zostały przebadane dermatologicznie. Kosmetyki te koją i łagodzą podrażnienia, szczególnie skóry suchej, atopowej i nadwrażliwej na czynniki zewnętrzne. Bogaty skład zapewnia właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry u dzieci już od pierwszego dnia życia. Jeśli chcesz poznać właściwości emolientów kliknij tutaj.
Kluczowe znaczenie ma niedojrzałość tak zwanego płaszcza lipidowego, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka, zapewniającej ochronę przed utratą wody oraz czynnikami środowiskowymi. Dlatego tak istotną rolę odgrywa właściwie dobrany płyn do kąpieli dla dzieci. Czym powinien się charakteryzować tego typu kosmetyk? W jaki sposób powinien być używany? O czym należy pamiętać w czasie kąpieli dziecka?
Płyn do kąpieli dla noworodka
Pierwszych 30 dni w życiu dziecka to czas wyjątkowy. W tak zwanym okresie noworodkowym dziecko przystosowuje się dopiero do życia poza bezpiecznym środowiskiem znanym z brzucha mamy. Płyn do kąpieli dla noworodka wobec powyższego musi spełniać najbardziej wyśrubowane normy dotyczące między innymi hipoalergiczności – kompozycja zawartych w nim składników do minimum powinna ograniczać ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Kosmetyk nie powinien też wysuszać skóry dziecka. Zapomnijmy zatem o fotogenicznej pianie, w której nurza się nasza pociecha. Efekt spieniania zazwyczaj związany jest z obecnością silnych środków myjących typu SLS lub podobnych. Tak mocne detergenty nie są potrzebne do utrzymania czystości dziecka, a mają działanie mocno wysuszające i uczulające. Oprócz SLS, płyn do kąpieli dla noworodka oraz niemowlaka nie powinien zawierać innych silnych detergentów, a także sztucznych substancji zapachowych i bawiących oraz parabenów. Co zamiast tego powinno się znajdować w składzie płynu do kąpieli dla dzieci w pierwszych tygodniach życia?
Chcesz poprawić stan skóry? Kliknij tutajCo powinien zawierać płyn do kąpieli dla niemowląt?
Zarówno noworodki jak i niemowlęta (do końca 1 roku życia) kąpane powinny być w płynach, które zawierają w pełni naturalne komponenty, o działaniu nie tylko myjącym, ale też natłuszczającym, zapobiegającym utracie wody, kojącym, łagodzącym, antyseptycznym.
W tym kontekście, analizując dostępne na rynku produkty, wymienić można takie substancje, jak między innymi:
- Bisabolol – związek chemiczny pozyskiwany z rumianku lekarskiego. Działa łagodząco i antyseptycznie, a przy tym nadaje kosmetykom lekki, rumiankowy zapach,
- gliceryna – prosty, delikatny alkohol, będący humektantem o działaniu higroskopijnym. Ułatwia absorbcję wody z otoczenia, jednocześnie pozwalając utrzymać jej cząsteczki w komórkach skóry,
- Betaina kokamidopropylowa – łagodny detergent, pozyskiwany z oleju kokosowego, o działaniu antybakteryjnym. Odpowiada też za lekkie pienienie się płynu, nie jest jednak tak szkodliwa, jak SLS,
- ekstrakty z roślin o właściwościach kojących i antybakteryjnych, takich jak granat czy rokitnik.
Reklama
Płyn do kąpieli z oliwką
Skóra małych dzieci różnie reaguje na wodę i używane środki do pielęgnacji, co warunkowane jest wieloma czynnikami. Część dzieci nie ma większych problemów skórnych, inne natomiast cierpią między innymi z powodu nadmiernej utraty wilgoci. W ich przypadku przesuszona skóra staje się jeszcze bardziej podatna na wszelkiego rodzaju urazy. W takiej sytuacji zadaniem rodziców jest nawilżenie i natłuszczenie ciała niemowlęcia. Można to uczynić na różne sposoby, na przykład stosując płyny z emolientami do kąpieli, lub używając emolientów po myciu.
Dobrym rozwiązaniem jest też płyn do kąpieli z oliwką – naturalną substancją natłuszczającą, pozyskiwaną z olei roślinnych, bogatych w wysokonienasycone kwasy tłuszczowe. Najłatwiej tego typu kosmetyk stworzyć jest samodzielnie, dodając kilka mililitrów zwykłej oliwki do płynu, którym myjemy dziecko. Uważać należy jedynie w takiej sytuacji na bezpieczeństwo malucha – jego skóra, a także powierzchnia wanienki mogą się stać bardzo śliskie.
Reklama
Płyn do kąpieli dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry
U części niemowląt, już w pierwszych miesiącach życia objawiać zaczynają się przewlekłe choroby skóry o charakterze alergicznym, warunkowane zazwyczaj czynnikami genetycznymi. Do najczęściej występujących należy atopowe zapalenie skóry (AZS), w przebiegu którego dochodzi do skrajnego przesuszenia, a następnie rogowacenia skóry, czemu towarzyszy bardzo silny świąd.
U najmłodszych pacjentów zmiany obejmują głównie twarz, szyję oraz plecy i klatkę piersiową. Choroba wymaga zaawansowanego leczenia farmakologicznego, a także stosowania się do szczególnych zaleceń dotyczących między innymi pielęgnacji.
Płyn do kąpieli dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry wolny powinien być, co oczywiste, od wszelkich sztucznych składników, silnych detergentów, parabenów etc. Właściwości zawartych w nim komponentów powinny chronić skórę przed utratą wody, natłuszczać ją i redukować świąd. Dlatego w składzie tego typu kosmetyków znajdziemy między innymi olej słonecznikowy, czy witaminę E.