Płyn do soczewek - jak wybrać płyn do soczewek kontaktowych?

Płyn do soczewek to środek przeznaczony do ich pielęgnacji. W składzie większości produktów tego typu znajdziemy nie tylko sól fizjologiczną, ale także składniki dezynfekujące, czyszczące czy nawilżające. Podpowiadamy czym zastąpić płyn do soczewek w awaryjnej sytuacji, a czym szkieł kontaktowych przemywać nie wolno!
Soczewki do oczu
Źródło: 123RF

Spis treści

Soczewki to w przypadku osób z wadą wzroku wspaniała alternatywa dla okularów. Ich główną zaletą jest komfort noszenia. Nie znaczy to jednak, że nie wymagają one żadnej pielęgnacji. Zanim uda nam się znaleźć najlepszy płyn do soczewek kontaktowych może minąć trochę czasu. Może się bowiem okazać, że preparat do wrażliwych oczu i tak wywołuje u nas reakcję alergiczną. Jeśli dopiero zaczynamy stosować soczewki i płyny, najlepiej kupować preparaty w mniejszych opakowaniach. Jeśli już znajdziemy płyn dostosowany do naszych potrzeb i przede wszystkim dobry dla naszego narządu wzroku, możemy kupować większe opakowania płynu do soczewek. Takie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne.

Płyn do soczewek – cena

Ceny preparatów do pielęgnacji szkieł kontaktowych wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście za mniejsze opakowanie (np. 60 ml) zapłacimy mniej niż za 300 ml płynu, ale cena uzależniona jest też od składu. I tak, płyn wzbogacony prowitaminą B5 będzie droższy od preparatu niezawierającego tego składnika.

Czym zastąpić płyn do soczewek?

Co jednak, jeśli tego typu preparatu zabraknie nam w podróży lub innej sytuacji, chociażby w domu, późną porą, gdy nie będziemy mieli możliwości zakupu płynu w aptece czy w drogerii? W awaryjnej sytuacji możemy wykorzystać niegazowaną wodę mineralną (oczywiście świeżą, a nie z butelki otwartej kilka dni temu). Soczewki należy zwilżyć i przetrzeć palcami, oczywiście uprzednio myjąc dokładnie dłonie.

Szkieł kontaktowych nie wolno przemywać zwykłą „kranówką”. Zastąpienie płynu do soczewek wodą z kranu mogłoby wywołać poważne infekcje zmysłu wzroku.

Reklama

Jaki płyn do soczewek?

Jeśli nasze oczy mają skłonności do wysuszania się, warto sięgnąć po preparaty, które mają składniki nawilżające. Są to:

  • panthenol,
  • sorbitol,
  • hialuronian sodu.

Gdy mamy skłonności do uczuleń, najlepszym płynem pielęgnacyjnym do soczewek będzie ten bez konserwantów. Wprawdzie parabeny są bezwzględne dla bakterii i grzybów, ale mogą powodować reakcje alergiczne i uszkadzać oczy. Duże opakowanie takiego preparatu (ok. 350 ml) może być nieco droższe od tradycyjnych płynów z konserwantami. Cena takiego płynu sięgać może nawet około 50 złotych.

Jeśli po nałożeniu soczewek oczy są zaczerwienione i pieką, należy zmienić płyn na preparat o innym składzie.

Czytaj też: Jęczmień na oku

Reklama

Najlepszy płyn do soczewek

Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje preparatów:

  • płyny wielofunkcyjne,
  • płyny oksydacyjne.

Te pierwsze zapewniają łatwe nakładanie soczewek oraz nie uczulają. W ich składzie znaleźć można mający właściwości nawilżające i pielęgnujące hialuronian sodu. Płyny oksydacyjne to przede wszystkim nadtlenek wodoru, który ma właściwości dezynfekujące.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!