Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Płyn do soczewek - jak wybrać płyn do soczewek kontaktowych?

Płyn do soczewek to środek przeznaczony do ich pielęgnacji. W składzie większości produktów tego typu znajdziemy nie tylko sól fizjologiczną, ale także składniki dezynfekujące, czyszczące czy nawilżające. Podpowiadamy czym zastąpić płyn do soczewek w awaryjnej sytuacji, a czym szkieł kontaktowych przemywać nie wolno!
Soczewki do oczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Soczewki to w przypadku osób z wadą wzroku wspaniała alternatywa dla okularów. Ich główną zaletą jest komfort noszenia. Nie znaczy to jednak, że nie wymagają one żadnej pielęgnacji. Zanim uda nam się znaleźć najlepszy płyn do soczewek kontaktowych może minąć trochę czasu. Może się bowiem okazać, że preparat do wrażliwych oczu i tak wywołuje u nas reakcję alergiczną.

Jeśli dopiero zaczynamy stosować soczewki i płyny, najlepiej kupować preparaty w mniejszych opakowaniach. Jeśli już znajdziemy płyn dostosowany do naszych potrzeb i przede wszystkim dobry dla naszego narządu wzroku, możemy kupować większe opakowania płynu do soczewek. Takie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne.

Reklama

Płyn do soczewek – cena

Ceny preparatów do pielęgnacji szkieł kontaktowych wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście za mniejsze opakowanie (np. 60 ml) zapłacimy mniej niż za 300 ml płynu, ale cena uzależniona jest też od składu. I tak, płyn wzbogacony prowitaminą B5 będzie droższy od preparatu niezawierającego tego składnika.

Reklama

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Jeśli nasze oczy mają skłonności do wysuszania się, warto sięgnąć po preparaty, które mają składniki nawilżające. Są to:

 • panthenol,
 • sorbitol,
 • hialuronian sodu.

Gdy mamy skłonności do uczuleń, najlepszym płynem pielęgnacyjnym do soczewek będzie ten bez konserwantów. Wprawdzie parabeny są bezwzględne dla bakterii i grzybów, ale mogą powodować reakcje alergiczne i uszkadzać oczy. Duże opakowanie takiego preparatu (ok. 350 ml) może być nieco droższe od tradycyjnych płynów z konserwantami. Cena takiego płynu sięgać może nawet około 50 złotych.

Jeśli po nałożeniu soczewek oczy są zaczerwienione i pieką, należy zmienić płyn na preparat o innym składzie.

Reklama

Skład płynu do soczewek kontaktowych

Warto zwracać uwagę na skład płynu dosoczewek wielofunkcyjnych, gdyż niektóre składniki mogą uczulać. 

Podstawowe składniki to :

 •  woda, 
 •  nawilżacze (np. prowitamina B5, sorbitol czy hialuronian sodu),
 • składniki bakteriobójcze (np. kwas wersenowy czy edetynowy), 
 •  środki utrzymujące odpowiednie pH (np. kwas borny),
 • substancje powierzchniowo czynne, które głównie odpowiadają za usuwanie osadów i zanieczyszczeń, 
 • konserwanty (ale w coraz mniejszym natężeniu). 

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek oznaki uczulenia czy podrażnienia oka należy zmienić wielofunkcyjny płyn na nowy. Współczesne technologie stosowane do tworzenia ich nowoczesnej formuły, tak dobierają skład płynów pielęgnacyjnych, aby mogły współdziałać ze wszystkimi soczewkami miękkimi. Istnieje niebezpieczeństwo niezgodności pomiędzy pewnymi składnikami płynów, a materiałem soczewek. Dlatego warto zawsze zapoznać się z ulotką informacyjną produktu. 

Reklama

Najlepszy płyn do soczewek

Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje preparatów:

 • płyny wielofunkcyjne,
 • płyny oksydacyjne.

Te pierwsze zapewniają łatwe nakładanie soczewek oraz nie uczulają. W ich składzie znaleźć można mający właściwości nawilżające i pielęgnujące hialuronian sodu. Płyny oksydacyjne to przede wszystkim nadtlenek wodoru, który ma właściwości dezynfekujące.

Reklama

Płyn wielofunkcyjny do soczewek

Płyn wielofunkcyjny to idealny środek do czyszczenia soczewek. Został stworzony nie tylko w trosce o soczewki, a także w trosce o stan oczu. Każdy z tych płynów jest idealnie dostosowany do fizjologii narządu wzroku. 

Oto podstawowe cechy tego środka pielęgnacyjnego, który ma zadanie spełniać wiele funkcji:

 • czyszczenie soczewki poprzez usuwanie osadów białkowych z ich powierzchni,
 • odrywanie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń i złogów, nagromadzonych na soczewkach,
 • nawilżanie soczewki, aby zapewnić i utrzymać jak największy stopień nawodnienia,
 • niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych,
 •  wspomaganiew zapewnieniu komfortu ich użytkowania,
 • przedłużanie wysokiej jakości noszenia,
 •  zawartość wielu dodatkowych składników, które znacząco wpływają na ochronę soczewek i oczu ( na przykład witamina B5, ochraniająca zdolność rogówki do samoodbudowy),
 •  możliwość stosowania przy każdym rodzaju soczewek,
 •  ochrona przed podrażnieniami,
 • minimalizowanie ryzyka powstawania alergii.

Wielofunkcyjne płyny do soczewek są wskazane do codziennej pielęgnacji, płukania i chemicznej dezynfekcji. Ogromną zaletą jest także możliwość przechowywania w nich miękkich soczewek kontaktowych. Te produkty zawierają specjalne substancje nawilżające, które są elementem tak zwanego „filmu łzowego”.

Ich skład jest dopasowany do pH prawdziwych łez. Film łzowy powleka gałkę oczną i dzięki stałemu mruganiu powiekami jest mechanicznie rozprowadzany. 

Wielofunkcyjny płyn można stosować poprzez wpuszczenie kilku kropli na każdą stronę soczewki, 20 sekundowe pocieranie i następnie obfite spłukiwanie. Ale ten rodzaj płynu, który spełnia tyle dobroczynnych funkcji, może także występować w wersji bez spłukiwania. Oznacza to, iż do pełnej pielęgnacji wystarcza 5-minutowe czyszczenie. Składa się na nie 10-sekundowe delikatne pocieranie soczewek i prawie 5 minutowa dezynfekcja w płynie, bez spłukiwania i wycierania. 

Reklama

Czym zastąpić płyn do soczewek?

Co jednak, jeśli tego typu preparatu zabraknie nam w podróży lub innej sytuacji, chociażby w domu, późną porą, gdy nie będziemy mieli możliwości zakupu płynu w aptece czy w drogerii? W awaryjnej sytuacji możemy wykorzystać niegazowaną wodę mineralną (oczywiście świeżą, a nie z butelki otwartej kilka dni temu). Soczewki należy zwilżyć i przetrzeć palcami, oczywiście uprzednio myjąc dokładnie dłonie.

Szkieł kontaktowych nie wolno przemywać zwykłą „kranówką”. Zastąpienie płynu do soczewek wodą z kranu mogłoby wywołać poważne infekcje zmysłu wzroku.

Czytaj:

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Soczewki kontaktowe
Soczewki kolorowe zerówki i korekcyjne: wzory. Gdzie kupić?
Oko z kolorową soczewką
Soczewki kontaktowe – cena i rodzaje. Jak dobrać właściwe?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe
Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie warto wybrać?
Podobne artykuły
Wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych
Soczewki całodobowe
Jakie są zalety i wady soczewek całodobowych?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe progresywne
Soczewki kontaktowe progresywne: czym są szkła multifokalne?
Pojemnik na soczewki i inne akcesoria
Pojemnik na soczewki i akcesoria do szkieł kontaktowych
Dobór szkieł
Jakie szkła do okularów wybrać dla wysokiej wady wzroku?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!