Płyn do soczewek kontaktowych – wielofunkcyjny do płukania

Płyn do soczewek kontaktowych ułatwia utrzymanie higieny soczewek. A takiej odpowiedniej dbałości wymaga zarówno soczewka, jak i oko. Oprócz funkcji pielęgnacyjnej płyny te spełniają wiele dodatkowych zadań. Ich podstawowe działanie to skuteczna dezynfekcja z zachowaniem neutralnego działania na tkankę oka. Każdy kto decyduje się na używanie soczewek kontaktowych, musi pamiętać o ich systematycznej higienie. Niestosowanie płynów pielęgnacyjnych może stworzyć wiele zagrożeń dla oka. Warto jak najwięcej wiedzieć o produktach do czyszczenia soczewek.
Kobieta nalewa płyn do soczewek do pojemnika
źródło:123RF

Spis treści

Soczewki kontaktowe to idealna metoda korekcji wad wzroku. Wiele osób często zamienia korekcję okularową na korekcję miękkimi soczewkami, ponieważ daje ona większy komfort użytkowania i lepszy efekt estetyczny. Jednocześnie soczewki zapewniają takie samo bezpieczeństwo stosowania i ostrość widzenia. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania. Aby spełniały swoją rolę nie wolno zapominać o ich pielęgnacji.

Płyndosoczewek">

Płyn do soczewek

Płyn do soczewek to niezbędny produkt do pielęgnacji, który powinni posiadać wszyscy użytkownicy soczewek. Zapewnia czystość i komfort noszenia tych zamienników okularów. Aby korekcja wzroku była prawidłowa i skuteczna, soczewki muszą być czyszczone i chronione. Na rynku dostępnych jest wiele środków do higieny. 

Podstawowe to płyny oksydacyjne i płyny wielofunkcyjne. Większość z nich trzeba indywidualnie dobierać do danego typu soczewki. Codzienna pielęgnacja „kontaktów” o długim trybie noszenia ma ogromne znaczenie także dla prawidłowej korekcji wzroku. Na rynku funkcjonuje wiele innych środków do pielęgnacji soczewek:

 • żelowe preparaty, 
 • roztwory soli fizjologicznej,
 • preparaty enzymatyczne. 

Jedynie użytkownicy soczewek jednodniowych nie mają problemu z ich higieną. Na koniec dnia są zdejmowane i wyrzucane do kosza. Długoterminowe (tygodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne) można używać tylko dzięki stosowaniu płynów do soczewek kontaktowych. Najwygodniejszy w użytkowaniu jest ten wielofunkcyjny.

Płynydosoczewekkontaktowych ">

Płyny do soczewek kontaktowych 

Aby pielęgnacja soczewek była prawidłowa i skuteczna, należy poznać rodzaje tych produktów. Pozwoli to wybrać odpowiedni do danego rodzaju soczewek i oczekiwań użytkownika. 

Płyny wielofunkcyjne:

 •  nawilżają, 
 •  odkażają, 
 • czyszczą, 
 • usuwają osady białkowe i tłuszczowe. 

To najwygodniejszy sposób ochrony soczewek. Inny rodzaj, jakim są płyny oksydacyjne, też spełnia funkcje odkażająco-czyszczące. Jednak ten rodzaj preparatu zawiera w swoim składzie nadtlenek wodoru, który może nawet poparzyć oko. Zawsze do takich produktów dołączane są pojemniki na soczewki, zawierające wbudowany katalizator (wymagają one bowiem wcześniejszej neutralizacji).

Płynwielofunkcyjnydosoczewek">

Reklama

Płyn wielofunkcyjny do soczewek

Płyn wielofunkcyjny to idealny środek do czyszczenia soczewek. Został stworzony nie tylko w trosce o soczewki, a także w trosce o stan oczu. Każdy z tych płynów jest idealnie dostosowany do fizjologii narządu wzroku. 

Oto podstawowe cechy tego środka pielęgnacyjnego, który ma zadanie spełniać wiele funkcji:

 • czyszczenie soczewki poprzez usuwanie osadów białkowych z ich powierzchni,
 • odrywanie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń i złogów, nagromadzonych na soczewkach,
 • nawilżanie soczewki, aby zapewnić i utrzymać jak największy stopień nawodnienia,
 • niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych,
 •  wspomaganiew zapewnieniu komfortu ich użytkowania,
 • przedłużanie wysokiej jakości noszenia,
 •  zawartość wielu dodatkowych składników, które znacząco wpływają na ochronę soczewek i oczu ( na przykład witamina B5, ochraniająca zdolność rogówki do samoodbudowy),
 •  możliwość stosowania przy każdym rodzaju soczewek,
 •  ochrona przed podrażnieniami,
 • minimalizowanie ryzyka powstawania alergii.

Wielofunkcyjne płyny do soczewek są wskazane do codziennej pielęgnacji, płukania i chemicznej dezynfekcji. Ogromną zaletą jest także możliwość przechowywania w nich miękkich soczewek kontaktowych. Te produkty zawierają specjalne substancje nawilżające, które są elementem tak zwanego „filmu łzowego”. Ich skład jest dopasowany do pH prawdziwych łez. Film łzowy powleka gałkę oczną i dzięki stałemu mruganiu powiekami jest mechanicznie rozprowadzany. 

Wielofunkcyjny płyn można stosować poprzez wpuszczenie kilku kropli na każdą stronę soczewki, 20 sekundowe pocieranie i następnie obfite spłukiwanie. Ale ten rodzaj płynu, który spełnia tyle dobroczynnych funkcji, może także występować w wersji bez spłukiwania. Oznacza to, iż do pełnej pielęgnacji wystarcza 5-minutowe czyszczenie. Składa się na nie 10-sekundowe delikatne pocieranie soczewek i prawie 5 minutowa dezynfekcja w płynie, bez spłukiwania i wycierania. 

Składpłynudosoczewekkontaktowych">

Reklama

Skład płynu do soczewek kontaktowych

Warto zwracać uwagę na skład płynu dosoczewek wielofunkcyjnych, gdyż niektóre składniki mogą uczulać. 

Podstawowe składniki to :

 •  woda, 
 •  nawilżacze (np. prowitamina B5, sorbitol czy hialuronian sodu),
 • składniki bakteriobójcze (np. kwas wersenowy czy edetynowy), 
 •  środki utrzymujące odpowiednie pH (np. kwas borny),
 • substancje powierzchniowo czynne, które głównie odpowiadają za usuwanie osadów i zanieczyszczeń, 
 • konserwanty (ale w coraz mniejszym natężeniu). 

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek oznaki uczulenia czy podrażnienia oka należy zmienić wielofunkcyjny płyn na nowy. Współczesne technologie stosowane do tworzenia ich nowoczesnej formuły, tak dobierają skład płynów pielęgnacyjnych, aby mogły współdziałać ze wszystkimi soczewkami miękkimi. Istnieje niebezpieczeństwo niezgodności pomiędzy pewnymi składnikami płynów, a materiałem soczewek. Dlatego warto zawsze zapoznać się z ulotką informacyjną produktu. 

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!