Płyn do wybielania zębów do płukania jamy ustnej. Skuteczny

Aby mieć piękny, śnieżnobiały uśmiech trzeba o niego odpowiednio zadbać. Jak? Na przykład wybierając dobre produkty do wybielania zębów, takie jak płyn wybielający zęby, czy pasta do wybielania zębów. Poza tym powinniśmy dbać o właściwą higienę zębów i regularnie kontrolować ich stan w gabinecie stomatologicznym.
Mężczyzna nalewa do pojemniczka płyn do wybielania zębów
źródło:123RF

Spis treści

Czym jest płyn do wybielania zębów?

Płyn wybielający zęby to preparat, który warto stosować obok pasty wybielającej zęby. Płucząc nim jamę ustną sprawiamy, że jego składniki wnikają w przestrzenie, do których nie ma dostępu szczoteczka do zębów, ani nawet nić dentystyczna.

Płyn wybielający do zębów zawiera system przeciwprzebarwieniowy, w zależności od rodzaju preparatu może bazować na takich komponentach jak np.:

Wybielające środki do płukania jamy ustnej mogą być też wzbogacone o dodatkowe składniki, takie jak m.in. witamina E, prowitamina B5, alantoina, które mają za zadanie regenerować dziąsła i błonę śluzową jamy ustnej. To dość istotne zważywszy na fakt, że wybielanie zębów nierzadko  prowadzi do osłabienia szkliwa i nadwrażliwości zębów na działanie czynników zewnętrznych.

Jak stosować płyn wybielający do zębów?

Płyn do płukania jamy ustnej wybielający zęby powinno się stosować łącznie z pastą wybielającą zęby. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów należy użyć płynu do płukania jamy ustnej. Przed użyciem dobrze jest nim wstrząsnąć, a następnie nalać do korka lub dołączonej miarki wskazaną przez producenta preparatu ilość płynu i starannie wypłukać zęby. Zalecana długość trwania tej czynności to 30 sekund, chyba że w instrukcji użytkowania preparatu jest napisane inaczej. Po tym czasie płyn należy wypluć. Nie zaleca się stosowania go częściej niż dwa razy dziennie.

Wybielający płyn do płukania ust nie powinien być używany zbyt często w ciągu dnia, np. jedynie po to by odświeżyć oddech. Przed jego aplikacją można też skorzystać z nici dentystycznej (dostępne są też nici wybielające zęby), aby doczyścić przestrzenie między zębami.

Domowe sposoby na białe zęby

Obok powyższych metod, a nawet zamiast nich można spróbować domowych sposobów na białe zęby, znanych naszym babciom. Dawniej naturalny płyn do ust wybielający zęby pozyskiwano z soli, sody, kredy, a nawet czyszczono powłokę zębów proszkiem z rogu jelenia, czy popiołem drzewnym. 

Dziś w ramach domowego wybielania zębów częściej używa się:

 • sody oczyszczonej, 
 • kwasku cytrynowego, 
 • węgla aktywnego, 
 • wody utlenionej (którą niektórzy oceniają wyżej niż płyn do płukania ust wybielający zęby).

Trzeba jednak uważać z tymi produktami, ponieważ mogą one niszczyć szkliwo, zwłaszcza przy zbyt częstym i długotrwałym stosowaniu. Do wybielania zębów można też wykorzystać produkty z kuchennej spiżarni. Mowa tutaj np. o skórce banana, którą możemy pocierać zęby w celu uzyskania bielszego odcienia oraz o jabłkach, czy kalafiorze. Podczas chrupania tych owoców i warzyw ścieramy z zębów osad. Cytrusy i truskawki zawierają natomiast enzymy wybielające powłokę zęba. Nabiał to również dobre rozwiązanie dla zdrowia i wyglądu zębów. Natomiast wśród produktów, których powinniśmy się wystrzegać dbając o bielszy uśmiech są np. czerwone wino, duża ilość herbaty i kawy oraz czerwone owoce i warzywa (np. jagody, czerwona papryka, porzeczki, buraki). 

Od czego zależy kolor zębów?

Trzy czwarte Polaków marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Jednocześnie większość z nich nie przykłada się do regularnej i starannej higieny jamy ustnej, traktując zęby po macoszemu. Systematyczne, kontrolne wizyty stomatologiczne to rzadkość. Najczęściej na fotelu dentystycznym pojawiamy się dopiero wtedy jak boli ząb.

Kolor zębów zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest dokładne, kilkukrotne w ciągu dnia szorowanie zębów. Barwa zębów jest również uzależniona od genów, wieku, diety oraz przyjmowanych leków. Możemy mieć szczęście i odziedziczyć śnieżnobiały uśmiech lub przeciwnie – dostać w prezencie od losu zęby w kolorze szarym, żółtym lub nawet brązowawym. 

Z upływem lat ściera się szkliwo, przez co uwidacznia się kolor zębiny, który wewnątrz jest ciemniejszy. Im więcej ciemnych, czerwonych owoców i warzyw spożywamy i pijemy dużo kawy, herbaty, ciemnego wina – tym zwiększamy ryzyko pojawienia się przebarwień na zębach. Za ciemnienie zębów oraz nieregularne ich ubarwienie winę ponoszą też przyjmowane lekarstwa, głównie antybiotyki z grupy tetracyklin. Za ciemniejszy koloryt zębów odpowiada też palenie papierosów. Eliminując czynniki, których możemy się pozbyć z życia przybliżamy się do upragnionego koloru zębów.

Jak wybielić zęby?

Biały, szeroki uśmiech kojarzy się z młodością, witalnością, szczerością i urodą. Wyniki rozmaitych badań potwierdzają, że osoby posiadające białe zęby otrzymują więcej ofert pracy, lepsze wynagrodzenie i są częściej adorowane przez płeć przeciwną (i tę samą). Nic dziwnego więc, że wiele osób dąży do zdobycia zębów białych jak górski śnieg. Jak można wybielić zęby? Przede wszystkim w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej jeśli zabieg wybielania zębów poprzedzi profesjonalna kontrola uzębienia. 

Wybielane zęby muszą być bowiem zdrowe: 

 • próchnica
 •  choroby dziąseł, 
 • schorzenia jamy ustnej 

powinny być wyleczone, a stan plomb i koronek skontrolowany. Dobrze jest też usunąć z zębów kamień nazębny, co można osiągnąć np. poprzez zabieg piaskowania, czy używając ultradźwięków. 

Jeśli nie decydujemy się na zabieg wybielający zęby przeprowadzony przez stomatologa, możemy postawić się na używanie takich środków jak np.:

 •  pasta wybielająca zęby, 
 • płyn do wybielania zębów
 • plastry wybielające zęby
 •  nakładki wybielające, 
 • żele i lakiery wybielające zęby. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Wagner Leopold, Profesjonalne wybielanie zębów, Bestom, 1, Łódź, 2007, ISBN 978-83-924564-2-1.
 • https://natemat.pl/129307,techniki-wybielania-zebow-fakty-i-mity.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij