Nowy sklep

już ON-LINE

Po co robimy kolonoskopię?

Kolonoskopia to badanie, które budzi - raczej niezasłużenie - duże obawy pacjentów. Jednak korzyści, jakie może nam przynieść zbadanie jelita grubego, są nie do przecenienia.
Mężczyzna podczas wizyty u lekarza
Źródło: 123RF

Spis treści

"Należy podkreślić, że zawsze przy dolegliwościach, które mogą wskazywać na jakąkolwiek chorobę jelita grubego, kolonoskopia jest badaniem pierwszego rzutu i jest badaniem najlepszym" - mówi dr n. med. Jarosław Buczyński, chirurg proktolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Sprawdź: Po co robimy kolonoskopię i jak się do niej przygotować

Badanie jelita grubego

Badanie wnętrza jelita grubego przy użyciu wprowadzonego przez odbyt endoskopu, a tym jest właśnie kolonoskopia, to dla wielu pacjentów badanie wstydliwe. Inni boją się bólu, zakażenia czy przebicia jelita, a jeszcze inni usypiania, jeśli badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Te wszystkie obawy nie są oczywiście do końca bezpodstawne, ale warto pamiętać, że w znakomitej większości przypadków kolonoskopia to badanie dobrze tolerowane przez pacjentów i bezpieczne, a jego przeprowadzenie może uchronić przed wieloma poważnymi chorobami, takimi jak m.in. rak jelita grubego.

Zobacz wideo: Po co robimy kolonoskopię?

 

Reklama

Wykrywanie chorób za pomocą kolonoskopii

"Często zlecamy kolonoskopię bojąc się tego najgorszego rozpoznania, czyli raka jelita grubego. Ale istnieje całe spektrum chorób, które podczas kolonoskopii możemy wykryć. To są coraz częstsze w Polsce choroby zapalne jelita grubego, czyli choroba leśniowskiego-crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. To są polipy o różnym charakterze, np. te przednowotworowe czyli gruczolaki. Możemy wykryć infekcje, którym towarzyszą różnego typu dolegliwości np. biegunki. U ludzi starszych odkrywamy, że mają uchyłki, które są związane ze złą współczesną dietą. Dzięki kolonoskopii diagnozujemy też choroby proktologiczne, jak np. szczelina odbytu czy żylaki odbytu" - mówi doktor Jarosław Buczyński.

Zobacz: Dieta przed kolonoskopią – co jeść przed badaniem?

Czytaj: Kolonoskopia – wstydliwe badanie, które może uratować życie

Czytaj więcej: Rak jelita grubego – skąd się bierze i jakie są metody jego leczenia?

Piotr Wiechowski

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często wykonujesz morfologię krwi?

  Raz w roku

  Raz na dwa lata

  Co kilka lat

  Nigdy

  Po zaleceniu lekarza