Po pomoc do psychodietetyka

Jak najłatwiej schudnąć? Teoretycznie wydaje się to bardzo proste - należy wybrać odpowiednią dietę, ściśle trzymać się wytycznych i spokojnie czekać na efekt. Niestety, w praktyce odchudzanie często kończy się niepowodzeniem. Aby sprawdzić dlaczego tak się dzieje i uzyskać fachową pomoc, warto zwrócić się do psychodietetyka.

Stosuję dietę i nie chudnę

Jeżeli mamy prawidłową masę ciała - co można wyliczyć na podstawie wskaźnika BMI - to przy dzisiejszym dostępie do informacji o tym, jak zrzucić kilka kilogramów, możemy sami popracować nad dietą i zdrowym żywieniem. Jednak w przypadku nadwagi i otyłości konsultacje ze specjalistą, czyli dietetykiem, powinny być zasadą, bo sami sobie z tym nie poradzimy. Co jednak zrobić, gdy dysponując rozpisaną już dietą mamy problemy z wdrożeniem jej w życie? Często okazuje się, że osobie chcącej się odchudzać brakuje głębokiej wewnętrznej motywacji do działania albo nie umie wyznaczyć sobie określonych celów. Wie na przykład, że ma jeść mniej, ale nie umie konkretnie określić, na czym to mniej polega. Czy sukcesem jest zjedzenie zamiast całej paczki ciastek tylko połowy, czy tylko jednego? Czy jadać mniej posiłków, czy ograniczyć ilość jedzenia podczas konkretnego posiłku?

Wtedy właśnie skuteczną radą posłuży psychodietetyk, który nie tylko dysponuje wiedzą na temat odpowiedniego żywienia, ale również wspomaga odchudzających się w kształtowaniu nawyków zdrowotnych i pomoże postawić im jasne cele. Jeżeli takim celem będzie, aby codziennie jeść śniadanie, albo nie jeść wcale na trzy godziny przed snem, wtedy będą to cele jasno nakreślone i możliwe do zrealizowania. Wiemy bowiem, kiedy nam się udało, a kiedy się nie udało.

Czytaj też: Zdrowe sposoby na odchudzanie – porady dietetyka

Zrozumieć dietę

Osoby odchudzające się często stosują myślenie zero-jedynkowe, czyli albo wszystko albo nic. Jeżeli dietę uważają za katorgę, to wydaje im się, że w życiu w temacie jedzenia nie czeka na nich już żadna przyjemność. I tu również pomoże psychodietetyk, dzięki któremu zaczną rozumieć, że tak naprawdę można sobie pozwolić na wszystko, byle tylko stosować to racjonalnie. Psychodietetyk może odegrać ważną rolę zwłaszcza tam, gdzie brakuje odpowiedniej wiedzy i edukacji. Często odchudzający się nie wiedzą nic o tym, z czego składają się poszczególne produkty żywnościowe, albo - co gorsza - utrwaliły się u nich nic nie mające wspólnego z prawdą przekonania. Na przykład takie, że skoro majonez jest biały, to musi mieć w sobie mleko, tak jak kefir czy jogurt. Tego typu błędy są najczęściej domeną młodzieży, która opiera się na zasłyszanych, a niekoniecznie sprawdzonych i wiarygodnych informacjach.
Dużym błędem i niebezpieczeństwem dla wielu odchudzjących się są również głodówki, które mogą doprowadzić do zaburzeń nie tylko związanych z ciałem, ale również z psychiką. Ich konsekwencją mogą być anoreksja oraz bulimia. Podobnie niebezpieczna może być monodieta, uwzględniająca małą liczbę składników lub tylko jeden. Dziennie powinniśmy dostarczać sobie około 60 różnych składników odżywczych i mineralnych, a nie ma takiego produktu, który zaspokoiłby wszystkie te potrzeby. Z kolei dieta wysokobiałkowa jest polecana dla osób z olbrzymią otyłością, które na przykład przygotowują się do operacji zmniejszenia żołądka. Jest skuteczna, bo pozwala szybko zgubić zbędne kilogramy, aby móc zakwalifikować się do operacji. Jednak dieta ta bardzo obciąża nerki i może prowadzić do nowotworów, więc na dłuższa metę jest bardzo szkodliwa.

Zdrowe zasady

Psychodietetyk pomoże też dostosować dietę do indywidualnego trybu życia odchudzającgo się. Powszechne przekonanie, że nie należy już nic jeść po godzinie 18, nie jest słuszne w przypadku osób, które kładą się spać dopiero o północy. Przy słusznej zasadzie, że nie wolno jeść na trzy godziny przed snem, ich czas na wieczorny posiłek przesuwa się na znacznie późniejszą porę. Porada psychodietetyka przyda się również osobom, które stosują dietę, ale nie potrafią znaleźć w sobie motywacji do podjęcia aktywności fizycznej. Bo trzeba pamiętać, że aby być w pełni zdrowym, taka aktywność jest bardzo potrzebna. Niestety osoby cierpiące na anoreksję lub bulimię  muszą już szukać pomocy u psychologa i psychiatry. Są to bowiem choroby psychiczne, która leczy się psychiatrycznie. Zamiast porad psychodietetytyka potrzebne jest pogłębione leczenie.

Poznaj: 6 trików, które ułatwiają odchudzanie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA