Pochwa – anatomia, choroby, infekcje oraz zapalenie

Pochwa to narząd, o który kobiety muszą szczególnie dbać i być czujne na sygnały, które wysyła. Choroby pochwy są bowiem niezbyt przyjemne, a niektóre z nich mają tendencje do nawracania. Co robić jeśli pojawi się świąd pochwy lub wystąpią inne niepokojące dolegliwości?
Budowa pochwy
Źródło: 123RF

Spis treści

Budowa pochwy

Pochwa kobiety jest przedłużeniem macicy i jednocześnie końcowym odcinkiem układu rozrodczego u kobiet. Zbudowana jest z elastycznych, rozciągliwych włókien i rozszerza się stopniowo aż do szyjki macicy, przy czym w najszerszym miejscu ma zwykle od 2 do 3 cm. 

Długość pochwy to średnio około 8 cm. Tylna ściana waginy ma zazwyczaj mniej więcej 9 centymetrów długości, a przednia około 7,5 cm. Pochwę wyścieła błona śluzowa, która produkuje zarówno wydzielinę pojawiającą się w czasie cyklu miesięcznego, jak i śluz ułatwiający stosunek seksualny. Jeśli chodzi o głębokość pochwyto jest to kwestia indywidualna, jednak średnio wynosi ona ok. 9cm.

Wagina ma bardzo wiele funkcji, przede wszystkim tych związanych z rozrodem. To do niej wprowadzany jest członek podczas stosunku, przez nią wydostaje się krew miesięczna, wreszcie to przez nią przemieszcza się dziecko podczas porodu. Dodatkowo, dzięki silnemu unerwieniu, penetracja pochwy podczas stosunku daje kobiecie przyjemność. W pochwie umiejscowiony jest również słynny punkt G.

 

Reklama

Jak uniknąć infekcji pochwy?

By pochwa nie była podatna na infekcje intymne, trzeba odpowiednio dbać o jej higienę. Wystarczy podmywać się regularnie wodą z dodatkiem specjalnego płynu do higieny intymnej lub naturalnego mydła o jak najkrótszym składzie. W tym celu nie należy używać mocno perfumowanych mydeł czy żeli pod prysznic, bo znajdujące się w nich substancje zapachowe i barwniki mogą wywołać uczulenie. Podczas menstruacji warto dodatkowo sięgnąć po specjalne nawilżane chusteczki do higieny intymnej. Infekcje pochwy mogą być wywołane nie tylko nieprawidłową higieną lub jej brakiem, ale też zakażeniem oraz urazem mechanicznym. 

Najczęstsze infekcje pochwy

Infekcja pochwy, która występuje najczęściej to:

Zazwyczaj świadczą o nich ból, świąd oraz upławy o zmienionym kolorze, a także nieprzyjemny zapach z pochwy. 

Dlaczego występuje swędzenie pochwy?

Każda infekcja pochwy wymaga konsultacji z ginekologiem. Jeśli więc zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany, a szczególnie świąd pochwy, należy jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza. 

Swędzenie pojawia się w przebiegu m.in.:

  • grzybicy, 
  • bakteryjnego zakażenia pochwy, 
  • rzęsistkowicy, 

ale może być również wynikiem podrażnień spowodowanych noszeniem za ciasnej bieliznyczy używaniem zbyt silnego detergentu do prania.Grzybica pochwy dodatkowo objawia się gęstymi, białymi, serowatymi upławami. W przypadku rzęsistkowicy innymi symptomami są żółtozielone upławy oraz ból w trakcie stosunku.

Czym wywołane jest zapalenie pochwy?

Zapalenie pochwy zazwyczaj jest wywołane zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym, ale może mieć również podłoże wirusowe

Do zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej waginy, dlatego by do niego nie doszło należy przestrzegać zasad higieny. Odradza się wykonywanie irygacji, ponieważ unicestwiają one pałeczki kwasu mlekowego, które są niezbędne do zachowania prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie. Zapalenie pochwy trzeba jak najszybciej leczyć, ponieważ przedłużająca się infekcja może rozszerzyć się na inne narządy, m.in. macicę i jajniki.

Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży to nie koniec świata, jeśli tylko zastosujemy się do poleceń lekarza prowadzącego. W takiej sytuacji ginekolodzy zwykle zapisują kobietom leki miejscowe,ponieważ stosowanie preparatów doustnych w okresie ciąży jest ryzykowne. Ważne jest, by przeprowadzić kurację do końca, bo jeśli zbyt szybko odstawimy leki, objawy mogą powrócić. Warto też sprawdzić poziom żelaza  i cukru we krwi.

Zobacz także:

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->