Podkład kryjący przebarwienia. Jak wybrać dobrze maskujący?

Cera z przebarwieniami należy do problematycznych. Z taką skórą należy się obchodzić w szczególny sposób. Ważna jest w tym przypadku systematyczna pielęgnacja, unikanie czynników, które wywołują oraz nasilają kłopoty skórne, a także stosowanie kosmetyków przeznaczonych do tego typu cery. Jednym z nich jest dobry podkład kryjący przebarwienia. Jakie jeszcze cechy powinien posiadać taki produkt?
Kobieta testuje podkład kryjący
źródło:123RF

Spis treści

Jaki podkład kryjący przebarwienia?

Jakimi cechami powinien wyróżniać się podkład na przebarwienia? Przede wszystkim lekkością, dobrym kryciem pozbawionym jednak ciężkości i efektu maski oraz trwałością (tak żeby dobrze tuszował niedoskonałości skóry przez co najmniej 8 godzin). Taki produkt musi być przy tym bezpieczny dla skóry, czyli oprócz tego, że zakrywa jej problemy, to chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (np. przed słońcem) oraz ma właściwości antybakteryjne i fotochronne. 

Podkład mocno kryjący przebarwienia poza swoim intensywnym działaniem kryjącym powinien też odpowiednio nawilżać skórę, czyli dobrze aby zawierał np. kwas hialuronowy. Z kolei nie poleca się dla cery z przebarwieniami podkładów z olejkami eterycznymi, które mogą skracać czas trwałości preparatu. Podkład dobrze kryjący przebarwienia powinien być jednak delikatny dla skóry. Najlepiej sprawdzi się kosmetyk kolorowy w formie płynnej, czyli fluid bądź mus. 

Kosmetyk należy także dobrać do typu cery (np. do tłustej, mieszanej, czy suchej) oraz do naturalnego odcienia skóry. Aby podkład dobrze wyglądał na skórze najlepiej nakładać go przy użyciu lekko zwilżonej gąbeczki kosmetycznej. Dzięki takiej aplikacji nie przesadzimy z ilością nakładanego na buzię produktu, ani nie zużyjemy kosmetyku zbyt szybko.

Czegounikaćposiadającceręzprzebarwieniami?">

Czego unikać posiadając cerę z przebarwieniami?

Warto wiedzieć co nie wpływa korzystnie na cerę, szczególnie jeśli jest ona usiana piegami oraz plamkami. Jedną z głównych zasad, o których musi pamiętać osoba z cerą problematyczną, jaką z pewnością są przebarwienia, jest ochrona przed słońcem. Promieni słonecznych należy unikać cały rok chowając się do cienia, zakładając kapelusze z obszernym rondem oraz stosując (przez cały rok!) preparaty z filtrami UVA i UVB. 

Nie zawsze pełna separacja od słońca jest możliwa, ale trzeba wiedzieć, że ekspozycja na słońce w przypadku przyjmowania niektórych leków, ziół, czy używania pewnych kosmetyków (np. perfum z alkoholem) może wiązać się z intensyfikacją problemów skórnych. Wśród tych substancji należy wymienić m.in.: niesteroidowe leki przeciwzapalne, niektóre antybiotyki, środki obniżające poziom cholesterolu, niektóre antydepresanty, pigułki antykoncepcyjne, oleje (np. paczulowy i waniliowy) oraz zioła, takie jak dziurawiec i arcydzięgiel.  

Czymsąprzebarwienianacerze?">

Reklama

Czym są przebarwienia na cerze?

Cera pokryta przebarwieniami to cera określana jako problematyczna. Taki rodzaj cechy skóry może dotyczyć zarówno cery suchej, jak i tłustej, czy mieszanej. A czym są owe przebarwienia? To piegi, plamy soczewicowate, plamy nazywane jako „kawa z mlekiem” oraz ostuda, czyli po prostu zmiany pigmentacyjne. Najczęściej pojawiają się na twarzy ale też na innych zazwyczaj odsłoniętych częściach ciała, jak na przykład na dłoniach, przedramionach, ramionach, dekolcie, czy łydkach. Mogą być mniejsze lub większe, pojedyncze lub występujące w większych skupiskach, jaśniejsze lub ciemniejsze.

Przebarwienia na skórze pojawiają się wraz z wiekiem. Występowanie tych zmian zauważa się z reguły po 35. roku życia, a tendencja do pogłębiania się tego procesu obserwowana jest u osób, które przekraczają 50-ty rok życia. Przebarwienia są spowodowane niejednolitym rozkładaniem się melaniny (naturalnego barwnika znajdującego się w skórze) pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych. 

Na pojawienie się nieestetycznych plam na skórze mają także wpływ inne czynniki, jak choćby:

  • problemy hormonalne, 
  • choroby skóry, 
  • przyjmowane leki,
  • aplikacja niektórych kosmetyków i ziół.

Jakpielęgnowaćceręzprzebarwieniami?">

Jak pielęgnować cerę z przebarwieniami?

Cerę problematyczną pielęgnujemy tak jak inne typy cery: poprzez dokładne i systematyczne oczyszczanie skóry dwa razy dziennie. W przypadku skóry z plamami warto stosować preparaty, które nie będą podrażniały skóry oraz które będą miały właściwości wybielające. 

Ponadto bardzo ważnym punktem w pielęgnacji cery z przebarwieniami jest regularne wykonywanie peelingu enzymatycznego skóry twarzy, co najmniej raz na tydzień. Taki peeling można robić w zaciszu domowej łazienki, można też zdecydować się na profesjonalny zabieg u kosmetyczki. Dzięki takiemu postępowaniu eliminujemy martwy naskórek, ograniczamy przebarwienia i pomagamy głębiej wniknąć dobroczynnym substancjom z kosmetyków i leków aplikowanych na skórę.

Jeśli chodzi o kremy na dzień to warto się zaopatrzyć w krem wybielający z retinoidami i kwasem askorbinowym. Można też wypróbować domowych sposobów na wybielenie skóry, takich jak przykładanie do twarzy plastrów zielonego ogórka, czy pocieranie jej skórką od cytryny.

Bardzo istotna w tym przypadku jest profilaktyka, która polega na unikaniu ekspozycji na słońce, nie uczęszczanie do solarium oraz stosowanie środków ochronnych z filtrem przeciwsłonecznym UVA i UVB (zimą – około 15-20 SPF, wiosną i latem – 30-50 SPF).

Jakiekosmetykidlaskóryzprzebarwieniami?">

Reklama

Jakie kosmetyki dla skóry z przebarwieniami?

Kosmetyki przeznaczone dla cery z przebarwieniami powinny być delikatne i jak najbardziej naturalne. Lepiej postawić na krótszy skład niż na długą litanię substancji znajdujących się w preparacie. Trudniej potem dociec co z tej listy uczula i wywołuje problem skórny.

Na skórę z przebarwieniami korzystny wpływ mają kosmetyki zawierające witaminę C, która ma cechy rozjaśniające oraz kwasy owocowe. Komponenty te wyhamowują działanie melaniny. Preparaty stosowane na twarz powinny posiadać w składzie również filtry przeciwsłoneczne. Dobrze, aby te właściwości miał nawet podkład kryjący przebarwienia.

W ofercie salonów kosmetycznych z kolei z łatwością znajdziemy szeroką gamę zabiegów na przebarwienia, takich jak peeling kawitacyjny, peeling chemiczny, zabieg mikrodermabrazji, krioterapia, a nawet laseroterapia.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Bowe Whitney, Ukryte źródło piękna. Bakterie a zdrowa skóra, I, Wydawnictwo Galaktyka, 2019, ISBN 9788375797091
  • Grigore Adina, Szczęśliwa skóra. Naturalny program domowej ekopielęgnacji, Wydawnictwo Galaktyka, 2015, ISBN 978-83-7579-439-7.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!