ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Podkład nawilżający do cery suchej i wrażliwej. Jak wybrać?

Sucha skóra wymaga specjalnego traktowania, przede wszystkim stosowania silnie nawilżających kremów i łagodnego oczyszczania. O potrzebach cery należy pamiętać wybierając także kosmetyki do makijażu - szczególnie podkład. Czym charakteryzuje się dobry podkład nawilżający, kryjący i jakich składników w nim szukać?
Kobieta maluje się podkładem nawilżającym
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Podkład nawilżający - dla kogo?

Podkłady z reguły dzielimy na:

  • matujące,
  • rozświetlające,
  • lekko, średnio oraz mocno kryjące

Rozróżnienie to dotyczy rodzaju wykończenia oraz stopnia, w jakim kosmetyk tuszuje niedoskonałości cery, np. przebarwienia. Podkłady mogą także posiadać dodatkowe właściwości, np. nawilżające lub antybakteryjne. 

Podkłady nawilżające są przeznaczone przede wszystkim dla pań z cerą suchą, odwodnioną lub dojrzałą. Te drugie z kolei powstały z myślą o osobach posiadających skórę trądzikową bądź tłustą. Sucha skóra nie tylko szybciej traci wodę, ale też szybciej się starzeje, jest podatna na podrażnienia i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Właśnie dlatego wymaga ona stosowania specjalnych kosmetyków do makijażu, szczególnie że niektóre z nich mogą mieć działanie wysuszające. Po jakie podkłady zatem sięgać, by wspomóc jej ochronę?

Reklama

Jaki jest dobry podkład nawilżający?

Jak wybrać najlepszy podkład nawilżający?Produkty te zawierają składniki, które nawilżają suchą cerę. Warto w tym momencie rozróżnić pojęcia nawilżania i natłuszczania. Substancje natłuszczające co prawda wpływają na zatrzymanie wody w skórze, jednak same w sobie dodatkowo jej nie nawilżają. 

Jakich składników szukać zatem w podkładzie nawilżającym do cery suchej? Jedną z najczęściej wykorzystywanych substancji jest kwas hialuronowy, który zapewnia skórze odpowiedni poziom nawodnienia, a także wzmacnia jej elastyczność.

Dzięki temu warto sięgać po niego także w pielęgnacji cery dojrzałej. Kolejnym składnikiem odpowiednim dla suchej skóry jest aloes, który wykazuje działanie kojące i regenerujące. To ważne, bo sucha cera często zmaga się z podrażnieniami. W podkładach nawilżających możemy znaleźć także m.in. witaminę C i masło shea.

Reklama

Podkład nawilżający kryjący

Choć silnie kryjące podkłady z reguły posiadają właściwości matujące, na rynku dostępne są także kosmetyki nawilżające o dużym kryciu. Warto jednak pamiętać, że nie należy stosować ich codziennie. 

Produkty o silnie kryjące są bardziej obciążające dla skóry, dlatego lepiej zarezerwować je wyłącznie na szczególne okazje, podczas których makijaż powinien utrzymywać się przez wiele godzin.

Zwłaszcza latem dobrze jest zastąpić kryjące podkłady kremami BB, które nie tylko wyrównują koloryt cery, ale też często posiadają chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych filtry SPF oraz właściwości pielęgnujące. Kremy BB z reguły są przeznaczone dla skóry suchej, jednak coraz częściej pojawiają się także inne ich warianty, dlatego przed zakupem dobrze jest zapoznać się ze szczegółowymi informacjami zamieszczonymi na opakowaniu.

Reklama

Lekki podkład nawilżający

Podkłady nawilżające najczęściej spotkamy w wariancie rozświetlającym. Wynika to z faktu, iż sucha skóra często może być poszarzała i potrzebuje zdrowego blasku. Dzięki specjalnej formule (np. powłoce odbijającej światło lub delikatnym drobinkom) podkład rozświetlający sprawia, że cera wydaje się zdrowa i świeża. Składniki pielęgnujące pozwalają natomiast zachować jej optymalny poziom nawilżenia. 

Rozświetlający podkład nawilżający delikatnie wyrówna koloryt cery, nie tworząc efektu maski, będzie on zatem idealnym kosmetykiem do stosowania na co dzień. Dodatkowy blask można uzyskać stosując także rozświetlacz. Standardowo nakłada się go na kości policzkowe i łuk kupidyna, jednak panie z suchą skórą mogą również zaaplikować go w niewielkich ilościach na czubek nosa czy środek czoła.

Reklama

Podkład nawilżający do cery suchej i wrażliwej

Nawet najdroższy i najlepszy podkład nawilżający nie będzie wyglądał dobrze na źle przygotowanej do makijażu skórze. Pamiętajmy zatem, by po jej oczyszczeniu (np. żelem lub pianką) stonizować ją i dobrze nawilżyć. Pod makijaż warto nakładać kremy o lekkiej konsystencji. Te bardziej treściwe mogą bowiem pozostawiać na buzi tak zwany film, który mógłby spowodować, że makijaż będzie wyglądać niekorzystnie. Tego rodzaju preparaty lepiej więc stosować na noc. Jeśli zależy nam na tym, aby makijaż utrzymał się na twarzy długo, możemy utrwalić go pudrem. Przed zakupem upewnijmy się jednak do jakiego rodzaju cery jest on przeznaczony. Unikajmy pudrów silnie matujących - w zamian postawmy na te o satynowym wykończeniu. 

A jak nakładać podkład nawilżający możemy? Tak, jak najbardziej lubimy - z pomocą specjalnej gąbeczki do makijażu, pędzla lub po prostu palcami. Gąbeczka z reguły zapewnia najbardziej naturalny efekt, bo dzięki niej podkład idealnie stapia się ze skórą.

Czytaj również

Bibliografia

  • Thompson K. , Park C., „Sekrety koreańskiego piękna. Praktyczny przewodnik po pielęgnacji i makijażu”, 2019, ISBN: 978-83-953511-2-9
  • Brown B., „Perfekcyjny makijaż”, 2017, ISBN: 978-83-7579-195-2
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Nalewka ziołowa
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!