Podróże: co trzeba wiedzieć o szczepieniach

Starszy niż rok
Szczepienia – kiedy należy się zaszczepić przed podróżą, a kiedy nie jest to konieczne? Podstawowe informacje o szczepieniach przydatnych podczas podróży.

W związku z niezwykłym rozwojem transportu zarówno lądowego, jak i powietrznego świat niesamowicie się skurczył. Ludzie jednego dnia znajdują się w jednym, a kolejnego w innym miejscu – oddalonym nawet o kilka, kilkanaście tysięcy kilometrów. W związku z przemieszczaniem się ludności coraz częściej spotyka się zachorowania na choroby tzw. przywleczone, a więc takie, które normalnie na danym terenie nie występują, a pojawiają się najczęściej właśnie w wyniku migracji ludności w tereny endemiczne.

Czytaj także: Zdrowie w tropiku – jak przygotować się do egzotycznych podróży?

Szczepienia przed podróżą

Każdy podróżujący człowiek powinien sprawdzić na kilka miesięcy przed podróżą, jakie niebezpieczeństwa chorobowe mogą go czekać w terenie, w który się wybiera. Coraz częściej zdarza się tak, że aby wjechać do określonego państwa, konieczne jest udokumentowane szczepienie na określone choroby. Szczepienie coraz częściej odnotowywane są w tzw. żółtej książeczce, czyli międzynarodowej karcie szczepień, która zdobywa coraz większą popularność i którą obowiązkowo musimy posiadać, udając się np. do krajów Afryki tropikalnej, Ameryki Środkowej i Południowej.

Czytaj także: Bezpieczne wakacje

Przed wyjazdem (co najmniej na dwa miesiące przed planowanym wylotem) oprócz ważności paszportu warto sprawdzić, czy kraj, który planujemy odwiedzić, wymieniany jest wśród państw zagrożonych żółtą febrą. Jest to jedna z najczęstszych chorób, na którą uodpornienie w postaci szczepionki jest wymagane wśród turystów przybywających lub powracających z terenów jej występowania. Informacje o innych szczepieniach obowiązkowych można znaleźć na stronach WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), stronach ambasad odpowiednich państw oraz na portalach podróżniczych. Warto sobie te informacje wziąć do serca, gdyż nieposiadanie ważnej, wymaganej w danym państwie karty szczepień najczęściej skutkuje niewpuszczeniem na jego terytorium i naraża na olbrzymie koszty.

Czytaj także: Szczepienia ochronne zalecane w podróżach do krajów tropikalnych

Jaka szczepionka?

Podobnie jak i w kalendarzu szczepień, tak i w przypadku wyjazdu mówi się o tzw. szczepieniach zalecanych, a więc takich, które mimo że nie są obowiązkowe, warto wziąć pod uwagę, udając się do określonego kraju. Do najczęściej zalecanych szczepień zaliczamy: szczepienie przeciw WZW typu A, WZW typu B (jeżeli ktoś nie był objęty szczepieniem wg kalendarza szczepień zdecydowanie warto zaszczepić się przed wyjazdem), zakażeniom meningokokowym, poliomyelitis, błonicy, tężcowi, krztuścowi, kleszczowemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie i in. Szczepienia zalecane, na które powinniśmy się zdecydować, zależą od kraju, do którego się wybieramy oraz od charakteru wyprawy. Informacji, jakie szczepienie są zalecane, należy szukać w wyżej wymienionych źródłach oraz w poradniach chorób tropikalnych, gdzie warto uzyskać fachową informację.

Czytaj więcej o chorobach tropikalnych

Klasyczna droga podania, która śni się dzieciom w koszmarach, to podanie w postaci zastrzyku. Wstrzyknięcie może być wykonane śródskórnie (szczepienie przeciwko gruźlicy), podskórnie (szczepionka przeciw ospie wietrznej), domięśniowo (szczepionka przeciwko pneumokokom). Oprócz tej klasycznej, najczęściej stosowanej drogi podania występują jeszcze szczepionki podawane doustnie (np. przeciwko rotawirusom), a nawet szczepionki podawane w postaci aerozolu donosowego (szczepienie przeciwko grypie). Droga podania jest określona przez producenta szczepionki i musi być ściśle przestrzegana, aby uzyskać pożądany efekt poszczepienny.

Czytaj także: Kiedy nie należy się szczepić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA