Nowy sklep

już ON-LINE

Podróże z perypetiami

Doświadczają jej miliony turystów eksplorujących świat. Oprócz niezapomnianych wrażeń, odwiedziny egzotycznych krajów łączą się w wielu przypadkach z dolegliwością nazywaną „biegunką podróżnych”.
 

Podróże są częstszą odpowiedzią na pytanie o największe marzenia. Maroko, Tajlandia, Chiny…wymieniamy jednym tchem. Niestety podczas wypraw do Azji Południowej, Ameryki Środkowej, Południowej, krajów Bliskiego Wschodu, Afryki czy krajów śródziemnomorskich możemy liczyć się z 50 % prawdopodobieństwem, że dopadnie nas biegunka.

Zobacz: Urlop w ciepłych krajach – jak to przeżyć?

Przyczyny chorób tropikalnych

Obok medycznych klasyfikacji, akurat ten specyficzny typ określa się jako „biegunkę podróżnych”. Najczęstszą jej przyczyną jest bakteria Escherichia coli. Nadmiar wody w jelitach spowodowany przez toksyny musi być wydalony właśnie w postaci tej przykrej dolegliwości. Mija z reguły sama po kilku dniach, mogą jej towarzyszyć bóle brzucha, nudności czy gorączka.

Nietypowe łączenie potraw do jakich nie przywykliśmy, a przede wszystkim picie wody z kranu naraża turystów na kilkudniowe przykrości. Nawet wypicie drinka, który zawierał lód pochodzący z bieżącej wody, może nam zaszkodzić.

Dopiero przy nasilających się i przedłużonych objawach należy skontaktować się z lekarzem: krew ze śluzem w kale, wysoka temperatura. Z reguły organizm sam potrafi się obronić. Już jeden dzień biegunki bez dostarczenia odpowiedniej ilości płynów może doprowadzić do odwodnienia. W żadnym wypadku nie wolno spożywać alkoholu! Kawa także nie jest wskazana w tym czasie.

Przeczytaj: Porady na letni urlop

Profilaktyka

Wybierajmy firmowe butelki, nie pijmy z otwartych ujęć wodnych (rzeki, strumienie)oraz z kranu. Nawet do czyszczenia zębów trzeba używać wody z butelki lub przegotowanej, a owoce i warzywa koniecznie wymyć przed zjedzeniem. Lepiej tez zrezygnować z surowego mleka, świeżej sałaty. Dobrze mieć przy sobie suchary, krakersy, by w nagłej potrzebie nie szukać w popłochu takich produktów w sklepach za granicą. Przyda się też tradycyjny węgiel.

Przez wyjazdem można przez sobie zaaplikować kurację z zsiadłego mleka lub jogurtu, które chronią przez bakteriami, chorobotwórczymi, stabilizując florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.

Czytaj: Co zrobić, aby letni urlop przetrwać w zdrowiu

Uwaga: podczas biegunki niektóre leki antykoncepcyjne lub przeciwmalaryczne mogą się gorzej wchłaniać!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA